SME

Energetici s prekládkou káblov nad Draždiakom nepočítajú

Plánovaná budúcoročná prekládka elektrického vedenia ponad petržalské jazero Veľký Draždiak je opäť v bode nula. Energetici vraj s investíciou nerátajú.

Energetici tvrdia, že kúpanie v Draždiaku je aj napriek vedeniu vysokého napätia bezpečné. Zavesenie káblov je vraj istené trojnásobne oproti požiadavkám normy. Kontroly robia každoročne, podľa normy stačí jedna za tri roky.Energetici tvrdia, že kúpanie v Draždiaku je aj napriek vedeniu vysokého napätia bezpečné. Zavesenie káblov je vraj istené trojnásobne oproti požiadavkám normy. Kontroly robia každoročne, podľa normy stačí jedna za tri roky. (Zdroj: ARCHÍV SME)

Plánovaná budúcoročná prekládka elektrického vedenia ponad petržalské jazero Veľký Draždiak je opäť v bode nula. Energetici vraj s investíciou nerátajú.

PETRŽALKA. Petržalská samospráva minulý týždeň oznámila, že budúci rok ako termín prekládky elektrického vedenia nad Draždiakom je reálny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prekládku má podľa Petržalky zabezpečiť aj financovať Západoslovenská energetika, ktorá má na ňu vyčleniť v budúcom roku peniaze. Energetici však tvrdia niečo iné. „Môžem povedať len toľko, že investičný plán na rok 2011 s takouto investíciou nepočíta," povedal hovorca Ján Orlovský.

SkryťVypnúť reklamu

Elektrické vedenie je najväčším problémom Draždiaka, o prekládke káblov sa hovorí už 20 rokov. Termíny sa pritom každý rok posúvajú na ten nasledujúci.

Hoci v lete pri jazere trávia čas tisíce ľudí, kúpanie v ňom je na vlastné riziko. Tomu, aby sa z Draždiaka stalo oficiálne prírodné kúpalisko, zatiaľ bráni vedenie vysokého napätia. Podľa petržalského úradu energetici sa pri posledných rokovaniach vyjadrili, že prekládku do plánu na budúci rok zapracujú.

kable_res.jpg

Draždiak podobne ako mnohé iné jazerá v okolí Bratislavy vznikol zo štrkoviska na mieste, nad ktorým už trasa 110 kV elektrického vedenia viedla. Vedenie veľmi vysokého napätia prechádzalo kedysi v Petržalke územím lužných lesov. Pred začatím výstavby Petržalky investor požiadal o súhlas ťažby štrku pod vedením. Po dokončení ťažby zostalo bagrovisko, ktoré však nemalo dostatok vody na kúpanie, rovnako ako Chorvátske rameno, ktoré bolo suché. Voda sa do nich dostala až po napustení Gabčíkovskej zdrže zdvihnutím hladiny spodných vôd.

SkryťVypnúť reklamu

FOTO SME - MICHAELA KADVANOVÁ

Nové rokovania

Pri financovaní prekládky však musí podľa Andrassyho zohrať rozhodujúcu úlohu energetika, prípadne aj niektorí partneri, ktorí majú v tejto lokalite investičné zámery. „Oslovíme vedenie energetiky a budeme znovu s nimi rokovať, aby sa našiel model združenia finančných prostriedkov."

Zákon o energetike však hovorí, že prekládku vedenia elektrického napätia hradí žiadateľ o prekládku, v tomto prípade Petržalka. „Ide o verejný záujem, preto sme od začiatku vyjadrili svoj záväzok podieľať sa na financovaní projektu," hovorí Orlovský.

Súhlas vlastníkov

Generel rozvoja Petržalky podľa neho počítal s výstavbou tretej rozvodne elektrického napätia v súvislosti s výstavbou Južné mesto. V tomto pláne bola odsúhlasená obchvatová trasa vedení.

SkryťVypnúť reklamu

„V tom čase sme mali na prekládku vyčlenených vyše 460-tisíc eur," povedal Orlovský. Podľa neho teraz sa nanovo otvára aj otázka spoluúčasti Petržalky. „Hovoríme o vyšších nákladoch."

O novej trase, ktorou by sa mohol riešiť obchvat Draždiaka, rokuje Petržalka už niekoľko rokov. S náhradnou trasou však musia súhlasiť aj majitelia pozemkov, cez ktoré má nové vedenie ísť. Tých bolo niekoľko stoviek. „Od väčšiny máme súhlas, problém bol skontaktovať sa s drobnými vlastníkmi," tvrdí Andrassy.

Pretrasovanie

Novú trasu povoľuje aj územný plán, káble by mali viesť poza čistiareň odpadových vôd a napojiť sa na vedenie, ktoré ide z Čunova.

Prekládka vedenia podľa Andrassyho nesúvisí s kampaňou starostu Petržalky Milana Ftáčnika pred jesennými komunálnymi voľbami. „Robíme to tretí rok, rok a pol sme riešili len pozemky."

Na to, aby sa samospráva s ľuďmi dohodla, si za 7200 eur najala firmu. Najprv sa uvažovalo aj o riešení dať káble pod zem, bolo to však pridrahé. Zakáblovanie vedenia a uloženie pod zem by si podľa Orlovského vyžiadalo asi dva milióny eur.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 85 683
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 572
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 300
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 398
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 371
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 224
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 435
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu