BRATISLAVA. Skejtbording spája pohyb v meste s adrenalínom a časom stráveným s priateľmi, ktorí často počúvajú rovnakú hudbu a nosia podobnú módu. Bratislavskí jazdci majú však ťažké podmienky. Skejtparky s prekážkami sú v zlom stave a jazda po meste je možná, len kým neprídu policajti.
Toto leto sa jazdeniu na skejte môžu deti zadarmo naučiť v Prvej bratislavskej škole skejtbordingu a longbordingu, ktorú v spolupráci s magistrátom otvoril Peter Vrbický. „Tento rok prešlo školou už asi 80 detí a prihlasujú sa ďalšie. Sú to deti vo veku päť až 16 rokov a väčšinou sú to úplní začiatočníci," hovorí Vrbický.
Sú, ale nevhodné
Skejtbordové ihriská sú v Petržalke a pri Kuchajde. Ružinovský skejtpark je dočasne zatvorený.
„Plocha je zastrešená, ale ešte nie je rozhodnuté, či tam bude skejtpark," hovorí Ivana Hevierová z Ružinovského športového klubu. Či sa skejtpark Ružinov obnoví, by sa malo podľa nej definitívne rozhodnúť v septembri.
Jazdecké prekážky sú aj na niektorých školských dvoroch a vlastnú skejtrampu minulý víkend otvoril klub Intergalaktická obluda.
Skejtparky v Bratislave teda sú, ale pre technické nedostatky sa takmer nedajú využívať. „Petržalský skejtpark uznávam, lebo sa naozaj snažili, ale povrch na tomto ihrisku nie je vhodný pre skejtbordy," hovorí Vrbický. Kuchajda je podľa neho nepoužiteľná, povrch je tam veľmi zlý a prekážky majú nevhodné veľkosti. „Na Námestí slobody to máme zabezpečené s políciou aj magistrátom."
Načierno na ulici
Jazdiť sa chodí na verejné priestranstvá v meste. Obľúbeným medzi skejtermi bol napríklad takzvaný istrák - námestie pred budovou Istropolisu, ktorý však najnovšie stráži súkromná bezpečnostná služba.
„Pre skejtbordistov platia rovnaké pravidlá ako pre ostatných účastníkov cestnej premávky, napríklad cyklistov," hovorí Eva Dohnálová z veliteľstva mestskej polície hlavného mesta. Kým sa len spúšťajú, nikoho neohrozujú a nepoškodzujú žiaden majetok, tak je to v poriadku.
Ak však pri jazdení poškodzujú schody, lavičky alebo iné veci, policajti ich musia upozorniť, aby prestali a ak by došlo k nejakej škode, tak ich musia aj adekvátne potrestať. Na ulici sa teda skákať na skejte nesmie, lebo by pri nárazoch mohli vzniknúť škody na majetku.
Asociácia skejtbordingu už spísala petíciu, v ktorej žiada výstavbu skejtparku hodného hlavného mesta Slovenska. Praha ich má viac ako desať.
Letná škola skejtbordingu
Tréningy sú v každý utorok, stredu a piatok na Námestí slobody.
Ak deti nemajú vlastný skejtbord, môžu si ho požičať.
Akcia bude trvať do konca prázdnin a prihlásiť sa dá každú sobotu, keď bývajú aj exhibičné jazdy známych pretekárov bratislavskej skejtbordovej scény.