BRATISLAVA. Mestské časti postupne schvaľujú zoznamy hnuteľných, nehmotných a zaniknutých pamätihodností.
Spolu s viac ako 300 nehnuteľnými pamätihodnosťami, ktorých zoznam už visí na internetovej stránke Mestského ústavu ochrany pamiatok, tak spoločne dotvárajú zoznam pamätihodností mesta. Zoznam bude otvorený, a priebežne sa bude dopĺňať.
Pamätihodnosti na rozdiel od národnej kultúrnej pamiatky nechráni zákon.
Napoleonov strom
Petržalské zastupiteľstvo schválilo začiatkom mesiaca druhú časť svojho zoznamu pamätihodností. Najviac, 57 ich patrí do kategórie zaniknutých. Medzi nimi sú napríklad historický richtársky stôl s erbom Petržalky, názvy prvých ulíc do roku 1918, kúpalisko Lido, Lunapark, ovocné sady, ale napríklad aj pamätný strom, pod ktorým stál Napoleon pri ostreľovaní Bratislavy v roku 1809.
Pre porovnanie Rusovce zaradili do kategórie zaniknutých 11, Devínska Nová Ves šesť, Podunajské Biskupice a Rača po tri, Ružinov a Vrakuňa po dve, Vajnory jednu. Ostatné mestské časti do tejto kategórie zatiaľ nenavrhli nič. Staré Mesto sa do tvorby evidencie vôbec nezapojilo.
Návrhy na zaradenie medzi pamätihodnosti zbierali v najväčšej mestskej časti takmer rok. „Svoje návrhy a pripomienky mohol predkladať miestnemu úradu ktokoľvek," povedal Ľubomír Andrassy hovorca Petržalky. Na tvorbe zoznamu sa tak podieľali poslanci miestneho zastupiteľstva, pracovníci miestneho úradu,pamiatkari, rôzne inštitúcie i jednotlivci.
Kategórie pamätihodností
Hmotné nehnuteľné (budovy, drobná architektúra a výtvarné diela pevne ukotvené v zemi)
Hmotné hnuteľné predmety (insígnie, kroniky, umelecké diela)
Nehmotné (historické udalosti, dátumy, názvy, menné zoznamy starostov)
Zaniknuté (všetky kategórie)
Pre aj proti
Pamiatkari, ktorí budú schválené zoznamy mestských častí posudzovať a spracúvať, si tak musia poradiť so značne nesúrodým celkom. „Návrhom chýba jednotný rukopis a pohľad odborníka. Stáva sa, že musíme odborne zdôvodniť pamiatkové hodnoty predmetu určeného mestskou časťou, ale netušíme, prečo tam bola vec daná," hovorí Ivo Štassel, riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok.
Odborne spracované zoznamy sa po schválení komisiou kultúry a ochrany historických pamiatok mesta dostanú do celomestskej evidencie pamätihodností.
Morálny apel
Pamätihodnosť na rozdiel od pamiatky nechráni zákon, nie je zapísaná v ústrednom zozname pamiatok. Status pamätihodnosti tak znamená len morálne uznanie jej hodnoty.
„Zoznam pamätihodností má prispieť k lepšiemu poznaniu histórie a taktiež k ochrane, ak už nie zákonnej, tak aspoň morálnej, budov, pamätníkov, predmetov, ktoré sa nachádzajú na území mestskej časti," myslí si Andrassy.
Vytvárať zoznam pamätihodností má zmysel aj podľa pamiatkarov. „Po jeho zavesení na internet si bude môcť veľa ľudí uvedomiť, aké hodnoty sa nachádzajú v ich okolí," usudzuje Štassel. Ako dúfa, „prinesie to viac občianskej iniciatívy, lebo ľudia zistia, že aj oni môžu posúvať do zoznamu hodnotné historické veci".