BRATISLAVA . Pre agentúru SITA to uviedol hovorca mestskej časti Michal Kriško.
Samospráva sa pre tento krok rozhodla na základe skúseností iných bratislavských mestských častí ako aj ďalších miest a obcí na Slovensku.
"Všetci majú s týmto spôsobom pozitívne skúsenosti a šetria nemalé prostriedky. V čase menších príjmov z podielových daní je to dobrá šetriaca metóda," povedal Kriško. Potvrdzujú to aj vyjadrenia Milana Ftáčnika, starostu Petržalky, ktorá ako prvá bratislavská samospráva pristúpila k elektronickým aukciám. Samospráve sa do mája podarilo ušetriť takmer 500-tisíc eur.
Postupne si elektronické aukcie vyskúšali aj ďalšie mestské časti, koncom júna odsúhlasili takýto návrh aj dúbravskí poslanci.
Miestne zastupiteľstvo schválilo elektronické aukcie v podmienkach miestneho úradu a zavedenie systému centrálneho verejného obstarávania pre mestskú časť ako aj organizácie v jej zriaďovateľskej pôsobnosti. Miestny parlament taktiež prijal pravidlá upravujúce postup pri spolupráci s externou spoločnosťou pri zabezpečení verejného obstarávania pre zákazky podprahové, s nízkou hodnotou, nadlimitné ako aj podlimitné.
Schválené boli zároveň podklady pre verejnú súťaž na výber dodávateľa služieb e-aukcií a zriadenie pracovného miesta pre špecialistu mestskej časti, ktorý bude mať na starosti celý proces verejného obstarávania. Mestská časť podľa jej hovorcu eviduje ponuky troch uchádzačov o dodávateľa služieb e-aukcií. "Po vyhodnotení ponúk chce uplatniť novú metódu už v jeseni," dodal Kriško.