Kapacitné možnosti pezinských cintorínov sa scvrkávajú. Na pohrebisku v centre mesta sú už vyčerpané dlhodobo. Mesto sa ho snaží rozšíriť. Nie je to však jednoduché, pretože cintorín leží v zastavanom území.
PEZINOK. Pezinčania mohli zomretých pochovať na jednom z troch cintorínov. Kapacita pezinského cintorína je však už dlhšiu dobu vyčerpaná.
Na pezinskom cintoríne sa podľa Petra Štetku z majetkovo-právneho oddelenia mestského úradu pochovávajú zomretí len do takých hrobov, kde uplynula tlecia doba a je do nich možné znovu pochovávať.
Voľné hrobové miesta možno nájsť už len na cajlanskom a griňavskom cintoríne. K roku 2009 bolo na oboch cintorínoch voľných 154 hrobových miest.
Súčasný stav je podľa Kováčovskej zo Záhradníckych a cintorínskych služieb, ktoré miestne cintoríny spravujú, iný. Voľných miest je zrejme menej.
Rezervovať sa hroby nedajú, treba miesta pre zomretých
Kedysi si človek mohol hrobové miesto zaistiť. Na pezinskom cintoríne sa nájdu rezervované hroby ešte aj dnes. Ide však o hrobové miesta, ktoré si v osemdesiatych rokoch predplatili ich majitelia na 20 rokov. Dnes už možnosť rezervácie hrobu neexistuje. „Kam by sme dávali zomretých?" pýta sa Kováčovská.
Dopyt ľudí po hroboch je podľa nej veľký. „Pezinčania majú záujem o rezervácie. Pravidelne sa sem chodia vypytovať. Zaujímajú sa, či sa niečo deje. Hovorilo sa, že cintorín sa bude rozširovať. Ľudia si mysleli, že potom by si mohli zabezpečiť hrobové miesto."
V centre mesta sa cintorín nerozširuje ľahko
Mesto chce pezinský cintorín rozšíriť už dlhšiu dobu. Problémom je však jeho umiestnenie v centre mesta. Hoci mesto v jeho okolí pozemky má, nie je na nich možné stavať.
Bráni tomu ustanovenie zákona o pohrebníctve, kde sa hovorí o ochrannom pásme pohrebiska. V ochrannom pásme, ktoré sa nachádza 50 metrov od hranice pozemku pohrebiska, sa nesmie nachádzať ani umiestňovať žiadna budova. S výnimkou budov, v ktorých sa poskytujú pohrebné služby.
Prvý pokus stroskotal
Prvý pokus o rozšírenie cintorína nevyšiel. Stroskotal pre ustanovenie o ochrannom pásme.
„Mesto malo pripravený vedľajší pozemok smerom k železnici, ktorý do svojho vlastníctva získalo od Slovenského pozemkového fondu. Existovalo už aj rozhodnutie o rozšírení pohrebiska, no súd ho na základe podnetu vlastníkov budov, ktoré sa na pozemku nachádzajú, zrušil," povedal Štetka.
Kroky sa robia, pomaly
Mesto je teraz v rokovaní s vlastníkom ďalšieho pozemku, takisto v smere na železničnú stanicu. Mesto s ním počíta v novom územnom pláne. Pozemok bol ocenený dosť vysoko. Mesto by to preto chcelo riešiť zámenou. Okrem toho, aj na ňom sa nachádzajú budovy, čo predstavuje rovnaký problém ako v predošlom prípade.
„Je to vysoká cena za pozemok, ktorý by sme nemohli využiť celý. Možno 50 percent, aj to je vysoké číslo," povedal Štetka.
Riešenie sa podľa neho hľadá. Uvažuje sa, že by sa časť mestského pozemku predsa len využila. „Tých 50 metrov však robí neplechu."
O novej lokalite mesto neuvažuje
Mesto novú lokalitu pre cintorín nehľadá. Uprednostňuje rozšírenie pôvodného cintorína.
„V územnom pláne z roku 1997 bola nejaká rezerva pre cintorín mimo centra. Myslím, že to bolo smerom na Kučišdorfskú dolinu. V rámci novely sa to však zrušilo. Mesto o novej lokalite neuvažuje a starý cintorín chce rozširovať aj preto, že o to majú záujem ľudia," povedal Štetka.
Hroby blokujú neplatiči
Správa pezinských cintorínov eviduje 50 neplatičov na všetkých troch cintorínoch.
„Máme tu aj takých, ktorí nezaplatili nájom za hrob od roku 2005 či 2006. Na tých čakáme päť rokov, či sa prihlásia. Ak sa dovtedy nikto neozve, hrob zlikvidujeme," povedala Kováčovská. Ak sa takýto hrob uvoľní, pochovávajú doň aktuálne zomretých.