Cyklistický chodník okolo rakúskeho jazera je jedným z najobľúbenejších v krajine.
BRATISLAVA, ILLMITZ. Oddych v okolí Neziderského jazera za rakúskymi hranicami nemusí znamenať len ležanie na pláži. Mnoho ľudí sem chodí za cyklistikou.
Obísť jazero sa zdatným podarí aj za jeden deň, rodiny s deťmi si môžu cestu rozdeliť na niekoľko dní a dopriať si aktívne prázdniny. „Dovolenka na bicykli spája pohyb, dobrodružstvo a takmer neobmedzenú slobodu – samozrejme, v závislosti od fyzickej kondície,“ tvrdí predseda združenia Bicyklová Bratislava Patrik Martin.
Okrem hlavnej okružnej trasy s označením B10 je tu ďalších 11 cyklistických tratí do okolia. Časť okružnej trasy vedie aj cez územie Maďarska, čo sa dá obísť kompou. Cesta je nenáročná a bezpečná, prevažne vedie po málo využívaných poľnohospodárskych cestách. Špeciálne pre cyklistov je tu aj veľa servisov a požičovní.
Pohodlná cyklotrasa
Celková dĺžka cesty B10, vedúcej okolo jazera, je 133 kilometrov, 38 z nich vedie cez územie Maďarska.
Trasa neprekonáva veľké výškové rozdiely, severozápadná časť vedie pomedzi viniče a polia, juhovýchodná zase tesne popri vode. Problémom môže byť silný juhovýchodný vietor, ktorý často fúka najmä medzi obcami Weiden a Illmitz.
FOTO PRE SME – KRISTÍNA HUDEKOVÁ
Značenie cyklotrás v Rakúsku je prehľadné, pri každej odbočke je smerová tabuľka s číslom a názvom príslušnej trasy a smerové šípky bývajú nakreslené aj na zemi. „Nám sa tu podarilo zablúdiť len raz, paradoxne, ihneď po vystúpení z vlaku, ktorý ide z Bratislavy do Parndorfu,“ opísala svoju skúsenosť jedna zo slovenských cyklistiek.
Trasa je vybavená novými odpočívadlami, ktoré okrem základných vecí poskytujú aj návod na rozcvičku pre cyklistov.
Jedinečná jazerná príroda
Neziderské jazero je najväčšie stepné jazero v strednej Európe. Jeho maximálna hĺbka sa pohybuje do dvoch metrov a voda v ňom je mierne slaná. „Mne to skôr pripomína more. Človek nedovidí z jedného konca na druhý, plávajú tu plachetnice, v okolí cítiť slanú vôňu a keď je horšie počasie, tak sú tu aj vlny ako na mori. Vtedy sem chodí veľa surfistov,“ povedal jeden z cyklistov.
FOTO PRE SME – KRISTÍNA HUDEKOVÁ
V roku 2001 vyhlásili región v okolí za kultúrne dedičstvo UNESCO. Cyklotrasa B10 vedie aj cez Národný park Seewinkel, v ktorom žije viac ako 300 druhov vtáctva. Cyklisti ich môžu pozorovať na jednej z mnohých vyhliadkových veží alebo priamo za jazdy, keďže vtáky sú tu pomerne krotké a pohybujú sa blízko pri trati.
Meštianske domy a bociany
Okrem prírody môžu cyklisti obdivovať aj kultúrne a historické pamiatky v mestách, ktoré trasa pretína. Napríklad v Podersdorfe je dvestoročný veterný mlyn, v Mörbisch am See sa konávajú operetné festivaly s jazerom ako kulisou. Rust je zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
V jeho centre sa nachádza množstvo meštianskych domov zo 16. až 19. storočia. Rust je aj mestom bocianov, jedna z hlavných ulíc v centre má bocianie hniezdo takmer na každom druhom dome.
Ubytovanie
S ubytovaním nie je problém. Dvaja ľudia s jedným stanom tu za noc v kempe zaplatia okolo 20 eur, pričom najlacnejšie ubytovanie na priváte je od 26 eur na osobu. Kempy sú dobre vybavené, no jedna z návštevníčok sa sťažovala: „Kemp bol síce na úrovni, ale nevyspala som sa. Za nami mala stany obrovská partia ľudí, ktorí si púšťali hudbu a spievali až do rána.“
Celková atmosféra cesty je však veľmi príjemná a uvoľnená. Ľudia sa medzi sebou zdravia a usmievajú.
Koľko to stojí
Ubytovanie – približná cena za osobu /noc:
Hotel - 40 eur
Privát- 25 eur
Kemp - 5 – 7 eur + stan 3 – 5 eur
Kompa Illmitz - Mörbisch am See: jednosmerný lístok - ⋌6 eur
Kúpanie – približná cena na celý deň: dospelí ⋌2 – 4 eurá
Vlak z Petržalky do Parndorfu:
dospelí 4 eurá
zľavnený lístok 2 eurá
bicykel1 euro