Zavedenie stavebnej polície nie je súčasťou programových téz nastupujúcej koalície.
BRATISLAVA. O potrebe stavebnej polície, ktorá bude mať kompetencie zakročiť proti čiernym stavebníkom, sa v Bratislave hovorí už dlho. No zatiaľ ostáva len pri rečiach a plánoch. Či a v akej forme ju zavedie nastupujúca vládna koalícia, je dnes nejasné.
V programových tézach SDKÚ, SaS, KDH a Mostu-Híd jej vznik teraz nefiguruje, no uvádza sa v nich zásadné zvýšenie účinnosti boja proti čiernym stavbám.
Podľa novozvoleného poslanca do parlamentu Miroslava Beblavého (SDKÚ) závisí od budúceho ministra, aká forma sa zvolí na dodržanie tohto záväzku.
O zavedení stavebnej polície hovoril aj primátor mesta Andrej Ďurkovský pri svojej kampani v júnových voľbách do národnej rady.
„Mal to vo svojom programe,“ potvrdila jeho hovorkyňa Beatrice Szabóová. Či sľub nezostane len sľubom, ukáže čas. Podobne ako to, či Ďurkovský bude poslancom národnej rady alebo bude mať opäť záujem o primátorské kreslo.
Mestský poslanec za Petržalku a iniciátor petície za vznik stavebnej polície Oliver Kríž je sklamaný z toho, že sa stavebná polícia nedostala do programových téz vlády. „Stále však zbierame podpisy okrem Petržalky aj v iných mestských častiach.“
Albánsko má, my nie
Stavebná polícia je v okolitých krajinách bežná. Funguje napríklad v Rakúsku, Švajčiarsku, Chorvátsku či Taliansku. Námestník primátora Tomáš Korček povedal, že ju má dokonca aj Albánsko.
Mesto už v minulosti pre zriadenie stavebnej polície pripomienkovalo nový stavebný zákon, ktorý pripravovalo ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. To však podľa Korčeka neakceptovalo pripomienku Bratislavy týkajúcu sa stavebnej polície.
Starosta: nemôžeme nič
O potrebe stavebnej polície sa v posledných týždňoch v Bratislave hovorí v súvislosti s protiprávnou stavbou polyfunkčného osempodlažného domu na mieste niekdajšieho parčíka Belopotockého za rozhlasom.
Súd zrušil tri územné rozhodnutia na polyfunkčný objekt.
FOTO - OBČIANSKA INICIATÍVA
Spoločnosť Zipp tu totiž stavia aj napriek zákazu Krajského súdu, ktorý výstavbu ešte 30. mája stopol. Rozhodnutie súdu, proti ktorému sa nedá odvolať, nadobudlo právoplatnosť 14. júna, no stavebník ho stále ignoruje.
Na pozemok poslal staromestský stavebný úrad stavebný dohľad, no činnosť Zippu vraj stopnúť nemôže.
„Môžeme konať len tak, ako nám stavebný zákon ukladá,“ vraví Andrej Petrek starosta Starého Mesta. „Vyzvali sme ich, aby nestavali. Dúfam, že nová vláda upraví zákony tak, ako sú v iných krajinách bežné a zriadi stavebnú políciu.“
Starosta dodal, že úrad nemá žiadne inštrumenty stavbu zastaviť. Môže to vraj urobiť jedine polícia, nikto iný.
Aktivisti, ktorí bojujú proti výstavbe na mieste parčíka už pätnásť rokov, chceli Zipp stopnúť aj pomocou polície.
Napriek rozhodnutiu Krajského súdu, stavebník na pozemku pracoval.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ
Polícia súd analyzuje
Tá ich oznámenie síce prijala už 23. júna, no odvtedy sa prípadom zaoberá, tvrdí bratislavská policajná hovorkyňa Petra Hrašková.
„Pracujeme na tom, zbierame podklady vo veci rozhodnutia,“ vraví. „V prípade, že polícia zistí, že konanie stavebníka je protiprávne, je policajt oprávnený stavebníka vyzvať, aby od takéhoto konania upustil a začne trestné stíhanie.“
Parčíka sa chytili politici
Aktivisti minulý týždeň vyhlásili z recesie aj súťaž, kto zastaví Zipp. Hoci víťaza ešte nenašli, začali sa o prípad zaujímať aj politici. Kandidátka na starostku Starého Mesta Tatiana Rosová (SDKÚ) vyzvala stavebný úrad a políciu, aby proti Zippu zakročili.
„Vyzývame týmto stavebný úrad v Starom Meste a starostu Petreka, aby ukončili stav, ktorý považujeme za výsmech zákonnosti a občanov v bratislavskom Starom Meste.“ Keď si neplní svoje povinnosti stavebný úrad, má zasiahnuť starosta, tvrdí Rosová. Je podľa nej jediný, kto môže nečinných úradníkov primäť k aktivite.
Petrek s obvineniami Rosovej nesúhlasí. Konal vraj tak, ako mu to umožňuje zákon. Stavebný úrad môže, ako tvrdí, stavebníka len vyzvať, no stavbu stopnúť nemôže.
Zipp tvrdí, že chce svoje práva a majetok chrániť. Jana Varinská, konateľka spoločnosti, pre agentúru Sita povedala, že na túto ochranu chcú využiť všetky dostupné právne cesty. „Využijeme všetky prostriedky na ochranu svojich vlastníckych práv a skôr či neskôr postavíme na Lehotského polyfunkčný dom.“
Stavebná polícia
- Stavebná polícia môže zakročiť proti čiernym stavebníkom.
- Stavebná polícia v Chorvátsku môže odpojiť čierne stavby od inžinierskych sietí.
- V Nemecku môže za porušenie stavebného poriadku uložiť pokutu až do výšky 500 000 eur.
- Staviteľ čiernej stavby v Rakúsku môže dostať trest odňatia slobody až šesť týždňov.
- Stavebná polícia funguje aj v Taliansku či Albánsku.
(Zdroj: magistrát, stavebnapolicia.sk)
Zipp si chce svoje práva chrániť. Objekt chce dostavať. Inzerovanie ponuky bytov už prebieha.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