Beseda združenia Maternita o prirodzenom pôrode ukázala dva rôzne prístupy – odmietavý primára Emila Gavorníka z ružinovskej nemocnice a ústretový primára brnianskej nemocnice Martina Petrenka. Brnianska nemocnica poskytuje mamičkám možnosť rozhodnúť sa, v akej polohe chcú rodiť, či na pôrodnej stoličke, v kľaku, v sprche alebo v bazéne, pri pôrode môže byť manžel, na sále žena rodí sama, ak odmietne oholenie alebo klystír, jej názor rešpektujú.
Na otázku, kedy bude podobné služby poskytovať aj ružinovská nemocnica, bol slovenský primár schopný vymenovať len dôvody, prečo to nejde. Podľa neho chýbajú peniaze, z ministerstva zdravotníctva dostávajú málo a navyše sú tu zlí hygienici. Gavorník sa posťažoval, ako s nimi 15 rokov bojuje, aby mohli mať mamičky na izbách aspoň kvety. „A prirodzený pôrod? Na Sahare odišla tehotná žena na púšť a boli len dve možnosti, buď sa vrátila s bábätkom, alebo sa nevrátila. To je prirodzený pôrod, to chceme?“ spýtal sa Gavorník.
Pobúrené ženy reagovali, že to je skôr prírodný spôsob. Hovorili, že bez kvetov na izbe by vydržali, dôležitejšie je príjemné správanie personálu, ochota vysvetliť nejasnosti a rozšíriť služby.
Na príklad zo Sahary reagoval aj Petrenko slovami: „To je demagógia.“ Ako povedal, ani oni nedostali peniaze z ministerstva, ale hľadali sponzorov. Podľa neho je najdôležitejšie zmeniť prístup personálu, a to je možné prostredníctvom výplaty. V Brne nikto nedáva lekárovi peniaze v obálke, mamička si za nadštandardné služby priplatí, personál vie, že keď budú milí z poplatku budú mať všetci nejakú časť, nielen lekár, ktorý zobral úplatok. „Zdravotníctvo je biznis ako iný, naša nemocnica má ročne obrat 12 miliónov,“ povedal Petrenko.
Gavorník odchádzal so slovami: „Ja presne viem, čo by sa dalo zabezpečiť, ale chcelo by to nejakého šikovného sponzora a architekta.“ Že je to práve on, kto by mal týchto ľudí hľadať, nespomenul. Pôrodom budeme v najbližších dňoch venovať tematickú stranu. (haj)