SME
Utorok, 4. august, 2020 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Ústavný súd smetiarov neotočil

Smetiarske autá budú prúdiť do Pezinka ďalej. Ústavný súd vrátil kauzu pezinskej skládky o rok späť.

Na pezinskú skládku neďaleko centra mesta denne prúdia smetiarske autá. Vŕšia tam tony odpadu.Na pezinskú skládku neďaleko centra mesta denne prúdia smetiarske autá. Vŕšia tam tony odpadu. (Zdroj: ARCHÍV SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Momentálne asi najznámejší príbeh ľudí bojujúcich za svoje práva proti mašinérii štátnej a súdnej moci, je bohatší o ďalšiu kapitolu. Pezinčania roky zápasiaci proti zvážaniu odpadu do ich mesta, dostali v týchto dňoch rozhodnutie Ústavného súdu. Ten zrušil rozsudok Najvyššieho súdu, ktorý dal vlani v máji Pezinčanom za pravdu a uznal, že štátne orgány povolili skládku v ich meste nezákonne.

Pre obyvateľov podkarpatského vinárskeho mestečka to znamená ďalší tvrdý úder v roky sa vlečúcej kauze. V nej sa už angažovali rôzne inšpekcie, ministerstvá, parlament, vláda, župa, polícia, prokuratúra i súdy.
Posledné rozhodnutie, ktoré prišlo z Ústavného súdu, je dobrou správou pre podnikateľa, ktorý sa rozhodol zarábať na zvážaní odpadu do Pezinka aj napriek nesúhlasu obyvateľov a samosprávy.

Ústavný súd dal za pravdu vlastníkovi skládky Jánovi Manovi mladšiemu a rozhodol, že Najvyšší súd vlaňajším zrušením povolenia na skládku porušil jeho vlastnícke práva.

Senát Ústavného súdu pod vedením Milana Ľalíka kolegom z Najvyššieho súdu vyčítal, že „absolutizovali právo verejnosti na účasť v povoľovaní“.

Nevzdávajú to

Chronológia
 • september 2002: Ján Man starší žiada o územné rozhodnutie na novú skládku;
 • november 2002: Pezinok zakazuje skládku v územnom pláne;
 • august 2006: Ján Man mladší sa stáva šéfom Krajského stavebného úradu;
 • máj '07: jeho úrad vydáva územné rozhodnutie na skládku;
 • december '07: Inšpektorát životného prostredia zvoláva na Silvestra pojednávanie. Pezinčanom nesprístupní územné rozhodnutie;
 • január 2008: Inšpektorát vydáva povolenie stavať. Pezinčania sa odvolávajú;
 • február '08: demonštrácia Pezinčanov proti skládke, neskôr ich je takmer 20;
 • február '08: Ján Man st. previedol práva na skládku na Westminster Brothers;
 • máj až jún '08: prebieha nelegálna výstavba skládky;
 • august '08: Inšpekcia odvolanie Pezinčanov zamieta;
 • september 2008: Pezinčania podávajú žalobu;
 • november '08: Westminster Brothers oznamuje, že k prevodu práv na skládku nikdy nedošlo, pomýlili úrady;
 • december '08: Krajský súd v Bratislave zamieta žalobu Pezinčanov, odvolávajú sa;
 • máj '09: Najvyšší súd ruší povolenie pre skládku. Man – sťažnosť na Ústavný súd;
 • október '09: odklad Ústavného súdu, Man začína skládku zavážať;
 • máj 2010: Ústavný súd ruší rozsudok Najvyššieho súdu.

Sudca Najvyššieho súdu Miroslav Gavalec totiž povolenie skládky zrušil najmä preto, že úrady Pezinčanom v procese povoľovania skládky odmietli sprístupniť územné rozhodnutie a obyvatelia sa tak nemohli účinne brániť. Územné rozhodnutie na skládku pritom vydal Krajský stavebný úrad, na čele ktorého stál nominant Smeru a vlastník pozemkov pod skládkou Ján Man mladší. Žiadateľom o rozhodnutie na skládku bol jeho otec Ján Man starší.

Nález ústavných sudcov znamená, že vec sa opäť vráti na Najvyšší súd. Tam sa ňou už zrejme bude zaoberať iný sudca, keďže Gavalca, ktorý verejne kritizoval predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, medzitým preradili a začali disciplinárne stíhať.

Pezinčania sú napriek poslednej porážke odhodlaní bojovať ďalej. „Znamená to návrat v čase, vraciame sa o rok a pár mesiacov dozadu. Pre mňa je to už desiaty rok, čo sa venujem tejto kauze, takže cesta späť už nie je,“ vraví odhodlane pezinská aktivistka a právnička Zuzana Čaputová. Hneď po doručení nálezu súdu sa už začala pripravovať na ďalší proces.

