Andrej Ďurkovský neodpovedá na otázky, či pôjde do parlamentu, alebo sa bude uchádzať znova o primátorské kreslo. Dnes utiekol z tlačovky mesta.
BRATISLAVA.
Keďže KDH má zásadu, že jeden človek nemôže sedieť na dvoch volených funkciách, Ďurkovský si bude musieť vybrať. Doteraz však nie je jasné, či na jeseň nebude znova kandidovať na primátora.
Superposlanec? Áno, okrem parlamentu
Poslanci KDH, ktorí sedia na viacerých stoličkách, v tom budú môcť pokračovať. Pokiaľ nebudú v parlamente.BRATISLAVA. Hoci KDH prijala zásadu jeden človek, jeden mandát nie tak dávno, na jej kandidátke do parlamentu bolo niekoľko primátorov či starostov. Okrem bratislavského to napríklad bol primátor Trnavy Štefan Bošnák a zopár starostov.
KDH oznámilo, že viacnásobný mandát mieni tolerovať iba do decembrových komunálnych volieb. To sa navyše nebude týkať iného kumulovania volených funkcií. Hovorca KDH Martin Krajčovič oznámil, že táto zásada hovorí „o nekompatibilite mandátu poslanca parlamentu s mandátom poslanca župy, župana alebo starostu a primátora".
Superposlancov, ktorí sedia na troch stoličkách, prípadne sú aj v exekutíve, ako napríklad Dušan Pekár (KDH), sa to teda nedotkne. Pekár je poslancom župy a v Ružinove je zástupcom starostu.
(lut, dot)
Z tlačovky utiekol
Spolu so svojím úradom Ďurkovský od soboty hľadá odpoveď na otázku, čo si vyberie. Zatiaľ neposkytol on ani jeho hovorkyňa v tejto veci ani termín, kedy odpoveď médiám dajú.
Dnes ráno dokonca primátor predčasne odišiel z tlačovej konferencie mesta k otvoreniu Kultúrneho leta. Dôvodom bolo podľa jeho slov pracovné vyťaženie.
KDH zatiaľ oznámilo, že rozhodnutie nechá na Ďurkovskom, ten má ale podľa nich čas. „Poslanec sa ujíma mandátu až zložením sľubu, potom príde čas pre politické rozhodnutie o uplatnení princípu „jeden mandát stačí", oznámil hovorca strany Martin Krajčovič.
Čo by mal primátor urobiť? Poraďte mu v ankete v ľavom stĺpci.
Politológ Miroslav Kusý k Ďurkovského vyčkávaniu povedal, že je to kalkulácia a diplomatický spôsob, ako zdržovať. „V každom prípade si vybral to, že chce mať niečo isté. Potom sa mu bude ľahšie rozhodovať."
Podpora je otázna
V samospráve Ďurkovský pôsobí od roku 1990. Jeho podpora od verejnosti v komunálnej politike je teraz sporná. Kým v posledných voľbách na primátora pred štyrmi rokmi dostal až 67-tisíc hlasov z asi 120-tisíc, odvtedy sa mohlo veľa zmeniť. Stratil podporu aktivistov pre viacero káuz, hlavne pre PKO, ktoré sa má zbúrať. V petícii proti zbúraniu budov sa vyjadrilo vyše 10-tisíc ľudí. Aktivisti dokonca žiadali Ďurkovského odstúpenie.
Vo víkendových voľbách dostal Ďurkovský 10-tisíc preferenčných hlasov, čo ho posunulo o päť miest dopredu.
Dostál ako Ďurkovský
Na porovnanie, Lucia Žitňanská (SDKÚ), o ktorej sa hovorilo ako o možnej kandidátke pravice na primátorku, dostala vyše 74-tisíc krúžkov. Súvisieť to môže s tým, že SDKÚ získala dvojnásobok hlasov KDH. Z celkového počtu krúžkov Ďurkovský v Bratislave získal 30 percent, Žitňanská asi 22 percent.
Ak sa vezme celkový pomer bratislavských voličov strany k bratislavským preferenčným hlasom, lepšie z toho vychádza Žitňanská. Ďurkovského krúžkovalo 15,7 percenta tých, čo v meste volili KDH, Žitňanskú krúžkovala skoro štvrtina tých, čo tu volili SDKÚ. V Bratislave sa Ďurkovský prekrúžkoval na štvrté miesto, Žitňanská tu bola tretia.
Ondrej Dostál (OKS), aktivista a staromestský poslanec, v Bratislave dostal 3651 hlasov. Súčasný viceprimátor Milan Cílek mal 260 a šéf dopravného podniku Branislav Zahradník 1229 hlasov (obaja Únia).
Kusý hovorí, že nemožno celkom porovnávať výsledky parlamentných volieb s komunálnymi. „Postoj k mestu je v týchto voľbách druhoradý," povedal. Môže sa tu odraziť, ale nebude sa to brať do úvahy.
Autor: lut