BRATISLAVA. Problematickú otázku zvýšenia základného imania dcérskej spoločnosti Infra Servis, a.s., (IS), ktorej 100-% vlastníkom je Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s., (BVS), nastolila na dnešnom rokovaní zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) poslankyňa Magda Vášáryová. Vyslovila obavy, že vstupom súkromného investora do IS by mohlo ísť o formu skrytej privatizácie BVS.
BVS je najmä podnikom samospráv. Mesto Bratislava, ostatné mestá a obce v BSK vlastnia spolu približne 92 % akcií BVS. Toto vlastníctvo by vstupom súkromného investora mohlo byť ohrozené, a preto v duchu tejto obavy spísali interpeláciu na primátora Bratislavy Andreja Ďurkovského mestskí poslanci z klubu SDKÚ-DS.
IS ako 100-% dcéra BVS, so základným imaním takmer 7 miliónov eur, ktoré do nej vložila BVS, svoju činnosť na 95 % vykonáva výhradne pre BVS. Sú to najmä výmeny a opravy vodomerov, opravy porúch sietí aj kanalizácií, odpočty a ďalšie činnosti, ktoré sú podstatné pre rozvod vody v celom regióne.
Predseda BSK Pavol Frešo na interpeláciu Vášáryovej odvetil, že BSK nie je akcionárom BVS, ale zistí reakcie primátorov a starostov obcí, ktorí sú zároveň aj poslancami BSK a z pohľadu štatutárov obcí teda aj akcionármi BVS.
Reakcie primátorov Malaciek Jozefa Ondrejku a Pezinka Olivera Solgu TASR zaznamenala už dnes.
Ondrejka so vstupom súkromného investora do IS súhlasí. "Regulácia cien výrazne znižuje zisky BVS, čo ju obmedzuje v investičnej oblasti. Preto BVS pristúpila k oddeľovaniu činností, ktoré nie sú priamo potrebné v BVS. Takou je IS, ktorá zabezpečuje služby a údržbu. Umožnenie vstupu kapitálu súkromného subjektu do IS znamená spôsob ako dostať peniaze do celého vodárenského systému," povedal pre TASR Ondrejka.
Pezinský primátor Solga sa netajil tým, že sám bol jedným z iniciátorov kapitálového vstupu súkromného investora do IS. "S návrhom súhlasím z jednoduchého dôvodu. BVS a jej dcérska spoločnosť IS naozaj potrebujú peniaze na nové technológie a techniku. Navrhol som, aby podiel súkromného investora bol len do 49 %. Aby si IS, ako aj BVS a samosprávy zachovali možnosť túto dcérsku spoločnosť kontrolovať. Chápem poslancov bratislavského mestského zastupiteľstva, ktorí upozorňujú na problém vstupu cudzieho kapitálu. My si však musíme zariadiť mechanizmy tak, aby sme stále mali kontrolu nielen nad činnosťou, ale aj nad funkciami, ktoré od BVS a jej dcérskymi spoločnosťami vyžadujeme. Pociťujeme nedostatok finančných prostriedkov v BVS. Primátori v BSK sa dokonca vzdali akýchkoľvek príjmov, či dividend z hospodárskych výsledkov BVS, ktoré by prišli na účet obcí. Ako akcionári sme ich venovali na prospech reštrukturalizácie, nákupu novej techniky, technológií, nových investícií v prospech BVS. Len silná spoločnosť s dobrým technickým vybavením a technológiami dokáže nielen pre Pezinok, ale pre všetky okresy BSK zabezpečiť, čo od nej vyžadujeme. Teda nielen odstraňovanie havárií, ale aj nové investície do rozvodov pitnej vody a kanalizačnej siete," uviedol pre TASR Solga.