PETRŽALKA. V tlačovom vyhlásení to za združenie uviedol jeho predseda Andrej Šošoka.
"Predpokladá to len minimálne zásahy do chráneného územia vo forme vytvorenia chodníkov, lavičiek, možností pre grilovanie či prechádzky so psom. Práve bratislavský 'Central park' tu citeľne chýba a podľa nás výrazne zvýši kvalitu života v našom meste," dodáva Šošoka. Zdôrazňuje, že Človek a strom nie je profesionálne, ale "dobrovoľné združenie osôb, ktoré chcú urobiť niečo pre dobrú vec popri svojej stálej práci". Cieľom združenia je podľa neho zabrániť, aby na mieste lesa na pravom brehu Dunaja "vyrástla" nákupná alebo obytná zóna.
"Veľmi nás potešilo, že Štátne lesy aj Ministerstvo pôdohospodárstva SR vyhoveli našej žiadosti a podporili tak myšlienku zachovania vzácnych biotopov pri Dunaji v stave, v akom sa nachádzajú dnes," uviedol Šošoka s tým, že projekt je ešte len v začiatkoch a združenie chce o ňom otvoriť verejnú diskusiu.
Denník Pravda dnes informoval, že v poslednej chvíli po parlamentných voľbách sa štát vzdáva lukratívneho územia v Bratislave. "Získať ho má neznáme občianske združenie Človek a strom," informuje denník. Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky totiž uskutočňuje prevod 24 hektárov lesných pozemkov v Petržalke. Ide o časť Pečnianskeho lesa na pravom brehu Dunaja medzi Novým mostom a mostom Lafranconi.
Združenie sídli v bratislavskom Ružinove, podľa Pravdy sa jeho adresa zhoduje s adresou firiem, v ktorých pôsobili alebo pôsobia predstavitelia spoločnosti Xiland Štefan Stanko a Jakub Miller. Práve spomínanej firme prenajali v roku 2008 štátni vodohospodári 300 hektárov lužného lesa na okraji Bratislavy za ročný nájom 50 halierov za štvorcový meter. Zastupujúci minister životného prostredia Dušan Čaplovič vlani odvolal riaditeľa Vodohospodárskej výstavby Romana Straku a prenájom nariadil zrušiť.
Pečniansky les je jedným zo záplavových území, ktoré sú dôležité pri ochrane Bratislavy pred povodňami. V prípade zmeny na stavebné pozemky by hodnota parciel mohla predstavovať niekoľko desiatok miliónov eur.