BRATISLAVA. Prokuratúre sa nepodarilo zablokovať prevod bývalej budovy generálneho riaditeľstva Slovenského národného divadla (SND), ktorú ešte v roku 2005 za 212 miliónov korún (v tom čase asi 5,5 milióna eur) získala spoločnosť Humar.
Prokuratúra predaj napadla, pretože podľa nej ministerstvo kultúry nehnuteľnosť v historickom centre Bratislavy potrebovalo, a tak ju nemohlo označiť nadbytočnú. Keď ju totiž v októbri 2005 predávalo, zároveň s novým majiteľom uzavrelo nájomnú zmluvu, aby tam generálne riaditeľstvo divadla mohlo zostať. V tom čase ešte nebola dokončená novostavba SND, kam sa administratíva divadla presťahovala až na jar 2007.
Mali napadnúť rozhodnutie
Okresný súd uznal argumenty prokuratúry a prevod označil za neplatný. Senát krajského súdu však jeho rozhodnutie zmenil. "Napadnutý rozsudok nie je správny," konštatoval. "Predmetná kúpna zmluva netrpela žiadnymi vadami, ktoré by spôsobovali neplatnosť," uviedol predseda senátu.
Podľa neho zmluvu uzavreli v súlade so zákonom. Nebolo vraj možné preskúmať, či vtedajší minister kultúry František Tóth nekonal v rozpore so zákonom o majetku štátu, keď budovu vyhlásil za nadbytočnú. Tóth zomrel v lete 2006. Z rozhodnutia súdu vyplýva, že prokuratúra zrejme mala napadnúť priamo rozhodnutie ministra, nie prevod.
Rozhodne Najvyšší súd
Prípad tak asi rozhodne Najvyšší súd. Hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave René Vanek ČTK povedal, že zvážia podanie dovolania. V úspech na Najvyššom súde bude dúfať aj vedenie obchodnej komory, budovu totiž v roku 1903 postavili z jej prostriedkov. Komora ju vlastnila až do znárodnenia v roku 1948 a nepodarilo sa jej ju získať naspäť ani po revolúcii v roku 1989.
Preto žiadali exministra Tótha, aby im ju predal za necelých 115 miliónov korún (v roku 2005 necelé tri milióny eur), ktoré stanovil znalecký posudok. Tóthovo ministerstvo však nakoniec vybralo firmu s najvyššou ponukou. Argumentovalo, že peniaze sú potrebné na dokončenie novostavby SND. Požiadavku komory potom odmietla aj bývalá Dzurindova vláda.
Meno firmy Humar v tom čase nebolo známe, údajne však patrila pod finančnú skupinu J&T a jedným z jej zámerov bolo vybudovať zo získanej budovy hotel. V súčasnosti je nehnuteľnosť v pôvodnom stave a zavretá.