Premnoženým komárom vyhovuje teplé počasie. V krátkom čase by mohlo dôjsť ku ich kalamitnému namnoženiu v druhej vlne.
BRATISLAVA. Komárov je priveľa a sú takmer všade, obťažujú už aj v spojoch mestskej hromadnej dopravy či v obchodoch. Obyvatelia niektorých mestských častí žiadajú o zabezpečenie postreku proti komárom, najviac podnetov je zo Starého Mesta a z Petržalky. „Staré Mesto sa ešte bude ošetrovať vo väčšom rozsahu," tvrdí Beatrice Szabóová, hovorkyňa primátora. Niektoré mestské časti podľa nej o postrek vôbec nežiadali.
V Starom Meste sa sťažujú na komáre hlavne v Horskom parku, v oblasti Bôrika, z ulice Nad lomom a Žižkovej. „Horský park striekali koncom minulého týždňa, ostatné lokality začiatkom tohto týždňa," povedala Alena Kopřivová, hovorkyňa Starého Mesta. Situácia s komármi bola neúnosná aj v Petržalke. „V piatok sme postrekom ošetrili ulice v starej Petržalke - Údernícku, Vranovskú, oblasť pri kapitulských poliach," hovorí Ľubomír Andrassy, petržalský hovorca.
Opätovne sa podľa neho prestriekal ešte Sad Janka Kráľa, okolie Dostihovej dráhy a Tyršovo nábrežie. Pred dvoma týždňami sa striekalo okrem sadu a nábrežia aj Chorvátske rameno a jazerá Veľký a Malý Draždiak, ktoré patria k miestam najviac zamorenými komármi. „Ak je niekde hromadný kalamitný výskyt, ideme do postrekov," tvrdí Andrassy. Na doterajšie postreky zatiaľ minula mestská časť podľa Andrassyho okolo 21-tisíc eur.
Boj s komármi nie je lacný
Petržalská samospráva plošný postrek neplánuje. "Na to nemáme peniaze," hovorí Andrassy. Hovorca tvrdí, že budú požadovať refundáciu nielen od mesta, ale aj z peňazí, ktoré vyčlenila vláda pre mestá a obce bojujúce s komármi.
Náklady za postreky proti komárom počas minuloročnej kalamity dostala samospráva podľa Andrassyho preplatené až v tomto roku. „Očakávali by sme však oveľa rýchlejšie poskytnutie financií pre samosprávy," vraví Andrassy. Eva Chudinová hovorkyňa magistrátu povedala, že mesto zaplatí postrek v tých mestských častiach, ktoré ju oň požiadali.
Deti nemôžu chodiť von
Pre premnožené komáre nemôžu chodiť von deti zo staromestských jaslí na Čajkovského ulici. „Vedúca jaslí v piatok požiadala o postrek záhrady," hovorí Kopřivová. Striekať sa majú aj ďalšie záhrady pri materských školách na Javorinskej, Myjavskej a Karadžičovej a tiež Medická a Grassalkovichova záhrada. „Postriekajú ich podľa možnosti čo najskôr," povedala Kopřivová.
V Dúbravke sa postrek proti komárom robil v stredu. „Zatiaľ neboli premnožené tak, ako v Karlovej Vsi či Devínskej Novej Vsi. Urobili sme prevenciu a veríme, že pomôže," hovorí Michal Kriško, hovorca Dúbravky. Citeľné problémy spôsobuje nepríjemný hmyz ľuďom na Devíne, komplikované je to aj v Rači.
Hoci postreky výrazne pomôžu znížiť početnosť komárov, predstava niektorých ľudí o ich úplnom vymiznutí je mylná. „Efekt postrekov nemusí byť účinný v miere, ktorú očakáva laická verejnosť," povedal Stanislav Duba z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Postreky v niektorých lokalitách bude podľa neho potrebné pravdepodobne aj zopakovať, pretože medzičasom môže dôjsť k namnoženiu komárov v druhej vlne. Postrek sa rozkladá v prostredí počas dvoch hodín, na lietajúce komáre má okamžitý účinok.
Technológia, ktorá sa používa pri postrekoch, funguje najmä na lietajúci hmyz. Odborníci tvrdia, že najvhodnejšie je kombinovať lokálne pozemné postreky a plošné letecké.Lokálne zásahy vraj môžu mať nedostatočný efekt. Komáre totiž pomerne rýchlo migrujú, denne aj desať kilometrov a môžu prísť z lokalít, ktoré ešte neboli striekané alebo tiež z marginálnych oblastí striekaných lokalít, z ktorých boli vypudené.
FOTO - ARCHÍV SME