SME

Mesto za Starú radnicu dlhuje milióny

Primátor chce o problematike hovoriť až v septembri. Na radnicu chýba viac, ako sa myslelo.

Stará radnica je zatvorená.Stará radnica je zatvorená. (Zdroj: ARCHÍV SME)

Mesto je vraj na pokraji vážnych finančných problémov. Primátor stopol obnovu radnice, trate opravujú bez peňazí.

BRATISLAVA. Na dokončenie obnovy Starej radnice, ktorú primátor stopol v júli, chýba viac než 1,233 milióna eur, ako sa pôvodne hovorilo. Mesto totiž za rekonštrukciu okrem toho dlhuje 3,85 milióna eur. Neuhradilo faktúry za už urobené práce spoločnosti Hílek, ktorá je dodávateľom prác. Informovala o tom poslanecká kultúrna komisia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tá pre zastavenú rekonštrukciu radnice zasadla v pondelok mimoriadne.

SkryťVypnúť reklamu

Námestník primátora pre financie Milan Cílek (Občiansky klub) už dlho upozorňuje, že rozpočet postavený na predaji mestských nehnuteľností sa neplní. Rokovať o tomto nepriaznivom vývoji majú poslanci podľa plánu až koncom septembra.

Klub SDKÚ preto včera požiadal primátora Andreja Ďurkovského (KDH) o zmenu termínu mestského zastupiteľstva. Dôvodom je zlá finančná situácia mesta. SDKÚ žiada, aby sa mestskí poslanci namiesto 30. septembra stretli skôr.

Interiéry radnice sú takmer dokončené

FOTO SME – LUCIA TKÁČIKOVÁ

Komisia: Je to katastrofa„Rozhodnutie o zastavení rekonštrukcie Starej radnice viacerí považujeme za chybu a unáhlené rozhodnutie,“ hovorí poslankyňa Helena Doktorovova (OK), predsedníčka Komisie kultúry a ochrany historických pamiatok mesta.

SkryťVypnúť reklamu

„Zastavenie stavby tesne pred jej dokončením sa rovná katastrofe, ktorá sa bude ťažko, prácne a draho riešiť.“

Tvrdí, že paradoxne jednoduchšie a s rovnakými nákladmi sa mohla radnica dokončiť.

Primátor rozhodol sámPrimátor, ktorý o zastavení prác na radnici síce rozhodol, no poslancov a vraj ani svojich námestníkov neinformoval, vysvetľuje stopnutie obnovy výpadkom podielových daní.

„Mesto už pred časom informovalo, že práve výpadok podielových daní spôsobí zastavenie alebo spomalenie investičných zámerov,“ vraví hovorkyňa primátora Beatrice Szabóová. „Niektoré investície mesto v tomto roku ani nezačalo realizovať. Spomalenie, respektíve zastavenie pre nedostatok financií sa týka napríklad aj rekonštrukcie Starej radnice.“

Trate robia bez peňazíMestský rozpočet zaťaží aj neplánovaná oprava električkových tratí v úseku Krížna za 3,5 milióna eur. Hoci rekonštrukcia začala už viac než pred mesiacom, robí sa podľa Cíleka na risk. O peniazoch na ňu majú totiž poslanci rokovať až v septembri.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec Ernest Huska (SDKÚ-DS) dodal, že mesto je podľa neho na pokraji vážnych finančných problémov. Pripomenul tiež Starý most a jeho otáznu rekonštrukciu.

Prečítajte si o Starej radnici - prečo sa práce zastavili

Reakcia Heleny Doktorovovej na článok Starú radnicu neotvoria

Ako ste písali, zastavili sa práce na rekonštrukcii Starej radnice rozhodnutím primátora pre nepriaznivú finančnú situáciu mesta. Zastavili sa aj iné stavby (Klarisky, Devín...).

Viacerí poslanci sú však toho názoru, že takéto závažné rozhodnutia musia byť vopred schválené mestským zastupiteľstvom. Od jari vieme, že príjem z podielových daní do rozpočtu mesta je nedostatočný, príjem z predaja prebytočného majetku je tiež minimálny. Zmeny v rozpočte sa mohli a mali urobiť v máji, najneskôr 1. júla. Nestalo sa tak. Najbližšie plánované zasadnutie Mestského zastupiteľstva má byť až na konci septembra. Vtedy robiť opatrenia bude už dosť neskoro na to, aby sa medzitým nestali škody alebo chyby.

