SME
Sobota, 20. august, 2022 | Meniny má Anabela

Pezinok čaká na svoj prvý horor

Pezinské zákutia, opravovňu tatroviek či svätojurskú základnú školu možno spoznajú aj zahraniční milovníci nezávislého filmu. Prvá celovečerná snímka amatérskych filmárov z pezinského združenia Tichý dom sa totiž po štyroch rokoch blíži do finále. Tvorcov

Scéna zamorenia tajnej ruskej základne sa nakrúcala na Záhorí pri bunkroch z druhej svetovej vojny.Scéna zamorenia tajnej ruskej základne sa nakrúcala na Záhorí pri bunkroch z druhej svetovej vojny. (Zdroj: ARCHÍV RASTISLAVA BLAŽEKA)

ia by s ňou po dokončení radi „obehli" tunajšie aj zahraničné festivaly, vydali ju na DVD a prípadne dostali aj do kín.

PEZINOK. Pravdepodobne prvý celovečerný film natočený v Pezinku nesie názov SZM. S dobovým mládežníckym zväzom ho na prvý pohľad spája dosť: éra socializmu, mladí ľudia vo zväzáckych rovnošatách, školské prostredie. Tu sa však podobnosť končí.

Skratka v názve znamená Socialistický zombie mord: V škole vypukne nákaza zo sovietskeho bojového plynu a skupinka študentov sa snaží prežiť.

Hoci natáčanie jedného z prvých slovenských hororov začalo euforicky a tvorcovia si pri ňom užili veľa zábavy, niektoré zvraty v jeho tvorbe mali k tomuto žánru bližšie, ako by si želali.

Fanatici

„Amatérskych filmov na Slovensku na rozdiel od takej Ameriky vzniká veľmi málo. Vydržia pri ňom len najväčší fanatici," komentuje Rastislav Blažek (33), jeden z piatich členov filmového spoločenstva Tichý dom. Po desaťročných skúsenostiach sa spolu so Zuzanou Paulini, Petrom Čermákom, Pavlom Krchňákom, Igorom Kovácsom a Romanom Mališkom k tejto skupine môžu smelo hlásiť.

„K filmu som sa dostal náhodne. Pracoval som v kopírke, kde si raz prišiel prefotiť kresby mladý chalan. Pustili sme sa do reči, pričom vysvitlo, že sa s kamarátmi venuje natáčaniu filmov," spomína Rasťo na začiatky. Keďže v tom čase už písal poviedky, predstava pretaviť príbeh do filmovej reči ho nadchla.

Kamaráti pred kamerou

Jediná technika, ktorou filmoví nadšenci z Pezinka disponovali bola nie príliš kvalitná digitálna kamera. Strižňu nemali. „Miesto strihu jednoducho úseky prehrávali novými. Film teda vznikal priamo v kamere."

Tvorili bez scenára. Išlo o nemé filmy s absurdným humorom, hororovo ladené, s dĺžkou do päť minút. Hoci on sám vždy inklinoval skôr k sci-fi, rád sa nechal ovplyvniť. „Páčilo sa mi, že horor bol spolu s komédiou prvý filmový žáner."

Na filmovačkách sa postupne vystriedali skoro všetci kamaráti, každý si to chcel vyskúšať. „Ak sme však vyžadovali viac ako jeden víkend, začali problémy, ochota už chýbala," spomína Rasťo. Dostatok výdrže však nechýbal len kamarátom. Napriek tomu, že ľudia z pôvodnej zostavy patrili k filmovým zanietencom, v čase, keď sa skupina zastrešila pod názov Tichý dom a začali svoje dielka posielať do súťaží amatérskych filmov, v nej už väčšina nefigurovala. Na druhej strane, zvyšok v tom čase už tvorili ľudia, ktorí filmu zostali verní doteraz.

V obleku po dedkovi to šlo lepšie

Rasťo si už nepamätá, či v rámci súťaží začínali na Cineame alebo Oravskej osmičke (obe organizuje Národné osvetové centrum), isté však je, že čoskoro dosiahli úspechy. V tom čase už mali na konte slušný počet krátkometrážnych filmov. „Konkurencia v tejto oblasti je však veľmi slabá. Keď z desiatich súťažiacich skončíte druhý, nie je to nič extra," podotýka sebakriticky.

V rámci súťaží ich najviac posunuli debaty s porotcami - išlo o profesionálov z branže, ktorí nešetrili konštruktívnou kritikou. Za jedno z najdôležitejších zistení považuje Rasťo rozpoznanie dôležitosti kostýmu pre výkon herca: „Keď prišiel kamoš, aby si zahral dajmetomu mafiána a postavil sa pred kameru v tom, čo mal na sebe, obvykle podal slabý výkon. Nevedel sa odosobniť, tým pádom sa hanbil, bál sa, aby nevyznel ako idiot."

