PETRŽALKA. Spoločnosť Metro Bratislava nemá doposiaľ územné rozhodnutie (ÚR) na Nosný systém mestskej hromadnej dopravy (NS MHD), na jeho prvú časť Šafárikovo námestie Bosákova, o ktoré požiadala Stavebný úrad bratislavskej mestskej časti Petržalka 16. februára tohto roka.
Odklad vydania územného rozhodnutia výrazne brzdí spracovanie dokumentácie pre stavebné povolenie, a tým aj rekonštrukciu Starého mosta, ktorý je podľa posudku od mája v havarijnom stave. Práce na ňom je treba urobiť v čo najkratšom čase. Havarijný stav ohrozuje lodnú dopravu. Územné rozhodnutie je spolu s projektovou dokumentáciou nevyhnutné na realizáciu NS MHD, jeho prvej časti, ktorej súčasťou je aj obnova mosta.
"Vyhlásenie havarijného stavu znamenalo okamžité odľahčenie a následné odstavenie všetkých sietí. Nikto si predsa nedovolí zahrávať sa so zdravím a životom obyvateľov. Chceme postupovať ďalej, no už príliš dlho čakáme na územné rozhodnutie a čas je proti nám. Verím, že sa práve táto stavba nestane súčasťou predvolebného boja niektorých kandidátov na post primátora Bratislavy či starostu Petržalky," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Metro Bratislava Vladimír Kovalčík.
O vyše dva mesiace doručila mestská časť Petržalka spoločnosti rozhodnutie o prerušení územného konania pre doplnenie dokladov. Úrad to urobil po 60 dňoch, čím nedodržal zákonnú lehotu. Firma doklady do dvoch týždňov doplnila. Ústne pojednávanie sa uskutočnilo 14. júla 2010. Medzitým sa vlastníci bytov a nebytových priestorov na Rovniankovej 14 prihlásili za účastníkov konania, po zamietnutí ich žiadosti stavebným úradom sa odvolali na krajský stavebný úrad. Územné konanie muselo byť prerušené, čaká sa na jeho rozhodnutie.
Nejde o jedinú žiadosť, ktorá vydanie územného rozhodnutia zdržala. Súčasťou dokumentácie k nemu je aj rozhodnutie o výrube stromov na úseku Starý most - Bosákova ulica. "Dané územie bolo už v minulosti určené na dopravnú infraštruktúru, ale za 20 rokov nečinnosti stihlo na mieste vyrásť niekoľko náletových drevín. Treba zdôrazniť, že nejde o výrub nejakého parku alebo lesa," pripomína Kovalčík. V súčasnosti sa lehota na vydanie rozhodnutia o výrube predĺžila o štyri mesiace, pretože účasť na danom konaní ohlásili ďalší účastníci z radov obyvateľov z rôznych mestských častí. V žiadosti označili ochranu týchto drevín za prioritnejšiu než NS MHD. O oprávnenosti nárokov rozhodne Obvodný úrad životného prostredia v Bratislave.
Kovalčík ďalej uviedol, že vyhlásenie havarijného stavu na moste znamenalo okamžité začatie prác. Teraz sa pripravujú na odstraňovanie betónovej mostovky, priblížil. Všetky práce, ktoré firma na moste v súčasnosti robí, súvisia s odstraňovaním havarijného stavu. Na jeho odstránení treba začať aj pred vydaním územného rozhodnutia.
Petržalka odmieta zavádzajúce informácie o územnom konaní
Samospráva bratislavskej mestskej časti (MsČ) Petržalka odmieta zavádzajúcu politizáciu a účelovú dezinformáciu verejnosti zo strany spoločnosti Metro Bratislava o územnom konaní na Nosný systém mestskej hromadnej dopravy (NS MHD).
Pre TASR to uviedol petržalský hovorca Ľubomír Andrassy v reakcii na vyhlásenie tejto spoločnosti.
"Nielen spoločnosť Metro, ale aj súčasné vedenie hlavného mesta mali osem rokov na to, aby základné dokumenty týkajúce sa nosného systému spracovali, získali pre nich potrebné zákonné rozhodnutia a projekt začali realizovať," pokračoval Andrassy.
Pripomenul, že MsČ ako správny orgán musí dodržiavať termíny vyplývajúce zo zákona a pre "nečinnosť" mestských organizácií nie je možné prehliadať a ignorovať práva iných. O zákonnom a plne legitímnom prerušení konania zo strany úradu boli zástupcovia spoločnosti i ostatní účastníci konania informovaní počas ostatného ústneho konania.
Ak v správnom konaní požiadajú občania, neštátne inštitúcie, občianske spolky o účasť na konaní, stavebný úrad musí takúto požiadavku vyhodnotiť a rozhodnúť o ich uznaní za účastníkov alebo vylúčení z konania. V právnom štáte sa však každá strana voči rozhodnutiu prvostupňového orgánu môže odvolať a v tomto prípade tak aj vylúčení účastníci urobili, konštatoval.
Preto v zmysle stavebného zákona musela MsČ prerušiť územné konanie až do rozhodnutia odvolacieho orgánu krajského stavebného úradu. Tento krok je plne v súlade so zákonom, rešpektovaním práv občanov, ktorí sa k takému dôležitému projektu pre Petržalku i samotné mesto chcú vyjadriť. Je preto zarážajúce, ak spoločnosť Metro Bratislava spochybňuje vo svojich vyhláseniach zákonnosť a právo priamych, ale aj možných potenciálnych účastníkov konania, uzavrel hovorca Andrassy.
TASR