
Prvý slovenský školský lukostrelecký klub Petržalka vznikol pred siedmimi rokmi hlavne preto, aby vychovával mládež. Niektorí jeho odchovanci už teraz patria medzi našu špičku a sú držiteľmi slovenských rekordov.
V Petržalke, v areáli Základnej školy na Dudovej ulici, sa v sobotu uskutočnilo druhé kolo šiesteho ročníka lukostreleckého seriálu pretekov o Petržalský šíp. Organizátori z 1. slovenského školského lukostreleckého klubu Petržalka zaskočili na poslednú chvíľu za Viničné, kde sa podľa pôvodného rozpisu mali preteky uskutočniť.
Pre našich najlepších juniorov bola súťaž prípravou na budúcotýždňový Junior cup v Grécku, ostatní mali možnosť otestovať si formu pred blížiacim sa vrcholom sezóny, najvýznamnejším slovenským podujatím – Grand prix Slovakia vo Viničnom, na ktorom sa zíde kvalitná medzinárodná konkurencia.
„Medzinárodný zväz podniká kroky, aby zatraktívnil lukostreľbu pre divákov. Organizuje seriál veľkých cien a celkové poradie rozhodne o účasti na olympiáde v Aténach. To núti svetovú špičku zúčastniť sa,“ povedal nám Branislav Polách z petržalského lukostreleckého klubu. „Vymyslel sa aj zaujímavejší systém súťaže. Najprv sa strieľa základná časť a potom bojuje medzi sebou 64 najlepších vyraďovacím systémom, ako na tenisových turnajoch. Diváci sú stále v napätí, lebo v každom zápase o niečo ide. Ďalším, hoci nepísaným novým pravidlom je, že miesta súťaží sa snažia organizátori vyberať tak, aby tam vládli čo najťažšie a veľmi premenlivé poveternostné podmienky. Len tí najkvalitnejší sa s tým dokážu vyrovnať. Aj Slovensko by možno dokázalo zabojovať o účasť na olympijských hrách, ale chýbajú peniaze na cesty.“
Lukostreľba je šport, ktorému sa dá venovať skutočne celý život. V Čechách ešte donedávna vrcholovo strieľal dnes už 95-ročný pretekár a výnimkou nie sú ani lukostrelci výrazne po päťdesiatke. Prvý slovenský školský lukostrelecký klub Petržalka vznikol pred siedmimi rokmi hlavne preto, aby v Bratislave zaplnil medzeru práve na opačnom póle. Venuje sa mládeži a vychoval už viacero pretekárov, ktorí patria vo svojich kategóriách medzi slovenskú špičku.
Výbornú formu a potenciál vyhrávať potvrdzuje vekom iba žiak Martin Gálik, ktorý dokáže rovnocenne súperiť už aj so seniormi. „Do petržalského klubu ma doviedli rodičia. Po pár mesiacoch ma lukostreľba začala veľmi baviť.“ Zhovorčivejší bol Martinov otec. „Hľadali sme pre syna možnosti pohybu, lebo je alergik a klasické možnosti športovania sú pre neho neprípustné. Skúsili sme to s lukostreľbou a vyšlo to. Všimli sme si, že doma pri hre na dvore inklinoval k podobným aktivitám. Teraz sa ho snažíme podporovať, lebo sa zdá, že ho tento šport chytil. Tréning, na ktorom vystrelí približne 60 šípov, je trikrát do týždňa a cez víkend preteky.“
Každý, kto by mal záujem venovať sa lukostreľbe, všetky kontakty na bratislavské kluby nájde na internetovej stránke www.archery.sk.
Výsledky:
Olympijský luk – Chrobáci: 1. Jakub Mravúch (1. SŠLK Petržalka) 612 b., mladší žiaci: 1. Milan Kvasnica (Viničné) 562, 2. Barbora Kollárová (1. SŠLK Petržalka) 312, starší žiaci: 1. Lenka Gašperová (1. SŠLK Petržalka) 576, 2. Luboš Socha (ZŠ Janigova Košice) 516, 3. Oliver Gašper (1. SŠLK Petržalka) 506, kadeti: Kristína Melicharová 1109 (Viničné), Martin Gálik (1. SŠLK Petržalka) 1106, dospelí: 1. Martin Horňák (Nitra) 1195, 2. Miroslav Bošanský (1. SŠLK Petržalka) 1139, 3. Peter Prizbul (Viničné) 1108.
Kladkový luk – Kadeti: 1. Miloš Borovička ml. (ŠKP Bratislava) 1295, Dospelí: 1. Miloš Borovička st. (ŠKP Bratislava) 1301, 2. Oldřich Bagar (Slávia Právnik Bratislava).
PROKOP SLOVÁČEK
V lukostreľbe sa súťaží v dvoch disciplínach. V kladkovom a klasickom olympijskom luku. Súčasťou kladkového luku je koliesková kladka s vypúšťačom a optické zariadenie, ktoré zvyšuje presnosť letu šípu. Olympijský luk má iba jednoduchý zameriavač a vyžaduje si väčšie skúsenosti pretekára. Luk stojí od 8-tisíc do 100-tisíc korún, ale zväčša vydrží počas celej kariéry.
Šíp sa vyrába z duralu, karbónu alebo z kombinácie hliníka s karbónom. Vzadu má pierka, ktoré udržujú smer letu a vpredu hrot z ocele. Ten sa nalepuje tesne pred pretekmi, podľa poveternostných podmienok sa zvolí jeho hmotnosť. Tetiva je vyrobená z umelých vláken. Je taká pevná, že by sa ňou dalo ťahať osobné auto.
Lukostrelci strieľajú zo vzdialeností 30, 50, 70 a 90 metrov (veľkosť futbalového ihriska) – FITA zostava, alebo dvakrát zo vzdialenosti 70 metrov po 36 šípov – olympijská zostava. (slo)