Keď sa však ten istý človek navliekol do obleku po dedkovi, zrazu to získalo iskru. „Kostým mu jednoducho umožnil vytvoriť novú identitu."

Brept zrodil tehla

Námet ich prvého stredometrážneho filmu sa zrodil z breptu. Debatovali o nejakom staršom filme, pričom situáciu „ako išiel Števo k tehlám" prekrútili na „tehla k števám." „Okamžite nám začali naskakovať rozličné asociácie, ktoré vyústili do nápadu, ako budú na najneuveriteľnejších miestach zomierať ľudia po zasiahnutí tehlou. Vymysleli sme tehlového démona a pustili sa do natáčania filmu Tehlo."

tehloo.jpg

Rasťo Blažek v bielom plášti pri natáčení filmu Tehlo. FOTO: ARCHÍV RASTISLAVA BLAŽEKA

Výsledok bol rozporuplný. „Strašný zvuk, štyri razy väčšia dĺžka ako bolo potrebné a málo filmovej reči," kriticky hodnotí Rasťo. Na súťažiach s ním pohoreli, napriek tomu ho zaslali do novovytvorenej sekcii amatérskeho filmu v rámci Istroconu - najväčšieho slovenského festivalu, zameraného na sci-fi, horor a fantasy. Prišiel nečakaný úspech. „Po premietaní sme počuli divákov na chodbe, ako ho chvália, vraj bol výborný. Ocenili v ňom príbeh, a odpustili mu všetky nedostatky." Táto skúsenosť ich silno povzbudila, ďalšie premietanie ich však zrazilo naspäť na zem. „Išlo o komerčnejšie publikum, ktoré nás dokonca vyzvalo, aby sme ten film vypli," spomína Rasťo.

V tom čase už Tichý dom začať organizovať aj festival amatérskeho filmu PAFF (ktorý v súčasnosti vedie Maťo Boriš, zakladateľ Kinečka pod hviezdami), a tak Tehlo predviedli aj Pezinčanom. Zdalo sa im, že ho prijali celkom dobre.

V roku 2006 sa rozhodli pre svoj zatiaľ najambicióznejší projekt - dlhometrážny SZM.

herecky.jpg

Pád na hubu

Prvoradé bolo zohnať kvalitných hercov. Bolo jasné, že s kamarátmi to už neutiahnu. Zorganizovali dva kastingy: v Pezinku aj Bratislave. Dva dni lepenia plagátov v uliciach hlavného mesta prinieslo svoje plody: Na konkurz do „nezávislého slovenského filmu" prišlo celkovo 320 ľudí. Piatim z nich ponúkli hlavné role, zhruba pätnástim vedľajšie. „Rozpočet filmu bol 350-tisíc korún, z čoho sme zaplatili aj hercov. Peniaze sme do toho vložili my sami, plus sme oslovili nejakých známych." Žiadni oficiálni sponzori, žiadne granty.

Keďže popri exteriéroch sa mal film odohrávať aj v škole, riešili dilemu, či použiť kulisy, alebo reálne priestory. „Ostatní členovia ma prehlasovali, tak sme si na mesiac prenajali školu v Sv. Juri, čo nám zožralo sedminu rozpočtu," spomína Rasťo.

Plánovali, že v prvom prázdninovom mesiaci natočia scény v interiéri, v druhom v exteriéri. Väčšinu hercov totiž tvorili študenti. Už po prvých dňoch natáčania však nastal problém: všetko šlo omnoho pomalšie, ako malo. Hrozilo, že ak budú v tempe pokračovať, nenatočia ani polovicu školských scén. „Urobili sme teda typickú začiatočnícku chybu - zrýchlili natáčanie," hodnotí z odstupu Rasťo. „Nakoniec sme aj tak padli na hubu. Všetky scény sme nestihli a keďže sme sa ponáhľali, polovica z nich bola slabá. Čo „včul", vraveli sme si? Vyzeralo to bledo."

Hlavná postava odišla

Do konca prázdnin točili exteriéry, potom prišla pauza. Príležitosť sa zjavila až po tom, ako oslovili jednu kapelu, aby im nahrala hudbu k filmu. „Skúšali v Tatre Regene, opravovni tatroviek, kde sa za lacný peniaze dali prenajať priestory. Jediným problém bolo, že sa tam nekúrilo." S výrobou kulís pomohol kamarát stolár, ktorý im vysvetlil rôzne triky. „V kulisách nabrala filmovačka úplne iné rozmery. Zistili sme, že funguje podobne ako kostým. Umožní hercovi lepšie sa vžiť do fiktívneho sveta. Kým v škole na nás striehli samé obmedzenia, tu bolo možné všetko. Takmer."

kulisa.jpg

Filmovačka išla ako po masle, jediným problémom bol chlad: V reáli bola zima, vo filme však leto, a tak herečky natáčali v tielkach a minisukniach. Čoskoro sa však objavil ďalší problém: Jedna z dvoch hlavných herečiek sa rozhodla filmovanie ukončiť. „Peniaze na výplaty už neboli, trávili tu celé víkendy," objasňuje jej rozhodnutie Rasťo. Konečné zábery s ňou však boli už natočené. Pomohli si radami z internetu od amerických amatérskych filmárov. „Bolo nám jasné, že ju musíme zabiť," komentuje Rasťo. To však znamenalo prepísať od polovice scenár. Zúčastnili sa na tom všetci piati členovia, zabralo to dva mesiace. Popri škole, popri práci, doslova každú minútu voľného času. Našťastie im riaditeľ Tatra Regenu, Jozef Prídala, prenajal priestory na ďalšie dva mesiace zadarmo.