Rovnako naladený je aj primátor Pezinka Oliver Solga. „Vec sa vracia na Najvyšší súd a my veríme, že ten vezme do úvahy, že neboli rešpektované naše práva ako účastníkov konania, ani územný plán nášho mesta.“ V tom mestskí poslanci skládku v bývalej tehliarskej jame zakázali. Stavebný úrad pod Manovým vedením to však nerešpektoval.

Vozíme ďalej

Man posledné rozhodnutie súdu komentovať nechcel, zatiaľ ho vraj nedostal. „Vecne sa pre nás nič nemení, skládka sa už vyše osem mesiacov prevádzkuje, a tak to ostane aj naďalej.

„Ústavný súd totiž v októbri, keď sa začal Manovou sťažnosťou zaoberať, zároveň odložil vykonateľnosť rozsudku Najvyššieho súdu. To si podnikateľ vysvetlil ako opätovné povolenie na zavážanie skládky.

Hneď na to začali do Pezinka voziť smeti mesto Svätý Jur a obce Viničné a Slovenský Grob. V júni, v čase odstávky bratislavskej spaľovne, sa pridali smetiarske autá z hlavného mesta. Po kritike vyvážania odpadu na spornú skládku ich primátor Andrej Ďurkovský (KDH) presmeroval inam.

Pezinčania zbierajú sily

Odpor Pezinčanov proti skládke je húževnatý. Zatiaľ však ťahajú za kratší koniec.

BRATISLAVA. Na námestie ich prišli tisícky. Pred ministerstvom životného prostredia tri týždne držali protestnú štafetu, podporiť ich prišli desiatky známych osobností. Viackrát demonštrovali pred Úradom vlády, kde sypali smeti, bubnovali na plechové sudy, vodili marionety. Na bicykloch šliapali až pred košický Ústavný súd.

Podávali aj trestné oznámenia na políciu, podnety na prokuratúru, žaloby na súdy. Obavy a výhrady osobne vysvetľovali ministrom, poslancom parlamentu, aj premiérovi Robertovi Ficovi. Európskemu parlamentu poslali petíciu proti skládke.

Nič z toho im dosiaľ nepomohlo, aby zastavili výstavbu a neskôr aj zavážanie skládky pár sto metrov od centra mesta.

Podnikateľa Jána Mana nezastavil zákaz skládky v územnom pláne mesta ani masívny odpor obyvateľov. A najnovšie ani Ústavný súd.

Pezinčania teraz nádeje opäť obracajú na Najvyšší súd, kam sa kauza vrátila. Veľa si sľubujú aj od výmeny vládnej garnitúry, ktorá ešte ako opozícia stála skôr na ich strane. Ministerstvo vnútra pod vedením Daniela Lipšica (KDH) sa už vraj kauzou začalo zaoberať. Preskúmať chce zákonnosť územného rozhodnutia na skládku, ktoré vydal úrad na čele s Manom.

(mp)
Odpad pri dome nechcú

PEZINOK. Alexander Kováč je človek bez strechy nad hlavou, a tak za svoj domov považuje celý Pezinok. „Som totálne proti,“ povzdychne si v horúčave a utrie si čelo. Oddychuje v tieni na námestí, na lavičke pod výstavou plagátov pripomínajúcich prítomnosť skládky.

Visia tam už dva roky, občas ich nahradia novými. Skládka by mala byť podľa Kováča od mesta vzdialená najmenej päť kilometrov. „Nie je správne stavať skládku blízko sídliska, kde žije štyritisíc ľudí.“
Iveta Mehešová býva v Pezinku len rok. „Je to pekné mesto a skládka by v ňom určite nemala byť. Nebývam síce v jej blízkosti, ale nechcela by som tam žiť.“

Stavbu kritizuje aj pani, praje si zostať v anonymite. „Majiteľa skládky poznám, kedysi sme boli kolegovia, a keďže to pozadie je mi známe, zle sa k tomu vyjadruje. Ale od tej rodiny mi to príde arogantné. Sami tu bývajú, vlastnia pomaly štvrtinu mesta, tak by sa mohli už aj inak správať.“

Nájdu sa však Pezinčania, ktorí so skládkou problém nemajú. „Je menšie zlo, ako keby mali ľudia vyvážať odpad do remíz medzi polia,“ hovorí Tomáš Aulitis.

S názorom je však v menšine. Petíciu proti nej podpísalo osemtisíc prevažne obyvateľov tohto mesta.

Silvia Pňačková

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 3. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 4. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 5. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 6. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 7. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 8. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 9. Vďaka týmto 4 tipom bude váš domáci internet bezchybný
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí!
 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Pochod smrti
 3. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 4. A na týchto miestach ste už boli?
 5. Konečne nažive
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Reforma
 9. Až polovicu Slovákov trápia kĺbové problémy
 10. Mimoriadna zbierka Tesca
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 19 668
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 930
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 13 944
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 850
 5. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 11 468
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 292
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 262
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 064
 9. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 709
 10. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 606
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu