ia na podporu založenia univerzity v Bratislave. Rozvíjali sa najmä v období od roku 1848 po koniec prvej svetovej vojny a v roku 1949 boli definitívne zrušené.
Tradíciu darcovstva sa od roku 2000 snaží obnovovať aj Komunitná nadácia Bratislava. Podobne ako v minulosti zakladá jednotlivcom a rodinám fondy (napr. Fond Ľubomíra Šikulu, Fond umenia, Fond Trnavčanov v Bratislave, Fond oživenia atmosféry starej Bratislavy, Sídliskový fond atď.).
Jeden z posledných najväčších darov, stotisíc korún, venovala v marci nadácii prostredníctvom svojej rodiny Ľudmila Frideczká (1906 – 2000). Jej príbuzenské vzťahy siahali od Svetozára Hurbana Vajanského, Milana Hodžu až k Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Väčšinu života prežila v Bratislave, až na obdobie, keď bola násilne vysťahovaná „akciou B“ zo svojho domu. Prostriedky z fondu Ľudmily Frideczkej sa na jej želanie použili na vybudovanie základiny Komunitnej nadácie Bratislava.
Prvým darcom, ktorý si v nadácii založil fond, bol Ľubomír Šikula. Zo svojho fondu by najradšej podporoval aktivity vedúce ku skultúrneniu a spríjemneniu života v Starom Meste, napríklad zväčšovanie plôch zelene či zveľaďovanie detských ihrísk.
Väčší obnos, 450 000 korún, nedávno mestu venovala aj Bratislavčanka Laura Jarná. „Peniaze boli dedičstvom po sestre, hovorila som si, ja ich až tak nepotrebujem, dám ich môjmu mestu, nech ich použije na to najnutnejšie. Zaujímalo by ma, ako to pokračuje,“ hovorí pani Jarná, bývalá učiteľka cudzích jazykov.
Finančný dar mesto pridelilo na opravu vodnej priekopy, pomohol začať celú investičnú akciu, konkrétne sa použil na prípravnú projektovú dokumentáciu. Stavebné práce v časti vodnej priekopy Červený rak by sa mali začať na jeseň. Ich dokončenie, predbežne plánované na jar 2003, však závisí hlavne od investícií, ktoré predstavujú päť miliónov korún.
(km, zzn, dd)