Petícia za zmenu predpokladanej trasy takzvaného nultého diaľničného obchvatu D4 vznikla ešte v roku 2008.
BRATISLAVA. Petíciu za zmenu predpokladanej trasy takzvaného nultého diaľničného obchvatu D4 v blízkosti katastrálneho územia bratislavskej mestskej časti Vajnory dnes predstavitelia petičného výboru predložili na Úrade Bratislavského samosprávneho kraja (BSK).
Petícia vznikla ešte v roku 2008. Ako uviedla zástupkyňa petičného výboru, bývalá starostka Vajnôr Anna Zemanová, petícia bola riadne na BSK podaná, no vôbec nebola bývalým vedením BSK zaevidovaná, preto ju predložili opakovane. Nové trasovanie diaľničného koridoru v smere od Ivanky pri Dunaji na Stupavu by malo podľa petície zobrať do úvahy skutočnosť, že prechádza tak v blízkosti Vajnôr, ako aj štátnej prírodnej rezervácie Šúr a mohlo by narušiť životné prostredie občanov i ekologické pomery v oblasti. Petíciu podpísalo 740 občanov. Vo Vajnoroch žije vyše 5000 obyvateľov.
Predseda BSK Pavol Frešo k podanej petícii uviedol, že nultý okruh je nakreslený tak, aby riešil mestský problém dopravy. "Či sa nám to páči, alebo nie, rieši to problém dopravy v Bratislave, ktorý podporuje magistrát hlavného mesta aj mestské časti. Petícia navrhuje určitý širší odskok už od Podunajských Biskupíc smerom na Pezinok. Budeme sa petíciou vážne zaoberať na úrovni župných poslancov, ako aj vajnorskej samosprávy. Určite bude potrebné zvážiť dopady na životné prostredie, ale rovnako aj požiadavky občanov na riešenie plynulej dopravy, ktorá v dopravných špičkách kolabuje v kolónach," povedal Frešo.
Podľa starostu Vajnôr Jána Mrvu mestská časť od roku 2007 podporuje umiestnenie nultého diaľničného okruhu tak, ako je naplánovaný v územnom pláne mesta.
"S podmienkou, že bude pri obci zapustený a zakrytý vegetáciou a umožní plynulý priechod do prírody. Je nevyhnutné dať membránu medzi Vajnory na konci Bratislavy, cez ktoré denne prejde viac ako 20.000 áut, a prudko sa rozvíjajúce lokality medzi Pezinkom a Sencom, ako je napríklad Čierna Voda. V súčasnosti prebieha posudzovanie vplyvov na životné prostredie na Ministerstve životného prostredia SR a Národná diaľničná spoločnosť vypracúva štúdiu realizovateľnosti, kde budú vplyvy na životné prostredie vyhodnotené. Sú to známe a verejnosti dostupné okolnosti, a preto tri roky starú petíciu nepovažujem za aktuálnu. Vtedy sa Vajnorčania obávali, že diaľnica pôjde na pylónoch ponad ich domy," uviedol pre TASR Mrva.