15. ročník medzinárodného podujatia predstavuje 180 diel z 10 krajín sveta.Okrem Bratislavy sa výstava rozšírila aj do Piešťan.
BRATISLAVA. Včera sa začal 15. ročník medzinárodnej výstavy Socha a objekt. Letné podujatie, počas ktorého sochy a objekty prichádzajú medzi ľudí – na námestia a do ulíc, už tradične odštartoval vernisážovým maratónom.
Novinkou tohto ročníka je expanzia sôch okrem Bratislavy aj do Piešťan. Rozšírením akcie na piešťanský kúpeľný ostrov chceli vraj organizátori nadviazať na bohatú históriu podujatia – Socha piešťanských parkov. Od piatka tu majú stáť veľkoformátové plastiky.
Hlavný organizátor podujatia Socha a objekt Viktor Hulík hovorí, že 15. ročník predstaví 180 diel, pričom tak spojí 60 umelcov z 10 krajín sveta.
Antonín Kašpar (CZ). Socha a objekt XV.
FOTO SME – LUCIA TKÁČIKOVÁ
Oči aj nohy
Kto chce teda vidieť všetky diela tohto ročníka, musí si okrem očí pripraviť aj nohy. Divákov k výstavám navigujú transparenty podujatia.
Monumentálnejšie diela sú inštalované v exteriéroch – na Hviezdoslavovom námestí či nádvorí Klarisiek, komornejšie plastiky sa na leto nasťahovali do výstavných priestorov.
Tento rok dostalo viac priestoru aj súčasné umenie. Svedčí o tom pozoruhodná a pre niekoho možno až absurdná výstava v Dome umenia na Námestí SNP. Priestory okupujú odvčera dvanásti súčasní nórski sochári. Kto príde, zistí, že sochou môže byť aj horiaci oheň či zelený stromček s plôtikom a vtáčikom.
Podobne „uletená“ je aj včera otvorená výstava v galérii Krokus. Pod názvom „Máš na míň“ sa tu predstavuje Monogramista T. D. a jeho študent Tomáš Džadoň. Netypický je aj sochársky pohľad na časti ženského tela. Ukazuje ho rakúska umelkyňa Iny Loitzlová v Rakúskom kultúrnom fóre.
K umeleckým headlinerom a ťahákom tohto ročníka patrí aj maďarský konštruktivista János Fajó či českí sochári Václav Fiala a Antonín Kašpar.
Pozrite si fotogalériu z podujatia Socha a objekt
Von z galérie
Sochy zapĺňajú ulice a námestia v letných mesiacoch už od roku 1997. Malá výstava skupiny slovenských autorov sa postupne zmenila na pravidelné medzinárodné podujatie.
Cieľom podujatia je podľa Viktora Hulíka bezbariérová komunikácia s výtvarným dielom priamo na ulici či v parku, človek za ním nemusí vstupovať do galérie.
Tipy na výstavy
Galéria Krokus – Tomáš Džadoň a Monogramista T. D. – slovenskí autori
Galéria Rakúskeho kultúrneho fóra - Ina Loitzlová – rakúska umelkyňa
Galéria mesta Bratislavy – Mirbachov palác - Simon Ouda a Helen Vergouwenová z Holandska
Dom umenia – súčasné nórske umenie – reprezentatívna výstava dvanástich súčasných umelcov
Galéria Z – výstava MADI – Unicum s maďarskými umelcami
Výstavná sála Univerzitnej knižnice – Brazílčan Jaildo Marinha
Galéria Slovenskej výtvarnej únie – Ole Videbaeka z Dánska