Armáda Ježišov? Zombíci

Nálada na filmovačkách sa pomaly zhoršovala, nastupovala veľká únava. „Filmovalo sa každý víkend, zväčša 16 hodín denne. Na režisérskom poste sme sa postupne striedali všetci, hoci za tú dobu každý z nás začal inklinovať ku konkrétnej filmárskej profesii: Zuzka Paulini k maskérstvu, ja k scenárom." Po skončení natáčania bolo treba ešte porozvážať hercov.

Mreza.jpg

Rasťo pri nakrúcaní "zombie scén" s členmi Vargaru.

Hoci na pľaci sa vyskytol aj 36-členný komparz, zvládnuť ho nebolo ťažké. „Všetci doslova dychtivo čakali na pokyny," smeje sa Rasťo. Za pivo a guláš im pomohli prívrženci žánru anime z Anime crew (sučasní organizátori comics salonu na Istrocone), pri kaskadérskych scénach využili najmä šermiarov zo združenia Vargar. „Všetci mali dlhé vlasy a brady, smiali sme sa, že takýchto stredoškolákov by na socialistickej škole dlho netrpeli. Keď hrali za zombíkov, vyzerali skôr ako armáda Ježišov."

Najviac dala zobrať posledná scéna, ktorá sa točila viac ako 24 hodín.

Jediný cieľ: dokončiť film

Samotné nakrúcanie sa z troch mesiacov pretiahlo na rok. Zohnať bolo treba ďalších vyše 150-tisíc. Keďže už neboli peniaze na zvukára, museli sa tomuto remeslu podučiť sami. Ozvučenie chceli totiž profesionálne postsynchrónne: znamenalo to všetko zvuky vymazať a ozvučiť nanovo. Každé zaškrípanie skla pod kolesom, každý pád na zem. Plus dabing.

Ďalšieho pol roka zabrali dotáčky - detaily ako rezanie tela: „Do figuríny sme vložili prasačie mäso a rezali doň desať minút motorovou pílou," približuje Rasťo. Neskôr nasledoval strih.

Po štyroch rokoch je film vo fáze tesne pred dokončením, chýba už prakticky len hudba. „Mnohí naši známi ho v tejto surovej podobe už aj videli. Ohlasy boli dobré, ale keďže ide o kamarátov, ešte sa to tak úplne neráta," usmieva sa Rasťo a dodáva, že on už nad snímkou stratil akýkoľvek nadhľad a schopnosť posúdiť, či sa vydarila. Záleží mu len na jedinom: Dokončiť ju. „Príliš veľa ľudí do toho dalo svoj čas a peniaze," konštatuje. Momentálne na filme pracuje už len on sám s kamarátom Romanom Mališkom, ktorý do filmu vstúpil už v druhej polovici natáčania.

Hoci film ešte oficiálne neodvysielali - pár vecí je už istých: Výroba v gerillových podmienkach preverila mieru zanietenia všetkých členov Tichého domu a prakticky ich pripravila na fungovanie vo filmovej branži: Dokladá to fakt, že každý z nich sa jej aspoň okrajovo venuje. Dokonca ich na chvíľu aj spojil jeden projekt - písanie scenárov pre slovenský detektívny seriál V mene zákona.

komparzhercistab.jpg

Štáb, herci a komparz.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 2. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 3. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 7. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa uskutočnia v sobotu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Shell myslí na slovenské komunity
 5. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 6. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 7. Agrokomplex 2022
 8. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 39 734
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 14 136
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 10 501
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 7 164
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 5 254
 6. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run 4 537
 7. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 257
 8. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem 3 365
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave
 2. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 3. Post Bellum SK: Kaviarne: dobrá adresa, politika aj štamgasti
 4. Robert Puk: Sú mestské časti pre Bratislavu nebezpečné?
 5. Róbert Thomas: Zaparkovať auto priamo v parku ?! Pre niektorých ,,žiaden“ problém
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 7. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli.
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 8 858
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 6 993
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 6 775
 4. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 4 698
 5. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 4 057
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 4 000
 7. Marián Viskupič: Rozvrat verejných financií alebo grécka cesta Igora Matoviča 3 653
 8. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 621
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťZatvoriť reklamu