BRATISLAVA. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo vníma pozitívne programovú tézu novej vládnej koalície, podľa ktorej budú učitelia zarábať viac peňazí ako zarábajú v priemere ľudia v regióne.
Táto programová téza novovznikajúcej vlády bude podľa neho jedným z riešení regionálnych rozdielov v oblasti školstva. "Zvýšenie platov učiteľov nad úroveň priemerného platu v regióne je podmienkou na ceste k znalostnej ekonomike," myslí si bratislavský župan.
Ako uviedol dnes v stanovisku, ktoré poskytol TASR, kvalitní učitelia odchádzajú zo školstva pre vyššie životné náklady v Bratislavskom kraji a kvôli tabuľkovým platom, čo sa prejavuje v znevýhodňovaní detí oproti iným krajom. "Čím skôr k tomuto kroku pristúpime, tým lepšie. Tí, ktorí učia naše deti, musia byť spravodlivo ohodnotení a dorovnanie s priemerným platom v regióne je minimum, na ktorom treba začať," konštatoval Frešo.
Pripomenul, že tento problém otvoril už pred voľbami, keď avizoval vznik viaczdrojového fondu pre učiteľov, do ktorého by okrem štátu a kraja investovali aj zamestnávatelia pôsobiaci v kraji. Prostredníctvom tohto fondu by sa podľa jeho slov vyriešil problém škôl v Bratislavskom kraji so získaním a udržaním kvalitných učiteľov na školách. Frešo verí, že sa s novým ministrom školstva, zamestnávateľmi a ďalšími partnermi dohodne tak, aby tento model fungoval už od septembra tohto roku.