Prípad sa podobal na medializovanú výmenu v Rusovciach, ktorú nový minister nakoniec stopol. Chystala sa zámena štátnych pozemkov v Pečnianskom lese.
PETRŽALKA. Štátne lesy chystali ďalšiu zámenu pozemkov. Rovnako ako v prípade prevodu pozemkov v okolí Rusovského jazera, ktorý vyvolal na verejnosti značný rozruch, Lesy SR mali opäť dostať za bratislavskú pôdu nehnuteľnosti mimo mesta.
Tentoraz sa mala meniť pôda v Pečnianskom lese v Petržalke za pozemky v Šiatorskej Bukovinke, obci v Lučeneckom okrese. Lučenec sa spomínal aj v prípade zámeny rusovských pozemkov.
Nový minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd) sa v pondelok vyjadril, že zámeny zastavil. Zatiaľ je známych deväť prípadov zámen.
Čítajte aj o zámene pozemkov v Rusovciach
Neznáme združenie
O výmenu lesných pozemkov má záujem občianske združenie Človek a strom, ktoré chce na pozemkoch z Pečnianskeho lesa vytvoriť park podobný tým, aké majú takmer všetky svetové metropoly.
Združenie požiadalo o zámenu pozemkov v júni 2008, pričom Lesy ju odporučili zrealizovať. Štátne lesy argumentujú, že pozemky v Šiatorskej Bukovinke sú kvalitnejšie z hľadiska hospodárenia. Ďalšími dôvodmi, pre ktoré chcel štátny podnik zameniť pozemky, sú podľa Lesov napríklad scelenie majetku vo vlastníctve štátu, vytvorenie ucelených komplexov štátnych pozemkov.
Rusovská zámena vyvolala medzi Bratislavčanmi pobúrenie. Dotkla by sa pozemkov okolo obľúbeného jazera.
FOTO - ARCHÍV SME
„Takéto formy zámen sú pre podnik jednoznačne výhodné, získava totiž omnoho kvalitnejšie lesné pozemky, na ktorých sa dá hospodáriť bez obmedzení," tvrdí Veronika Petríková, hovorkyňa štátnych lesov.
Finančný rozdiel v hodnote lesných pozemkov je okolo 7,5 tisíca eur v prospech Šiatorskej Bukovinky. Občianske združenie podľa nej nežiada o jeho kompenzáciu.
Central park
Bratislavskí ochranári sa o združení vyjadrujú ako o neznámom.
Andrej Šošoka, predseda združenia Človek a strom hovorí, že im ide o podporu zdravšej a zelenšej Bratislavy. Vyhlasujú, že chcú lesy uchrániť pred developerskými zámermi.
„Podľa nás je Pečniansky les ležiaci v chránenom území v záplavovej oblasti predurčený na vytvorenie relaxačnej zóny pre Bratislavčanov. To predpokladá len minimálne zásahy do chráneného územia vo forme vytvorenia chodníkov, lavičiek, možností pre grilovanie či prechádzky so psom. Práve bratislavský central park tu citeľne chýba a podľa nás výrazne zvýši kvalitu života v našom meste," povedal.
Nový minister zasahuje
Podľa ministerstva pôdohospodárstva by k zámene pozemkov nemalo dôjsť. Katarína Ďurica, hovorkyňa nastupujúceho ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona povedala, že po svojom piatkovom nástupe do ministerského kresla zrušil všetky súhlasy na zámeny lesných pozemkov.
„Minister zároveň nariadil v prípade rozbehnutých konaní na správe katastra o zavkladovaní návrhov vyvolať jednanie o ich stiahnutí," hovorí Ďurica.
Štátne pozemky, ktoré Lesy spravujú, nesmú predávať, môžu ich iba zameniť za iné. Na výmenu pozemkov je potrebný súhlas ministerstva pôdohospodárstva.
Spis sa našiel
Lesy najprv tvrdili, že o výmene pozemkov nevedeli a celý spis sa stratil vlani v novembri na ministerstve pôdohospodárstva, ktoré zámenu pozemkov schvaľovalo.
Stratený spis sa však minulý týždeň našiel. „Náhle sa objavil v pošte minulý štvrtok," tvrdí teraz Petríková. Zámenu podľa nej podpísal Vladimír Pavelka, vtedajší vedúci služobného úradu ministerstva. „Bolo to 18. novembra 2009 a nedá sa s tým urobiť nič," povedala Petríková.
Zámenu však zrejme ovplyvní Simon. „Bolo mi povedané, že je tam potrebný ešte súhlas poverenej osoby za ministerstvo, ktorý by mal tento prevod potvrdiť. Ja som tomuto človeku, bývalému vedúcemu služobného úradu, takéto oprávnenie zrušil," povedal Simon v pondelok.