Župa oznámila veľký „výpredaj" nehnuteľností v hodnote vyše 15 miliónov eur. Rieši tým krízu. No teraz sa kupuje málo.
BRATISLAVA. Kríza núti bratislavskú samosprávu predávať svoje nehnuteľnosti.
Po tom, ako veľké predaje oznámilo a zrealizovalo v júni Staré Mesto, vo veľkom predávalo už aj mesto a najnovšie aj župa. Tá by chcela predať majetok dovedna za viac ako 15 miliónov eur, je to deväť nehnuteľností.
Výpredaj župy
Záujemcovia môžu predkladať návrhy do 13. augusta,
návrhy musia fyzicky doručiť do podateľne úradu do 12.00,
návrhy posúdi komisia a pridelí im kódy do elektronickej aukcie,
uchádzačom oznámia dátum a čas konania aukcie,
prevody prerokujú v októbri poslanci.
Muničné sklady na predaj
Predáva sa areál bývalého energetického učilišťa v Záhorskej Bystrici, chata v Kučišdorfskej doline v Pezinku, prevádzková budova učilišťa v Pezinku, budova školy na Krásnohorskej v Petržalke, dielne v Novom Meste, muničné sklady v Záhorskej Bystrici a ďalšie.
Využiť na to chcú prvýkrát v samospráve elektronické aukcie, doteraz sa vďaka nim hlavne nakupovalo. Podľa Radovana Cholevu z úrady župy ide dnes nielen o najtransparentnejší spôsob predaja, ale sľubujú si od toho aj čo najvyššie ponuky.
„Vyvolávacia cena bude cena znaleckého posudku, pod ňu sa nebude dať ísť, takže zájemcovia budú môcť ponúkať iba viac."
Vicežupan Ivo Nesrovnal (SDKÚ) hovorí, že záujem o kúpu prebytočného majetku župy je však menší. „Kupujúci sa vo všeobecnosti nehrnú, aktuálne ponuky k prebytočnému majetku ešte nevieme zhodnotiť," povedal s tým, že inzerovať ich predaj začali len koncom minulého týždňa.
V kríze majú inú hodnotu
Ku koncu predchádzajúceho volebného obdobia si podľa TASR bývalé vedenie župy predsavzalo predať dubiózny majetok za pol miliardy eur. V minulom roku sa však predal majetok len za 2,35 milióna eur.
Podobne ťažko predáva aj mesto, hoci často súťaže obchádza a môže tak prichádzať o lepšie ponuky. Do jednej zo súťaží o pozemky v Petržalke sa nik neprihlásil.
Krízou argumentovalo aj Staré Mesto, keď predávalo väčší počet nehnuteľností, medzi inými aj majetok firmy R.B.I.: päť budov v lukratívnej časti centra.
Podľa starostu Starého Mesta Andreja Petreka je to dôsledok zlého hospodárenia. „Predávame to preto, lebo vy ste sa rozhodli, že budete takto míňať, a musíme rozpočet naplniť," povedal poslancom v júni.
Hoci nakoniec predaje prešli, proti boli viacerí poslanci, klub OKS napríklad argumentoval práve krízou, že znižuje hodnotu tohto majetku.
Realitný maklér Ján Železník hovorí, že čakať sa teraz veľmi neoplatí, hoci útlm trvá. „Trh s nehnuteľnosťami sa začal pomaly hýbať. Kto chce kupovať, ceny sú teraz výhodné, nižšie už nepôjdu. Pre tých, ktorí ale chcú predávať, sa už neoplatí počkať. Nezískajú veľa, ak počkajú, lebo ceny pôjdu hore už len veľmi pomaly," myslí si.