Áno, chyby. Rozhodnutie o zastavení rekonštrukcie Starej radnice viacerí považujeme za chybu, za unáhlené rozhodnutie.

Preto som zvolala mimoriadne zasadnutie Komisie kultúry a ochrany historických pamiatok (9.8.2010), aby sme vyjadrili svoj nesúhlas k tomuto rozhodnutiu. Zastavenie stavby tesne pred jej dokončením sa rovná katastrofe, ktorá sa bude ťažko, prácne a draho riešiť. Paradoxne, jednoduchšie a s rovnakými nákladmi sa mohla Radnica dokončiť. Toto konštatovanie vyplýva z podkladov, o ktorých informoval Paming, ako aj z podkladov autorskej projektantskej kancelárie BOUDA A MASÁR. Zakonzervovanie stavby totiž stojí veľa peňazí. Všetko, čo sa prácne zrekonštruovalo či novo vybudovalo, treba chrániť pred znehodnotením.

Treba vetrať, kúriť, strážiť ... Komisia kultúry a ochrany historických pamiatok bola v júni na prehliadke priestorov rekonštruovanej Starej radnice, kde sme sa na vlastné oči presvedčili, že práce sú tesne pred dokončením. Mestské múzeum už pripravuje budúce expozície. Bratislavčania i turisti očakávajú, aký drahokam sa vylúpne spoza zaprášenej zatvorenej brány a nádvoria. Aj pri nedostatočnom prísune finančných prostriedkov sa dá, podľa nášho názoru, pokračovať v práci. Dodávateľská firma bola ochotná sa dohodnúť. Nedostala šancu.

Stará radnica je historický skvost nášho mesta, jej rekonštrukcia je jednou z prioritných investícií. Keď bývalý riaditeľ Mestského múzea, nedávno zosnulý Dr. Šimon Jančo, hovoril o potrebe rekonštrukcie komplexu budov múzea, málokto veril, že sa to uskutoční. Už vtedy (r. 1995) sme vedeli, že je to nevyhnutné, ale bude to drahé.

Odvtedy Komisia kultúry každý rok navrhovala do rozpočtu aj položku „Rekonštrukcia Ápponyiho paláca a Starej radnice“. Keď sa to naozaj podarilo aj realizovať, bola som nesmierne šťastná, že nielen doprava, bezpečnosť, sociálne veci či školstvo, ale aj kultúra mesta, tá „kamenná“, dostala zaslúžený diel pozornosti.

Dnes sme pred pomyselnou cieľovou páskou, nesmieme sa potknúť! Musíme dokončiť maratón náročných prác, za každú cenu!

V cieli nás čakajú Bratislavčania i turisti. Nesmieme ich sklamať!

Helena Doktorova - predsedníčka Komisie kultúry a ochrany historických pamiatok Hl. mesta SR Bratislavy (Občiansky klub)

Čo spôsobí zastavenie prác?

Celkové náklady na obnovu Starej radnice, ktoré boli odsúhlasené – asi 12 miliónov eur.

Na dokončenie obnovy radnice chýba 1,233 milióna eur, pri stopnutí prác však treba počítať s nákladmi na zakonzervovanie a zazimovanie stavby – predbežne sú vyčíslené na viac než 600-tisíc eur.

V prípade, že by zabezpečovacie práce neprebehli, bez prevádzkových opatrení hrozí riziko devastácie doteraz urobenej obnovy.

Ďalšie riziká pri prerušení prác:

Riziko straty záruk pre jednotlivé zariadenia.

Problémy s certifikátmi, s revíziami a v konečnom dôsledku aj s kolaudáciou.

Znehodnotenie reštaurovaných nástenných malieb, stavebných detailov a umelecko-remeselných výrobkov a artefaktov, ktoré sú dnes dokončené na 95 percent.

Znehodnotenie nezabudovaných dodávok a materiálov nachádzajúcich sa na stavbe pre chýbajúce vhodné podmienky na skladovanie.

