Vláda schválila transformáciu štátnych vodární a kanalizácií na šesť akciových spoločností. Akcie týchto spoločností bude Fond národného majetku bezodplatne prevádzať na obce v závislosti od počtu obyvateľov.
Hospodárenie s vodou a kanálom je vo svete lukratívny biznis, predpokladá sa, že časom bude mať voda vyššiu cenu ako ropa. Slovensko a najmä Bratislavský kraj má dostatok pitnej vody najvyššej kvality. Podnikať v tejto oblasti v Bratislave prejavili spoločnosti od Berlína až po USA, ozvali sa dokonca aj z Austrálie. Pre obyčajného spotrebiteľa však bude výsledkom transformácie zvýšenie cien za vodu, ich tzv. zreálnenie. Hoci cenotvorbu bude kontrolovať štát, podnikateľ bude môcť ísť s cenou hore, ak odôvodní náklady. Tie pri zlom technickom stave sietí, pri prebudovaní čističiek odpadových vôd na európsky štandard určite budú vyššie. Pre porovnanie v Brne (privatizácia vodární v Česku dávno prebehla) dnes stojí meter kubický vody 60 českých korún, u nás 20 slovenských.
Bratislava by sa mala podľa štátneho projektu stať členom tzv. Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a. s., v hraniciach okresov Bratislava, Pezinok, Malacky, Senec, Trnava, Piešťany, Hlohovec a Senica. Zástupcovia miest už spolu rokovali a dohodli sa, že požiadajú Fond národného majetku a ministerstvo privatizácie, aby namiesto jednej Bratislavskej vodárenskej spoločnosti založil dve, Bratislavskú vodárenskú, a. s., a Trnavskú vodárenskú, a. s. Dôvodom rozdelenia sú podiely v spoločnostiach a vplyv v rozhodovaní.
Kým vo veľkej akciovke by Bratislava mala okolo 40 percent, v mestom navrhovanej menšej by to bolo asi 70 percent, fungovala by v okresoch Bratislava, Senec, Malacky, Pezinok, zvyšok by bol v Trnavskej vodárenskej.
Podľa hovorcu ministerstva privatizácie Roberta Mervu návrh vzniku šiestich spoločností na Slovensku vylučuje možnosť, že jedna obec získa monopol nad vodným zdrojom, ešte sa nevie, ako sa ministerstvo k požiadavke miest postaví.
V bratislavskej časti sa potom navrhuje vznik dvoch akciových spoločností, jedna bude vlastníkom majetku – pozemkov, budov, rozvodov, čističiek atď. a 100 percent bude patriť mestu, orgány spoločnosti budú zložené z poslancov mesta. Druhá akciová spoločnosť sa bude starať o prevádzku sietí a sem by mesto chcelo pustiť zahraničný kapitál, ako povedal riaditeľ magistrátu Ladislav Hoffman, hovoriť o tom, koľko percent bude mať zahraničie, je ešte predčasné.
O transformácii vodárenských zariadení budú dnes rokovať poslanci mesta.
INGRID DROZDÍKOVÁ