SME
Sobota, 8. august, 2020 | Meniny má OskarKrížovkyKrížovky

Svätojurské deti žijú volejbalom

Volejbalová hráčka Veronika Tomšíková zo Svätého Jura zorganizovala tento rok prvý ročník podujatia s názvom Volejbalové leto. K športu tak chce pritiahnuť detskú pozornosť.

Volejbalové leto vo Svätom Jure. Staršie deti sa už oboznamujú s volejbalovými prvkami.Volejbalové leto vo Svätom Jure. Staršie deti sa už oboznamujú s volejbalovými prvkami. (Zdroj: IVAN SCHREINER)

Deti podľa nej málo športujú a ani mesto im neponúka dostatok možností.

SVÄTÝ JUR. Z telocvične Základnej školy vo Svätom Jure sa ozýva detský krik. Aj napriek tomu, že školáci majú letné prázdniny.

Skupina detí dnes prišla do školskej telocvične na tréning. Nie však na hocijaký. Počas leta rozbehla volejbalistka Veronika Tomšíková, rodáčka zo Svätého Jura, športovú akciu s názvom Volejbalové leto. Minulý týždeň prebiehala druhá polovica prvého dvojtýždňového turnusu.

turnus.jpg

Prvého turnusu sa zúčastnilo 18 detí. FOTO: (ZAJA)

Málo možností pre šport

Bývalá reprezentantka volejbalového klubu UK Slávia Bratislava je dnes kvalifikovanou volejbalovou trénerkou mládeže. Volejbalové leto sa rozhodla zorganizovať, pretože jej v meste chýba športová rozmanitosť.

„Hrá sa tu futbal a ping-pong a to je všetko." Tieto športy však podľa nej neponúkajú žiadnu možnosť pre dievčatá.

Pritiahnuť deti k športu

Jej cieľom je vidieť deti vo Svätom Juri športovať. „Keď pôjdem po tomto kurze po uliciach Svätého Jura, chcem ich vidieť na športoviskách hrať sa s loptou. Nemusí to byť len volejbalka. Môžu si kopať futbalovú loptu alebo si hádzať na kôš. Hlavne, že ich pritiahnem k športu."

S návrhom oslovila Vladimíra Vajcíka, riaditeľa Základnej školy vo Svätom Jure, ktorý jej okamžite vyšiel v ústrety. Bez okolkov jej poskytol školské priestory, kde sa odohráva väčšina tréningov. „Bála som sa, že to stroskotá na financiách," priznáva. Mesto jej dalo k dispozícii futbalové ihrisko.

Pomôcky vyrábala s priateľmi

Prilákať deti k športu sa Veronike Tomšíkovej podarilo aj symbolickým vstupným. Za päť eur, ktoré vyzbierala, nakúpila pre deti športové potreby či materiál na výrobu tréningových pomôcok.

Spolu s kamarátmi zo Svätého Jura vyrobila napríklad „rebrík", na ktorom si deti môžu rôznymi hravými spôsobmi precvičiť svoju rýchlosť, ale aj pohybovú inteligenciu. „Je to pomôcka, ktorú som videla a snažila som sa ju napodobniť." Ďalšou ich vlastnoručnou pomôckou je hríbik, na ktorom sa deti učia udržať rovnováhu. V skutočnosti ide o veľmi drahé a moderné tréningové pomôcky.

rebrik.jpg

Veronika predvádza cviky na vlastnoručne vyrobenom "rebríku". FOTO: IVAN SCHREINER

Volejbalové leto sa im páči

Deti, ktoré sa zúčastnili prvého turnusu, si akciu pochvaľujú. Marcela (15) to považuje za dobrú výplň času. „Od šiestej do ôsmej večer mám čo robiť. Vďaka tomu nesedíme celý deň za počítačom." Pre mladšie deti z prvej skupiny je to skôr zábava.

„Páči sa mi, že pre nás trénerka vymýšľa nové veci. Nikdy sa tu nenudíme," hovorí Richard (11), ktorý obľubuje loptové hry a cvičenie s rebríkom. Karolínka má najradšej, keď behajú abecedu. Laura (10) zas oceňuje triky, ktoré ich Veronika učí.

Podľa Šimona je Veronika vtipná. „Keď treba, tak na nás aj zakričí," dodáva druhým dychom. Deťom sa najviac páči, že sa im Veronika naozaj venuje.

