BRATISLAVA. Po šimpanzoch a orangutanoch by mohli bratislavské opice doplniť aj gorily. Riaditeľka zoo Miloslava Šavelová povedala, že na chov dostali povolenie.
„Už na tom pracujeme,“ vraví riaditeľka. „Bola by škoda to nevyužiť. Boli by sme jediná záhrada s gorilami na Slovensku.“
Kedy a či vôbec nakoniec gorily pribudnú, však závisí od peňazí. „Uvidíme, ako rýchlo zoženieme peniaze,“ dodala Šavelová. O presných nákladoch je podľa riaditeľky ešte predčasné hovoriť.
V Čechách gorily napríklad chovajú už šesťdesiat rokov V pražskej zoo sa dokonca tento rok narodilo gorile Kijivu už jej tretie mláďa.
Sťahovanie šimpanzovAk by gorily do Bratislavy prišli, nasťahovali by sa k orangutanom do nového pavilónu opíc, ktorý mesto slávnostne otváralo v apríli tohto roku. Šimpanzy by sa tak ale museli presťahovať, spoločný priestor s gorilami zdieľať totiž nemôžu.
Vnútro pavilónu. Podobný pavilón má v Európe Lisabon, Mníchov a Frankfurt nad Mohanom.
FOTO SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Šavelová hovorí, že by šli do miestneho šimpanzinca, ktorý však predtým potrebuje zrekonštruovať.
Nový pavilón ľudoopov má podľa vedenia zoo úspech. Od apríla ho videlo viac než 160-tisíc návštevníkov.
Možno vraj aj vďaka nemu neklesla bratislavskej zoo návštevnosť. Všetkým ostatným českým a slovenským záhradám podľa Šavelovej totiž návštevnosť klesla. „Opice si v ňom výborne zvykli, ešte dokončujeme vonkajšie výbehy. Pre orangutany ich musíme prekryť sieťkou."
Stavba roka?Náklady na stavbu nového pavilónu, ktorý pripravovali už od roku 2007, presiahli 3 milióny eur. Budova má 19–metrov, dve podlažia a dve časti – vonkajšiu a vnútornú. Pavilón sa zapojil aj do celoštátnej súťaže 16. ročníka Stavba roka 2010. Odborná porota v rámci súťaže vyberá tri diela, ktoré nominuje na hlavnú cenu.
Niečo o gorilách
Najväčší druh primátov na svete a najsilnejšie ľudoopice.
Samec dosahuje výšku až 180 centimetrov a hmotnosť 250 kíl.
Domov goríl je Afrika, predovšetkým dažďové pralesy.