BRATISLAVA. Kolónia mačiek sa zdržiava na ružinovskom trhovisku Helios pri Štrkovci. Obyvateľke blízkeho domu, pri ktorom sa mačky usadili, to prekáža. Sťažuje sa na to, že mačky špinia do neďalekého pieskoviska. S požiadavkou na riešenie situácie sa obrátila na miestny úrad v Ružinove.
„Túlavé mačky pre Ružinov odchytáva Sloboda zvierat. Vyzveme, aby odchytili mačky aj pri Heliose," reagoval hovorca Ružinova Maroš Smolec.
Na základe zmluvy o asanačnej činnosti vykonáva pre mesto odchyt túlavých mačiek Sloboda zvierat. „Mačky odchytíme do pascí, vysterilizujeme a po niekoľkých dňoch ich vraciame späť na miesto odchytu," povedala Edita Gardoňová zo Slobody zvierat.
O mačky sa dá len starať
V prípade, že sú zvieratá choré alebo predstavujú zdroj nákazy, idú do karantény, odparazitujú ich a preliečia. Potom ich vykastrujú a vrátia späť.
„Keby sme ich usadili inde, na to isté miesto by prišli iné, nesterilizované mačky, ktoré by sa opäť nekontrolovane množili," vysvetlila Gardoňová. Aby mačky neobťažovali ľudí, je vhodné odkloniť ich na miesta, kde neprekážajú, mimo vchodov do budov či ihrísk.
Kolónie voľne žijúcich mačiek sú v meste bežné. Zdržiavajú sa a rozmnožujú na miestach, kde sa dostanú k potrave. Regionálna veterinárna a potravinová správa preto odporúča zabezpečiť pivničné okná tak, aby sa mačky nemohli dostať dnu a zároveň uzatvárať a udržiavať v čistote kontajnerové stojiská.
Dobrovoľníci pomáhajú
V priebehu roka je mačka schopná mať tri vrhy po štyri až šesť mláďat. V priaznivých podmienkach tak dochádza k ich premnoženiu.
Ružinovčanka upozorňuje aj na to, že mačky prikrmujú susedia.
Prikrmovanie túlavých zvierat je priestupkom. Ten, kto poruší nariadenie o dodržiavaní čistoty a poriadku na verejných priestranstvách, môže dostať blokovú pokutu do výšky 33 eur, informoval hovorca mestskej polície Peter Pleva.
„Dospelá mačka prikrmovať nepotrebuje, na pomoc človeka je odkázaná len v extrémnych podmienkach," hovorí Gardoňová.
Ľudia, ktorí sa o zvieratá žijúce vonku starajú a kŕmia ich, majú o nich prehľad. „Ideálne je, keď sa starajú aj o ich zdravotný stav, a vhodným jedincom hľadajú alebo sami poskytnú domov," hovorí blogerka a chovateľka mačiek Helena Jakubčíková.
Spolupráca dobrovoľníkov je potrebná aj pri odchyte zvierat. „Pasce na odchyt musia byť strážené, aby sme ich okamžite, keď sa do nich zvieratá chytia, mohli zobrať," vysvetlila Gardoňová zo Slobody zvierat.
Rača podporila sterilizácie
Celoslovenský projekt regulácie počtu túlavých mačiek, ktorý rozbehlo občianske združenie Mačky SOS, podporila mestská časť Rača. „V rámci projektu sme sterilizovali okolo šesťdesiat mačiek," povedala veterinárna lekárka Katarína Čentešová z kliniky Zverland.
V tomto roku združenie požiadalo opäť o podporu svojej činnosti. Žiadosťou sa bude podľa údajov z webovej stránky Rače zaoberať miestne zastupiteľstvo.