inok.
RÍM. PEZINOK. Primátorova návšteva Ríma nebola len o plánovaní prezentácie mesta Pezinok vo výstavných priestoroch slovenského veľvyslanectva. Oliver Solga sa tam stretol aj s profesorom Eduardom Šafaříkom, najvýznamnejším znalcom Kupeckého diela, ktorý dlhé roky žije v Ríme. Pôsobil tam ako vysokoškolský pedagóg a bol riaditeľom tamojších galérií.
Profesor Šafařík potvrdil, že Ján Kupecký, významný barokový maliar-portrétista, sa narodil v Pezinku. Podľa neho sa však nenarodil v roku 1667, ako sa bežne uvádza, ale o rok skôr.
Spochybnil autorstvo Profesor Šafařík, ktorý podľa Solgu vlastní takmer všetky dostupné informácie o tomto maliarovi, potvrdil aj to, že sa na Slovensku nachádzajú Kupeckého originály. Ide o portrét Mateja Bela, ktorý sa nachádza v muzeálnych zbierkach. Naopak jeho autorstvo spochybnil pri obraze, ktorý vlastní Slovenská národná galéria v Bratislave. „Za autora obrazu označil Palka," hovorí Solga.
Profesor Šafařík (vľavo) sa celý život venuje maliarovi Jánovi Kupeckému. FOTO: (ARCHÍV OLIVERA SOLGU)
Výstava aj katalóg Profesor Šafařík bol aj autorom veľkolepej výstavy o Kupeckom. „My (historici umenia - pozn. redakcie) tomu hovoríme výstava storočia, pretože len raz za sto rokov sa podarí dať dohromady výstavu z diel, ktoré pochádzajú z verejných i súkromných zbierok z celej Európy i zo zámoria," opisuje Solga. Výstava sa konala na jeseň v roku 2001 v nemeckom Aachene a následne v Jazdiarni pražského hradu. Profesor Šafařík k nej vydal aj obsiahly katalóg o Kupeckom.
Venované Slovensku Svoju bohatú knižnicu, ktorá sa viaže ku Kupeckému, ako aj materiály, ktoré zhromaždil pri písaní knihy o ňom, chce profesor venovať Slovensku. K našej krajine ho viaže osobný vzťah, keďže sa narodil v Bratislave. Jeho otec tu v čase jeho narodenia pôsobil ako vysoký štátny úradník.
Rodný dom maliara V Pezinku ešte stále stojí Kupeckého rodný dom, ktorý je označený jeho bustou. „Snažíme sa pripomínať, že tento významný maliar pochádzal odtiaľto. Jeho rodičia, českí tkáči, sa sem však prisťahovali pre náboženské dôvody z Mladej Boleslavi," zasväcuje Solga. Druhým dôvodom bolo podľa neho to, že v tej dobe tu už žila početná komunita remeselníkov s českým pôvodom.
Pamätná tabuľa na hrobe Kupecký žil posledné roky svojho života v nemeckom Norimbergu, kde je pochovaný spolu so svojím synom v hromadnom hrobe na evanjelickom cintoríne. (Kupecký zomrel v roku 1740). Vie sa o tom vďaka podrobným záznamom. „Chceme naň osadiť pamätnú tabuľu," pohráva sa s myšlienkou Solga. Mohlo by sa tak stať už túto jeseň, keďže tento rok je 270. výročie Kupeckého úmrtia.