
V nedeľu, sa končí výstava Ex voto inštalovaná v SNG Vodné kasárne na Rázusovom nábreží. Výstava predstavuje diela s religióznou tematikou zo zbierok 14 slovenských múzeí a galérií. Ide o votívne maľby a predmety, devočné práce (z lat. devotio – zbožnosť, úcta) i doklady tzv. milostivých „zázračných“ obrazov a ich transformácie v meštianskom i v ľudovom prostredí. FOTO - ARCHÍV
Slovenská národná galéria dostala v roku 2001 príspevok na činnosť vo výške 54 miliónov 588-tisíc korún, z toho napríklad na zahraničné aktivity 2 milióny 450-tisíc. Galéria vďaka tržbám získala 8 miliónov 647-tisíc – na vstupnom vybrala 1 milión 373-tisíc, za predaj katalógov 620-tisíc, za prenájom priestorov v Bratislave a vo Zvolene 4 milióny 212-tisíc, za zapožičanie diapozitívov, vyhotovenie fotografií a fotokópií, zverejnenie loga firmy v publikáciách 679-tisíc. Pretože celkové náklady v roku 2001 dosiahli 63 miliónov 234-tisíc korún, vykazuje SNG zisk tisíc korún.
Ťažiskové úlohy SNG
Ako o odpočte SNG za rok 2001 povedala riaditeľka galérie Katarína Bajcurová, činnosť SNG ovplyvnilo najmä to, že od marca minulého roku bolo uzavretých asi 1800 m2 výstavných priestorov. Prístavba SNG, tzv. premostenie, sa rekonštruuje a modernizuje. Priestorová situácia SNG sa čiastočne riešila v novembri 2001. Formou výpožičky majetku štátu jej pridelili do užívania dvoranu v budove ministerstva kultúry na Námestí SNP.
Ťažiskovými úlohami SNG v minulom roku boli vedecko-výskumné a výstavné projekty. So záujmom verejnosti sa stretli hlavne výstavy Slovenská fotografia 1925 – 2000: Moderna, postmoderna, postfotografia, putovná výstava Andy Warhol – umenie a život, výstava Pocta kubizmu: Kubizmus a kubománia v Čechách a na Slovensku, monografická výstava k storočnici Imra Weinera-Kráľa a Akvizície 1989 – 2000, ktorými galéria obnovila cyklické mapovanie zbierkotvornej činnosti.
Zahraničné aktivity galérie
SNG sprístupnila novú výstavnú sálu špecializovanú na diela starého európskeho umenia a umenia Slovenska (v objekte Vodných kasární), reinštalovala stálu expozíciu Umenie Slovenska – Barok, pokračovala v príprave cyklu Dejiny slovenského výtvarného umenia – Gotika, zároveň pokračoval vedecký výskum kolektívu autorov k vybraným problémom diela Ľudovíta Fullu v rámci príprav jeho storočnice. Organizačne pripravila česko-slovenský projekt pre Bienále v Benátkach, pokračovala v spolupráci s kultúrnymi inštitútmi v zahraničí (Maďarsko, Londýn, Gent). Pozitívny ohlas mali Dni Slovenska v Passau a výstava v Leverkusene.
Sprievodné podujatia a záchranný nákup
Galéria sa venovala aj sprievodným podujatiam, výchovno-vzdelávacej práci s deťmi a mládežou, uskutočnila záchranný nákup zbierkových predmetov – umeleckých diel z obdobia 60., 70. a 90. rokov a doplnila zbierkové fondy o mimoriadne vzácne akvizície starého slovenského (Ignác Klimkovič) a európskeho umenia – SNG získala do svojich zbierok známe dielo Triptych klaňania sa troch kráľov od neznámeho antverpského majstra zo 16. storočia kúpou od biskupského úradu v Banskej Bystrici.
SNG nedostatočne financovaná
Riaditeľka Katarína Bajcurová hodnotila rok 2001 z ekonomického hľadiska ako mimoriadne napätý a zložitý. Všetky úsporné opatrenia, vďaka ktorým SNG ukončila rok s vyrovnaným rozpočtom, viedli k obmedzovaniu reálnych požiadaviek a potrieb organizácie. SNG je vraj nedostatočne financovaná, rozpočet nezohľadňuje nárast cien vstupov, materiálov a energetickej náročnosti. A priemerná mzda pracovníkov galérie bola za minulý rok 9660 korún, čo je mzda, ktorá patrí k najnižším v rezorte kultúry.
(mi)