BRATISLAVA. Bratislavský magistrát by nemal mať 13. komnatu, o ktorej nikto nič nevie. Myslí si to prvý oficiálny kandidát na post primátora pre novembrové regionálne voľby Milan Ftáčnik. Podľa neho by mal magistrát zverejňovať na internetovej stránke mesta informácie nad rámec zákona. Týka sa to všetkých zmlúv, faktúr, investičných projektov či stanovísk k nim. Takéto posilnenie informovanosti zaviedla spomedzi bratislavských mestských častí najmä petržalská samospráva. Ftáčnik tak reaguje na dlhodobý postoj magistrátu k informovaniu. Ide napríklad o nezverejňovanie niektorých zmlúv, napríklad v súvislosti s PKO, či nejasné zámeny pozemkov, napríklad okolo zimného štadióna pre hokejový šampionát.
Ftáčnik tiež poukazuje aj na v minulosti časté priame predaje majetku, teda bez verejnej súťaže, kde nebolo jasné, za akých podmienok bola vybratá spoločnosť, ktorej sa majetok predával. Informácie podľa Ftáčnika chýbajú často samotným poslancom aj obyvateľom mesta. Preto by malo mesto včas aj verejnosť informovať o závažných zámeroch a organizovať k nim verejné diskusie. K zásadným projektom a materiálom ešte pred ich schválením by sa mali vo verejnom pripomienkovom konaní vyjadrovať aj občania, ich pripomienky by sa mali brať do úvahy a ak by sa značný počet občanov vyjadroval rovnako k danej veci, pripomienky by sa mali zapracovať. Pomohla by tiež pravidelná mesačná Hodina otázok s primátorom pre občianske združenia a neziskové organizácie či Deň otvorených dverí u primátora pre občanov.
Okrem zlepšenia informovanosti Ftáčnik "vidí" možnosti na docielenie otvorenej samosprávy aj na meste. Podľa neho by sa mala taktiež zlepšiť dostupnosť služieb elektronickou formou, teda vybavovanie záležitostí občanov cez internet či zverejnenie územného plánu dostupnou a zrozumiteľnou formou. Transparentnému nakladaniu s verejným majetkom a šetreniu verejných zdrojov by pomohla napríklad elektronická evidencia vlastného i zvereného majetku mesta a mestských častí, elektronické aukcie, centrálne verejné obstarávanie či osobitné zverejňovanie zdrojov z fondov EÚ.
Podľa Ftáčnika je nevyhnutná aj synergia, teda spolupráca mesta a mestských častí. Ide napríklad o rozhodnutie vstupu Bratislavy do Združenia miest a obcí Slovenska, o pravidelné mesačné stretnutia primátora so starostami mestských častí k riešeniu spoločných problémov či o systéme dvoch pečiatok pri vydávaní stanovísk (vyjadrenie mesta až po vyjadrení mestskej časti). Na poslednom verejnom stretnutí Ftáčnik spomenul aj zvýšenie profesionality a efektívnosti riadenia mesta. Za tým sa dá podľa neho "nájsť" napríklad projekt digitálneho úradu či zavedenie merateľného systém spokojnosti občanov vrátane skvalitnenia diskusného fóra na internetovej stránke mesta.