BRATISLAVA. Hlavné pojednávanie v kauze vyberania poplatkov za ochranu v dnes už neexistujúcej krčme U Matúša dnes Okresný súd Bratislava III odročil na september.
Vypovedať sa dnes dostavil hlavný poškodený v tejto veci. Sudkyňa však musí ešte vypočuť ďalších dvoch svedkov. Naposledy sa v tejto veci konalo 17. júna, vtedy však neprišiel vypovedať hlavný svedok Branislav Baláž, ktorý bol šéfom krčmy U Matúša na Jaskovom rade v Bratislave.
František B., Karol P., Peter D., Martin H. a Filip P. sú obžalovaní z hrubého nátlaku. Prípad údajného vymáhania poplatkov od majiteľa krčmy U Matúša bol mediálne zviditeľnený aj tým, že traja mladí muži v nej v roku 2006 prekazili policajnú akciu, keď zdemolovali zariadenia polície na nahrávanie obrazu a zvuku. Tých na policajné zariadenia upozornil sám šéf podniku, ktorý ich predtým udal na polícii.
Súkromná bezpečnostná služba DKFB, ktorá patrí Františkovi B., nemala zmluvu s krčmou U Matúša. Na dnešnom pojednávaní to povedal generálny riaditeľ SBS-ky. Generálny riaditeľ DKFB ďalej uviedol, že okrem Františka B. ostatných obžalovaných nepozná a tí ani nepracovali v SBS-ke. V podniku u Matúša sa údajne objavila nálepka DKFB.
Nálepkami sa podľa riaditeľa označujú zazmluvnené podniky a lepí ich technik elektronických zariadení. Dodal, že nálepky SBS-ka neeviduje. DKFB má podľa neho zazmluvnených asi 300 podnikov. Výjazdy mimo týchto podnikov vylúčil. František B. sa objavil na takzvaných mafiánskych zoznamoch, ktoré pred niekoľkými rokmi údajne unikli z polície. Vraj je jedným z bossov skupiny sýkorovcov.
Súd vypočul aj výkonného riaditeľa bezpečnostnej služby, ktorý povedal, že výjazd vychádzal do zazmluvnených podnikov iba v prípade, že elektronické zariadenie signalizovalo narušenie objektu. Ak vznikla napríklad nejaká výtržnosť, vec riešila polícia. Všetky výjazdy boli podľa neho riadne evidované, zamestnanci boli v uniformách a označení. Neevidované výjazdy vylúčil.
"Sedeli sme tam, potom prišli vyholení muži a niektorým porozbíjali hlavy," povedala súdu svedkyňa o svojom zážitku z krčmy U Matúša spred niekoľkých rokov. Dodala, že asi mesiac predtým dostala od kamaráta varovanie, aby do tejto krčmy nechodila.