Petržalka má rozsiahly zoznam pamätihodností, ktoré schválilo nedávne miestne zastupiteľstvo.
PETRŽALKA. Bratislavská časť Petržalka má rozsiahly zoznam pamätihodností, ktoré schválilo nedávne (2.7.) miestne zastupiteľstvo. Dlho pripravovaný výber obsahuje hmotné hnuteľné, nehmotné a zaniknuté pamätihodnosti.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Do prvej kategórie patrí erb s erbovou listinou, pečať, vlajka, insígnie starostu, historická kronika a historické mapy s vyobrazením Dunaja, ktorých originály sú v Mestskom archíve.
Nehmotné pamätihodnosti obsahujú pamätné dátumy a názvy. Z roku 1225 je prvá zmienka o území dnešnej Petržalky. Medzi pamätné dátumy patrí aj založenie prvej ľudovej školy (1848) na území dnešnej Petržalky, založenie dobrovoľného hasičského zboru (14.9.1874), dokončenie železného mosta cez Dunaj a začiatok prevádzky železničnej dopravy (1892), odtrhnutie Petržalky od Československa a pripojenie k Nemeckej ríši (1.9.1939), rozhodnutie o výstavbe novej Petržalky (1973) či návšteva pápeža Jána Pavla II. (11.9.2003). Medzi pamätné názvy poslanci zaradili osem dunajských ostrovov, z ktorých vznikla Petržalka, štyri názvy dunajských ramien, 11 názvov prvých osád, názvy lokalít a chotárov i zoznam starostov spred roku 1888 doteraz.
Najdlhší je zoznam zaniknutých pamätihodností. Okrem iných doň patrí historický richtársky stôl s erbom Petržalky, názvy prvých ulíc do roku 1918, pamätný strom, pod ktorým stál Napoleon pri ostreľovaní Bratislavy v roku 1809. Viaceré nenávratné pamätihodnosti obsahoval Sad Janka Kráľa sochy Flóra, Artemis, Tristan, Diana, Poseidón, bustu zakladateľa telovýchovného Sokola Miroslava Tyrša a skladateľa Mikuláša Moyzesa i bazén s plastikou ženy (1937).
V tomto významnom stredoeurópskom parku bola v 20.-30. rokoch minulého storočia aj Rudolfova záhrada ZOO, akvárium a terárium. Do zoznamu zastupiteľstvo schválilo aj názvy bývalých 17 tovární, koncentračný tábor Židov a Cigánov, v ktorom bolo asi 800 obetí. Tiež mlyny, majere, hostince, ihriská, kiná, osem výstavných pavilónov, Propeler, lunapark, kúpalisko Lido, vojenské bunkre i nedávno (2007) zbúraný dámsky tenisový klub v areáli Incheby.
Pamätihodnosťou sú okrem kultúrnych pamiatok ďalšie výnimočné predmety, udalosti a názvy, ktoré majú kultúrno-historickú alebo umelecko-remeselnú hodnotu a úzko súvisia s minulosťou a životom obce. Podľa zákona o obnove pamiatkového fondu obec môže rozhodnúť o utvorení a odbornom vedení ich zoznamu. V Bratislave je to právomoc jej mestských častí.