BRATISLAVA. Obyvateľov viacerých mestských častí trápia holuby. Petržalský miestny úrad a bratislavská regionálna veterinárna správa už vyzvali vlastníkov bytov a správcov bytových domov, aby vyčistili spoločné priestory. Problémy s výskytom holubov rieši aj Staré Mesto či Ružinov.
„Už v minulom roku sme zaznamenali zvýšený výskyt holubov vo vnútrosídliskovej časti Petržalky, zatiaľ však nejde o kritickú situáciu," informoval hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy.
Najlepšia je kombinácia
Samospráva odporúča vyčistiť priestory, kde sa ukladá domový odpad, zabezpečiť balkóny neobývaných bytov sieťkami a zamedziť prístup holubov ku krmivu. „Vlastník alebo správca nehnuteľností môže použiť aj elektronické plašiče," odporúča Andrassy.
Bránenie prístupu holubov do otvorov a výklenkov budov, zamedzenie ich prístupu k potrave a plašenie - to môže podľa odborníkov z Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach znížiť počet vtákov v mestách. „Metódy však treba kombinovať, jednotlivo efekt neprinesú," potvrdzujú aj ich kolegovia z bratislavskej veterinárnej a potravinovej správy.
Kŕmiť je priestupok
Holuby ku koloritu miest síce patria, ale ich zvýšený výskyt je obťažujúci.
„Na miestny úrad sa obracajú obyvatelia, ktorí si nevedia dať rady so svojimi susedmi kŕmiacimi holuby," potvrdzuje Alena Kopřivová, hovorkyňa Starého Mesta. Úrad im vraj s týmto problémom pomôcť nemôže. „Riešiť ho musia správcovia domov. Mestská časť sa stará len o nehnuteľnosti vo svojej správe," dodáva.
Ako sa zbaviť holubov
uzavrieť výklenky a otvory, inštalovať siete na balkóny
vyčistiť spoločné priestory
zabrániť prístupu k potrave, teda nesypať krmivo a zabezpečiť čistotu okolo smetiakov
plašiť ich pomocou elektrických plašičov či predátorov
Zákaz kŕmenia holubov riešia všeobecne záväzné nariadenia, ktoré sypanie krmiva vtáctvu a prikrmovanie túlavých zvierat chápu ako znečisťovanie verejného priestranstva. „Kto to poruší, dopúšťa sa priestupku a môže mu byť uložená bloková pokuta do výšky 33 eur," upozorňuje hovorca mestskej polície Peter Pleva.
Ružinovčanov obťažujú aj holuby na staveniskách. „Máme taký problém na rozostavanej stavbe v bývalom obchodnom dome Ružinov a na Gemerskej 24, kde sa robí nadstavba bytového domu," vymenúva ružinovský hovorca Maroš Smolec.
Holubí trus okrem toho, že ničí omietky stavieb a karosérie áut, navyše predstavuje riziko šírenia infekčných chorôb. „K nakazeniu človeka dochádza len bezprostredným kontaktom s chorým holubom alebo jeho vysušeným trusom alebo nadýchaním sa prachu v okolí hniezd chorých holubov," informuje bratislavská regionálna veterinárna a potravinová správa.