Väčšina z nich má záujem pokračovať aj v ďalších turnusoch. Janka (10) sa prihlásila na prvý turnus zo zvedavosti. „Po dovolenke sa chcem prihlásiť na tretí."

Pitný režim treba dodržiavať

Deti z prvej skupiny hrajú pod vedením Veronikinej dlhoročnej kamarátky Adely, tiež trénerky, vybíjanú. Veronika zatiaľ hovorí vonku s rodičmi dievčaťa z druhej skupiny, ktorá má tréning neskôr. Počas tréningov si všimla jej potenciál pre volejbalový šport.

Veronika sa vracia do haly. Deti dohrajú vybíjanú a dostanú voľno, aby sa mohli napiť. Rozbehnú sa k lavičke, kde majú starostlivo pripravené pitie. Veronika im neustále pripomína, aby si na tréning nezabudli brať fľaše.

Mladšie deti sa učia športovať

Na Veronikinu požiadavku si detí berú do rúk tri tenisové loptičky. Veronika vykrikuje povely. Popri tom rozpráva o tom, ako prebieha tréning skupiny mladších detí. Ide o deti vo veku osem až 11 rokov.

Na prvom tréningu rozdelila Veronika 18 detí do dvoch skupín podľa veku a potom podľa fyzickej zdatnosti.

„Ich hodiny sú skôr zamerané na všeobecnú športovú prípravu. Deti ešte nie sú fyzicky pripravené na volejbalový tréning. Mohli by si napríklad polámať prsty." Veronika im chce v prvom rade ukázať, o čom volejbal je a čo všetko sa v ňom dá robiť.

deti.jpg

Karolína (11) a Matej (8) patria do prvej skupiny. Veronika ich učí, o čom volejbal je. FOTO: IVAN SCHREINER

Zlé športové návyky

Niektoré z detí majú podľa Veroniky Tomšíkovej zlé športové návyky. Práve teraz hádžu malí športovci volejbalovú loptu na kôš. Ide o simuláciu volejbalovej prihrávky prstami. Na rade je blonďavé dievča. „Karolínka pri odhode lopty ruky vytáča smerom k sebe, čo je zlé," komentuje Veronika. V tomto veku sa to však podľa Veroniky ešte dá odstrániť. U dospelého človeka to už nejde.

Staršie deti začali od konca

Vonku už čakajú staršie deti od 12 do 15 rokov, ktoré majú o chvíľu tréning. S nimi už Veronika prešla základy volejbalu. Prvé dva až tri tréningy boli v prípade druhej skupiny zamerané na všeobecnú športovú prípravu, ktorej sa venujú aj v rámci rozcvičky.

Veronika trénovala deti už počas svojho štúdia. Vtedy ich učila pracovať najprv prstami, potom bager a nakoniec smečovanie. „Tentokrát som to spravila opačne. Ide o moderný spôsob trénovania. Najprv treba deti namotivovať a najviac ich namotivujete, keď budú smečovať."

Hodina druhej skupiny

Veronika rozdelí mládež do dvoch skupín. Na zem roztiahne "rebríky". Na začiatok im ukáže postup krokov, ktoré majú čo najrýchlejšie zopakovať. „Niektoré decká nedokážu zložitejšie cviky zopakovať ani na niekoľkýkrát. Tu sa ukáže stupeň ich pohybovej inteligencie." Väčšine to ide. „Nepoľavuj Barbora, sústreď sa až do konca," zavolá Veronika na dievča.

V druhej časti berú do rúk volejbalové lopty a precvičujú si prihrávky. Opäť stoja v dvoch zástupoch a Veronika im na striedačku prihráva loptu. Na konci zástupu je nejak rušno. „Barbora, Samo, desať klikov," rozhoduje Veronika. Za odvrávanie im pridá ďalšie.

Spotení, ale vyšportovaní sa ešte naposledy osviežia. Berú na plecia batohy a poberajú sa domov. Zajtra ich čaká obe skupiny další, no o niečo príjemnejší tréning. Idú totiž do lesa, kde si budú aj opekať.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 6. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 3. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 4. Spojení navždy
 5. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 6. Letná potravinová zbierka Tesca presiahla už 15 ton!
 7. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 8. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 9. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 10. Pochod smrti
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 19 014
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 17 823
 3. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 464
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 13 199
 5. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 927
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 288
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 256
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 116
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 029
 10. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 763
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu