Slávnostná svätá omša s požehnaním nového organa sa dnes uskutočnila v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Hlavným celebrantom omše bol bratislavský arcibiskup, metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, ktorý privítal emeritného arcibiskupa Mons. Jána Sokola, vojenského ordinára biskupa Františka Rábeka, generálneho vikára a ďalších koncelebrujúcich kňazov, ako aj primátora Bratislavy Andreja Ďurkovského, zástupcov Ministerstva kultúry SR a ďalších hostí. Arcibiskup vyjadril radosť, že na dnešnej omši a inaugurácii nového organa sa zúčastnil aj jeho staviteľ, majster - organár Gerald Woehl z Nemecka.
V úvode arcibiskup Zvolenský požehnal nový nástroj, ktorý má názov organ sv. Alžbety a dnes zaznel prvýkrát pre verejnosť.
Mons. Zvolenský v homílii vyzdvihol význam duchovnej hudby a spevu v liturgii, ktoré podporujú modlitby veriacich a dvíhajú ich mysle k Bohu. Pripomenul, že nový organ v Katedrále sv. Martina sa začal stavať pred štyrmi rokmi na základe rozhodnutia vtedajšieho bratislavsko-trnavského arcibiskupa Mons. Jána Sokola, keďže v tom čase ešte nejestvovala bratislavská arcidiecéza. Vyslovil vďaku všetkým, ktorí prispeli a podporili stavbu nového nástroja. Spomenul život svätcov spätých s bratislavskou katedrálou - jej patróna sv. Martina a sv. Alžbety, po ktorej je nový organ pomenovaný. Vyzdvihol, že obaja sa celý život venovali službe a pomoci tým, ktorí to potrebovali.
Na záver arcibiskup Zvolenský vyjadril želanie, aby nový organ znel Bohu na chválu a človeku na pozdvihnutie, zušľachtenie a duchovné obohatenie. Súčasne prítomných informoval, že dnes večer sa v katedrále uskutoční inauguračný koncert pre verejnosť.
Počas slávnostnej omše účinkovali členovia Speváckeho zboru mesta Bratislavy a Katedrálneho zboru sv. Martina. Na organe hrali Martin Bako a Stanislav Šurin.
Nový organ postavila organárska dielňa legendárneho staviteľa Geralda Woehla z nemeckého Marburgu. Nástroj má štyri manuálové klaviatúry, 75 registrov, osem mechov, vyše 4300 píšťal a váži 9 ton. Ide o prvý organ v novodobej histórii Slovenska porovnateľný s najvýznamnejšími európskymi katedrálnymi nástrojmi.