Starostovia o znení novely zákona o Bratislave rokovali, z ministerstva vnútra však dostali verziu s úpravami, na ktorých sa nedohodli a s ktorými nesúhlasili. Upravená novela vynechala starostov z mestskej rady, ako jej členovia sa doteraz vyjadrovali k dianiu v meste, kontrolovali plnenie úloh mestského zastupiteľstva, zaoberali sa vecami týkajúcimi sa majetku mesta, fondov a rozpočtu mesta, miestnych daní a poplatkov.
Úradníci ministerstva pri zostavovaní novely nerešpektovali počty poslancov stanovené zákonom o obecnom zriadení. V obci nad stotisíc obyvateľov by malo byť od 23 do 41 poslancov, naše mestské zastupiteľstvo ich má 80. Novela navrhuje počet poslancov znížiť podľa spomínaného zákona. Neúčasť starostov v mestskej rade by sa mala korigovať návrhom vzniku Rady primátora a starostov, koordinačného orgánu, kde by primátor a starostovia mestských častí spoločne prerokúvali dôležité otázky chodu mesta či reformy verejnej správy. Zmenou oproti súčasnému stavu je aj to, že riaditeľa magistrátu menuje primátor, kým doteraz ho volilo mestské zastupiteľstvo.
Podľa Vladimíra Bajana nižší počet poslancov môže byť dôvodom, prečo novela nemusí nájsť podporu v parlamente. Ako povedal, politické strany sa bránia znižovaniu počtu svojich zástupcov v zastupiteľstve. Pre Bratislavu platí zákon ešte z čias federácie a odvtedy žiadna vláda tento stav nezmenila. Hlavné mestá vyspelých európskych štátov sa riadia špeciálnymi zákonmi, ktoré zohľadňujú ich osobitné postavenie.