BRATISLAVA. Firma Infra Services môže v budúcnosti zmeniť svoje majetkové pomery.
Valné zhromaždenie Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, ktorej Infra Services patrí, schválilo, aby mohla jej dcérska firma zvýšiť svoje základné imanie. To by mohlo znamenať, že by už nebola jej stopercentnou dcérou a časť akcií by odpredali tretiemu, zrejme súkromnému subjektu.
Infra čistí aj opravuje
Podobné majetkové zmeny vo firmách, ktoré patria aj samospráve, pozná verejnosť najmä v negatívnom zmysle slova. Napríklad sa takto svojej kmeňovej akcie zbavila župná firma Danube Arena a stratila tak rozhodovacie právo, alebo samospráva Starého Mesta takto kedysi prenechala väčšinový podiel súkromníkovi vo firme, ktorá sa dnes volá BPS Park a vyberá v centre peniaze za parkovanie. V oboch prípadoch sa samospráva sťažovala, že na firmy potom stratila dosah.
Infra Services pre vodárenskú exkluzívne čistí kanalizáciu, robí opravy sietí, vymieňa a opravuje vodomery a buduje prípojky.
BVS: Znamená to iba súhlas
Vodárenská hovorí, že súhlas so zvýšením základného imania Infra Services neznamená automaticky, že príde do firmy súkromník. „Znamená to súhlas pre prípad, že by toto zvýšenie nerealizovala Bratislavská vodárenská spoločnosť," povedal hovorca vodárenskej Zenon Mikle. Doplnil, že to všetko by sa mohlo udiať pre alternatívne zabezpečenie zdrojov - aby sa mohol financovať plán rozvoja firmy do roku 2012.
Plán rozvoja hovorí o tom, že by si Infra Services zobrala pôžičku z banky alebo do nej vstúpil tretí subjekt.
V akej výške by tretí subjekt mohol získať podiel v dcérskej firme vodárenskej spoločnosti, ešte nie je známe, podľa informácií SME by to mohlo byť 49 percent, čím by v nej získal značný vplyv.
Podniká s majetkom vodárenskej
Infra Services vznikla v roku 2007, založila ju vodárenská spoločnosť na to, aby odčlenila a osamostatnila vlastné servisné činnosti. Vodárenská do svojej dcéry vložila časť svojho majetku a technického vybavenia. V roku 2008 bola na konci roka vo vyše štvrťmiliónovom schodku, minulý rok bola zisková, zarobila 51-tisíc eur.
Záujem o podiel v odvetví vodární a kanalizácií v minulosti prejavila už napríklad Penta. Podobný biznis rozbehla v Čechách, kde kúpila a medzitým aj predala Severomoravské vodárne a kanalizácie. Ako pred piatimi rokmi Penta oznámila, záujem v tom čase mali „o všetky vodárne a kanalizácie, ktoré budú mať záujem o strategického partnera".