SME
Sobota, 8. august, 2020 | Meniny má OskarKrížovkyKrížovky

Študujúca seniorka: Chcela som zmysluplne využiť čas a spoznať nových ľudí

Do školských lavíc sadajú ľudia z Pezinka a jeho okolia aj vo vyššom veku. Motivuje ich k tomu nielen samotné vzdelanie, ale aj spoločenský kontakt.

Študenti na prednáške kurzu História. O humanitné smery je záujem o niečo väčší ako o prírodovedné vedy.Študenti na prednáške kurzu História. O humanitné smery je záujem o niečo väčší ako o prírodovedné vedy. (Zdroj: ARCHÍV VIKTORA WITTLINGERA)

PEZINOK. Akadémia tretieho veku, ktorá v meste funguje už tretí rok, otvára v novom školskom roku spolu 10 kurzov. Prváci si môžu vybrať zo siedmich. Akadémia v septembri otvorí aj nové kurzy, ktoré doteraz v jej ponuke neboli. Patrí medzi ne napríklad aj kurz keramiky.

Seniori sa chcú vzdelávať

Záujem o kurzy je podľa súčasnej koordinátorky akadémie Jaroslavy Trubenovej u starších ľudí veľký. „Prekvapil ma ich rozhľad, pozornosť, záujem a otázky," hovorí o svojich vlastných skúsenostiach z prednášania na akadémii. Trubenová pôsobí na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, kde učí matematiku.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľký záujem potvrdzuje aj počet absolventov. „V roku 2007 sa prihlásilo takmer sto záujemcov, z ktorých o dva roky skončilo 68 absolventov. O rok neskôr ukončilo štúdium 28 absolventov v troch nových odboroch. K nim pribudlo ďalších 17, ktorí sa rozhodli pokračovať v postgraduálnom štúdiu psychológie. Tento rok sme evidovali 144 študentov v dvoch ročníkoch," vyratúva bývalý koordinátor Viktor Wittlinger. Študentov majú podľa jeho slov aj zo vzdialenejšieho okolia.

Na mestský úrad už prichádzajú prihlášky do nového školského roka. Kurzy majú taký úspech, že niektorí absolventi sa do akadémie hlásia znovu. Wittlinger o niektorých hovorí ako o „večných študentoch".

Zmysluplne využiť čas

Jednou z nich je aj Elena Gažová z Viničného. Od roku 2008 navštevovala kurz dejín umenia, teraz sa hlási na angličtinu a históriu. Skôr ako vznikla škola pre seniorov v Pezinku, absolvovala kurz na Univerzite tretieho veku v Bratislave. Rozhodla sa pre odbor, ktorý súvisel s jej prácu. „Venovala som si ekonomike, pretože je to oblasť, ktorá sa neustále mení a vyvíja. Treba si preto udržiavať prehľad."

Skryť Vypnúť reklamu

Keď sa Gažová dozvedela, že takúto inštitúciu otvorili aj v Pezinku, hneď si vyhľadala kurzy, ktoré by mohla navštevovať. Jej záujem o históriu ju priviedol k dejinám umenia. „Chcela som zmysluplne využiť čas a spoznať nových ľudí. Tento účel to splnilo."

Gažová si najviac pochvaľovala dve exkurzie do Budapešti. „Prvýkrát sme cestovali za výstavou originálnych obrazov z obdobia renesancie. Počas druhej exkurzie sme mohli vidieť originálne obrazy impresionistov." Ako hovorí, išlo o obrazy, ktoré nie sú bežne prístupné a na výstavu boli zapožičané z rôznych európskych múzeí a galérií. Podnet na návštevu výstav dala Wittlingerovi ona sama. „Pán Wittlinger bol veľmi ochotný a obetavý. Hneď to zorganizoval," nevie si vynachváliť Gažová.

Skryť Vypnúť reklamu

Prepad záujmu ešte nemali

Všetky kurzy, ktoré akadémia doteraz ponúkla, sa otvorili. Do tohto školského roka boli vypísané vždy len tri odbory. Tento rok je ponuka širšia. Podľa Wittlingera je preto pravdepodobné, že sa niektoré odbory nenaplnia. Minimálny počet záujemcov je 15.

„Prvé študijné odbory Dejiny Pezinka a malokarpatského regiónu, Základy poľnohospodárstva a Psychológia zorganizovala bývalá vedúca odboru pre styk s verejnosťou Eva Lupová," objasňuje Wittlinger. Akadémia si robí vlastný dotazníkový prieskum. Podnety prichádzajú aj od samotných poslucháčov.

„Ponuka však závisí najmä od možnosti lektorov. Tých si vyberám a oslovujem sama," hovorí Trubenová.

Záujem o humanitné a prírodovedné odbory je podľa Trubenovej porovnateľný, hoci humanitný smer o niečo prevláda. „Najviac ľudí sa zapísalo na Prírodné liečivá (55). Veľký záujem bol aj o Psychológiu medziľudských vzťahov. Navštevovaný je aj kurz Počítače, kde je však limitovaný počet poslucháčov pre kapacitné možnosti učebne," hovorí Wittlinger. Dopočul sa, že teraz dominuje angličtina.

Seniori a moderný výdobytok

Na počítačový kurz sa prihlásil v roku 2008 Ladislav Kňazovický z Pezinka. O akadémii sa dozvedel z miestnych novín. „S počítačmi pracujem už dlho. Na kurz som sa prihlásil, aby som si osvojil prácu s najnovšími operačnými systémami či používateľskými programami." Kňazovický využíva počítač aj pri komunikácii so svojimi vnúčatami.

Oceňuje, že sa pre jeho vekovú kategóriu takéto kurzy vôbec organizujú. „Moja generácia sa k počítačom dostala až v 90-tych rokoch a mala len hmlistú predstavu o ich fungovaní." Hovorí, že princíp fungovania osobných počítačov je iný ako fungovanie veľkých počítačových stredísk, ktoré sa používali v minulosti.

Spokojný bol aj s prístupom lektorov. Skôr ako prešli k samotnej práci s počítačom, dozvedeli sa základné informácie o technickom vybavení. „Tieto poznatky sú užitočné aj pre laikov, aby vedeli, čo si všímať pri kúpe počítača," myslí si Kňazovický. Do tohtoročných kurzov sa zatiaľ neprihlásil, ale uvažuje o tom. „Medzitým mi pribudli ďalšie aktivity. Už štvrtý rok sa venujem napríklad angličtine. Uvidím, ako mi to bude časovo vychádzať."

Akadémii sa za tri roky fungovania podarilo získať granty z rôznych nadácií. „Ich celková suma dosahuje takmer štyritisíc eur," hovorí Wittlinger. Jedna z nadácií dvakrát podporila vydanie zborníka prác absolventov. Dotáciu získala akadémia aj na kúpu dataprojektora a počítača. Z ďalších grantov sa zaplatil materiál a energie pre kurz keramiky pre seniorov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 3. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 4. Spojení navždy
 5. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 6. Letná potravinová zbierka Tesca presiahla už 15 ton!
 7. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 8. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 9. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 10. Pochod smrti
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 18 896
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 17 905
 3. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 454
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 13 128
 5. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 938
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 284
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 254
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 115
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 031
 10. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 758
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu