BRATISLAVA. Už štvrťstoročie existuje v Bratislave akcia, ktorá každoročne zachraňuje životy. Nejde síce o životy ľudí, no každý rok sa jej zúčastnia tisíce ľudí. Na Železnú studienku chodia prenášať žaby cez cestu, aby im pomohli do rybníka naklásť vajíčka a bezpečne sa vrátiť späť do lesa.
Kým združenie Miniopterus začalo akciu organizovať, každoročne tu zomreli pod kolesami áut stovky chránených žiab. „Je to veľmi dlhé obdobie, zakladatelia iste netušili, že akcia prežije v takom rozsahu," povedal Roman Lehotský zo združenia.
Pre žaby je nutné najskôr pred ich migráciou postaviť zábrany, aby sa nedostali na cestu. Pri zábranách sa potom žaby zbierajú do vedierok a vypúšťajú sa za cestou pri rybníku.
FOTO SME - DOROTA KRÁKOVÁ
Každoročne sa podarí združeniu v spolupráci so školami, škôlkami a doborovoľníkmi zachrániť asi 4 - 10-tisíc ropúch. „Niektoré deti prídu prvýkrát do kontaktu so žabou, chytajú ich najprv s igelitovými vreckami na rukách, potom už aj bez nich," teší sa Lehotský. Organizátori pomohli aj tomu, aby tu vznikli dva žabochody.
Za dlhoročnú propagáciu podujatia a záujem oň dostal minulý týždeň denník SME od združenia ocenenie.
FOTO - TASR
Na podujatie k výročiu akcie prišiel aj riaditeľ Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty Štátnej ochrany prírody SR Viliam Klescht, ktorý sa poďakoval manželom Lehotským zo združenia Miniopterus za organizáciu každoročnej pomoci ropuchám. "Na Slovensku je takýchto ciest veľa, čaká nás veľa práce. Žaby patria medzi bezprizorné, sú chránené a voľne žijúce, tým pádom nepatria nikomu. A napriek tomu sa nájdu dobrovoľníci, ktorí sa o tieto živočíchy starajú," povedal.
Ako dodal Lehotský, na akcii pomoc ropuchám najskôr treba vykopať jarok pre zábrany, ktoré žabám bránia liezť na cestu a potom sa až žaby prenášajú. Na vytvorenie zábran treba fólie, drevené kolíky, ale aj hrable a krompáče. "Zažili sme už kopanie jarčeka v daždi, v zľadovatelej zemi, mali sme zasnežené fólie, ale aj neprajníkov, ktorí fólie ničili a dokonca zametacie auto počas migrácií."
Počas jarnej migrácie je tu totiž zákaz vjazdu autám, vždy sa ale však nájdu výnimky - má ju MHD, autá Mestských lesov, ale aj zásobovanie.
Migrácia zvyčajne trvá asi 10 dní, ak ju preruší zmena počasia, môže sa predĺžiť. Ropuchy totiž na svoju púť potrebujú nočné teploty aspoň 10 stupňov.