Zabudovaná vlhkosť, nízke teploty až mráz môžu spôsobiť kondenzáciu vodných pár, popraskanie čerstvých maľoviek, omietok, sanačných omietok, navlhnutie sadrokartónov.

Teploty a mráz môžu tiež pokrútiť parkety, zárubne a dverné krídla, znehodnotenie pôvodného vstavaného nábytku a zabudovaných technických zariadení budovy.

Riziko komplikovaného dokončenia a sfunkčnenia dodaných systémov a interiérov z dôvodu možného zániku dodávateľov.

(Zdroj: kultúrna komisia mesta)

Nádvorie Starej radnice ostane nedokončené. Neporiadok majú odviezť, dlažba však zatiaľ nebude.

FOTO SME – LUCIA TKÁČIKOVÁ

Vývoj obnovy Starej radnice

Vývoj obnovy Starej radnice 2007 – projekt na obnovu historickej budovy Starej radnice, ktorá patrí k najstarším budovám v Bratislave jeseň 2008 – začiatok, príprava na archeologický výskum radnice na Hlavnom námestí apríl 2010 – pôvodný termín ukončenia rekonštrukcie, tento termín sa však pre rozsiahly archeologický prieskum posúval. K najvýznamnejším nálezom patria základy celého Ungerovho domu, kamenná žumpa, unikátna keltská pec leto 2010 – plánovaný koniec obnovy 7. júl 2010 – mesto pre peniaze pozastavilo práce v radnici september 2010 – plánované otvorenie priestorov pre verejnosť, plánovaný návrat mestského múzea do radnice jeseň 2008 – začiatok, príprava na archeologický výskum radnice na Hlavnom námestí apríl 2010 – pôvodný termín ukončenia rekonštrukcie, tento termín sa však pre rozsiahly archeologický prieskum posúval. K najvýznamnejším nálezom patria základy celého Ungerovho domu, kamenná žumpa, unikátna keltská pec

Vývoj obnovy Starej radnice 2007 – projekt na obnovu historickej budovy Starej radnice, ktorá patrí k najstarším budovám v Bratislave jeseň 2008 – začiatok, príprava na archeologický výskum radnice na Hlavnom námestí apríl 2010 – pôvodný termín ukončenia rekonštrukcie, tento termín sa však pre rozsiahly archeologický prieskum posúval. K najvýznamnejším nálezom patria základy celého Ungerovho domu, kamenná žumpa, unikátna keltská pec leto 2010 – plánovaný koniec obnovy 7. júl 2010 – mesto pre peniaze pozastavilo práce v radnici september 2010 – plánované otvorenie priestorov pre verejnosť, plánovaný návrat mestského múzea do radniceVývoj obnovy Starej radnice 2007 – projekt na obnovu historickej budovy Starej radnice, ktorá patrí k najstarším budovám v Bratislave jeseň 2008 – začiatok, príprava na archeologický výskum radnice na Hlavnom námestí apríl 2010 – pôvodný termín ukončenia rekonštrukcie, tento termín sa však pre rozsiahly archeologický prieskum posúval. K najvýznamnejším nálezom patria základy celého Ungerovho domu, kamenná žumpa, unikátna keltská pec leto 2010 – plánovaný koniec obnovy 7. júl 2010 – mesto pre peniaze pozastavilo práce v radnici september 2010 – plánované otvorenie priestorov pre verejnosť, plánovaný návrat mestského múzea do radniceVývoj obnovy Starej radnice 2007 – projekt na obnovu historickej budovy Starej radnice, ktorá patrí k najstarším budovám v Bratislave jeseň 2008 – začiatok, príprava na archeologický výskum radnice na Hlavnom námestí apríl 2010 – pôvodný termín ukončenia rekonštrukcie, tento termín sa však pre rozsiahly archeologický prieskum posúval. K najvýznamnejším nálezom patria základy celého Ungerovho domu, kamenná žumpa, unikátna keltská pec leto 2010 – plánovaný koniec obnovy 7. júl 2010 – mesto pre peniaze pozastavilo práce v radnici september 2010 – plánované otvorenie priestorov pre verejnosť, plánovaný návrat mestského múzea do radnice

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 002
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 604
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 824
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 641
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 287
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 911
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 385
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 129
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 210
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 9 405
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 413
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 285
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 878
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 765
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 024
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 562
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu