Niektoré matriky robia svadby na miestach podľa výberu snúbencov. Za lepšie miesto sa však platí.
BRATISLAVA. Strohá zasadačka poslancov zastupiteľstva, viac či menej upravená sobášna sieň či radšej Sad Janka Kráľa, alebo lúka pod Sandbergom?
Ak nechcete mať cirkevný sobáš, ale svadbu pred takzvaným orgánom štátu, musíte si vopred vybrať kedy a kde. Bratislavské matriky počty netradičných miest mimo sobášnych siení postupne rozširujú. Treba však rátať s tým, že za netradičnosť sa platí. Namiesto 16,50 eura, koľko stojí väčšinou svadba na úrade, môžete zaplatiť aj viac než 200 eur.
Peniaze si musia nachystať tiež tí, ktorí sa síce berú na matrike, no nie na tej, pod ktorú podľa miesta bydliska patria.
Pri výbere atraktívneho miesta je dôležitý aj čas. Hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová tvrdí, že termín si treba zarezervovať asi šesť mesiacov vopred.
Ružinov – nemá miesto
Ružinovský hovorca Maroš Smolec povedal, že v ich mestskej časti postačí dohodnúť si čas v trojmesačnom predstihu. Ružinov však nemá okrem zasadačky úradu žiadnu inú vhodnú miestnosť na sobáš.
„Nedisponujeme ani žiadnym vhodným parkom či kaštieľom,“ vraví Smolec. „Ak by sme získali do vlastníctva prievozskú radnicu, vieme si predstaviť sobášnu sieň tam.“
Karlova Ves má, naopak, miest viac. Zastupiteľstvo Karlovej Vsi preto schválilo, že sobáš môže byť na ktoromkoľvek vhodnom mieste. Záujem je napríklad o botanickú záhradu či o hrad Devín. Karlova Ves má totiž matriku okrem Karlovej Vsi a Dúbravky aj pre Devín.
Obradná sieň na miestnom úrade v Karlovej Vsi.
FOTO SME – MNK
Civilné svadby vo vnútri prebiehajú v zasadačke miestneho úradu. „Miestni poslanci schválili poplatok za obradnú sieň 16,50 eura,“ povedala Iveta Hanulíková, starostka Karlovej Vsi.
V nemocnici zadarmo
Petržalka má oficiálnu sobášnu sieň v Cik-Cak Centre na Jiráskovej ulici.
Čakanie na svadbu pred CC Centrom.
FOTO SME – MICHAELA KADVANOVÁ
„Sobáše však môžeme vykonať aj priamo na miestnom úrade na Kutlíkovej,“ povedal Ľubomír Andrassy, hovorca Petržalky. Dodal, že mestská časť organizuje aj sobáše v nemocnici alebo v byte novomanželov. „Robíme to vtedy, ak ide o mladomanžela, ktorý má vážne zdravotné problémy,“ vraví Andrassy.
Za sobáše v nemocnici či v byte chorého mestská časť poplatok nevyberá. Svadby v nemocnici robia aj matriky iných mestských častí. Nové Mesto chodí napríklad sobášiť na onkológiu na Klenovej.
Cudzincov to vyjde draho
Za svadbu na úrade v Petržalke neplatí ani pár, keď je aspoň jeden snúbenec Petržalčan, no to len vtedy, ak sa berú v sobotu. Inak je poplatok ako vo väčšine mestských častí 16,50 eura.
Cudzincov vyjde svadba drahšie. „Ak je jeden zo snúbencov cudzinec, tak správny poplatok je 66 eur, sobáš medzi oboma cudzincami stojí 165,50 eura,“ dodal Andrassy.
Druhý rok robí petržalská matrika obrady aj vonku. Pár môže vraj požiadať o sobáš na akomkoľvek vhodnom mieste. „Najčastejšie ide o Sad Janka Kráľa či reštauráciu Au Café,“ vraví Andrassy. „Poplatok za takýto sobáš je 166 eur.“
Staré Mesto je najdrahšie
Staré Mesto má niekoľko oficiálnych miest na úradný sobáš – Zichyho palác, Staromestskú sieň a matriku v sídle miestneho úradu na Vajanského nábreží. Záujem je aj o svadby v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca, v Mirbachovom či Pálffyho paláci.
„Sobáše sme robili aj v reštaurácii Pohoda v Horskom parku, v hoteli Albrecht, v Hradnej vinárni, čitárni Červený rak, reštaurácii Rotunda na Slavíne či v hoteli Carlton,“ povedala Alena Kopřivová, hovorkyňa Starého Mesta. „Tu ale treba rátať so zvýšenými nákladmi.“
Novomanželia tu totiž platia dvakrát. Raz matrike, čo je v prípade Starého Mesta poplatok za obrad až 200 eur, a druhýkrát za nájom priestorov, čo závisí od toho, komu priestory patria. Dvestoeurový poplatok vysvetľuje Kopřivová potrebou dopravy sobášiaceho poslanca a matrikárky. „Priestor tiež treba upraviť tak, aby zodpovedal, vážnosti sobášiaceho aktu.“
V tomto prípade ide o inštaláciu štátneho znaku.
Pribudne aj svadba na konskej železnici
Otvorenie opravenej budovy konskej železnice Nové Mesto nestihlo. Zriadiť tu má sobášnu sieň.
NOVÉ MESTO. DÚBRAVKA. Nové klasické sobášne siene v meste nepribúdajú.
Dúbravka dokonca svoju sobášnu sieň pred pár rokmi predala a novú zriadiť neplánuje. „V Dúbravke sa sobáše nekonajú,“ povedal hovorca mestskej časti Michal Kriško. „Predošlý starosta Peter Polák predal sobášnu sieň v roku 2002 a agendu sobášov prevzala Karlova Ves.“
Jediná mestská časť, ktorá plánuje novú, je Nové Mesto. Okrem terajších neatraktívnych priestorov na svadby v Stredisku kultúry na Vajnorskej bude onedlho ponúkať aj svadby na konskej železnici.
Nedôstojná svadba
Starosta Nového Mesta Richard Frimmel už v minulosti hovoril, že nová sobášna sieň má byť akousi raritou pre Bratislavčanov.
„Dlhé roky máme mimoriadne nedôstojnú sobášnu sieň,“ hovorí Frimmel.
Termín nestihli
Kúpu historickej budovy prvej konskej železnice z roku 1840 na križovatke Krížnej a Karadžičovej ulice schválili novomestskí poslanci v apríli minulého roku za 1,150 milióna eur.
Na zriadenie sobášnej siene, čitárne či galérie venovanej histórii konskej železnice musí Nové Mesto priestory zrekonštruovať. Za ich obnovu mestská časť zaplatí 350-tisíc eur.
Termín slávnostného otvorenia opravenej budovy však Nové Mesto nestihlo.
Pri odovzdávaní parkoviska za koňkou do užívania hovorkyňa mestskej časti Alžbeta Klesnilová totiž avizovala, že mestská časť tak urobí v máji tohto roku.
Lucia Tkáčiková
V koňke má pribudnúť sobášna sieň.
FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Svadba – čo treba vybaviť
Pred svadbou treba vypísať tlačivo – žiadosť o uzavretie manželstva – a podpísať ho pred matrikárom podľa miesta uzavretia manželstva. A to bez ohľadu na to, či pôjde o sobáš cirkevný, alebo civilný.
Pri cirkevnom sobáši tlačivo odovzdajú snúbenci cirkevnému oddávajúcemu.
Ak ide o cudzinca, musí potrebné doklady matrike doručiť najmenej 14 dní pred sobášom.
Aké doklady sú potrebné: (ak ide o občana SR) – rodný list, občiansky preukaz, rozvedení potrebujú aj právoplatný rozsudok o rozvode manželstva, ovdovení úmrtný list zomretého manžela.
Povinnosti po svadbe – zmenu stavu oznámiť zamestnávateľovi potvrdením o sobáši, ktoré vydáva matrika (vystaví ho cca do štyroch dní po svadbe), výmena dokladov pri zmene mena – občiansky preukaz (do 15 dní), vodičský preukaz, zdravotný preukaz poistenca, zmenu treba takisto nahlásiť banke či poisťovni.
Miesta a sumy
Ak je aspoň jeden z mladomanželov z mestskej časti, sobášny poplatok mestská časť väčšinou nevyberá.
Najdrahší sobáš je v Starom Meste – 200 eur (Staromešťania zadarmo).
Karlova Ves, Petržalka, Vajnory – 16,50 eura.
Petržalka – mimo úradu – v Sade Janka Kráľa – 166 eur.
Atraktívne miesta pre svadby – Hrad Devín, lúka pod Sandbergom, čitáreň Červený rak, reštaurácia Pohoda v Horskom parku, Zichyho palác, botanická záhrada.
Svadba môže byť aj na lúke pod Sandbergom.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ
Žiadaným miestom je aj botanická záhrada.
FOTO – MARTIN ŽILKA
Záujem o svadby je aj na hrade Devín.
FOTO SME – LUCIA TKÁČIKOVÁ