BRATISLAVA. Mesto aj Petržalka už začali s postrekmi proti komárom. Ich zvýšený výskyt trápi obyvateľov Devína, Devínskej Novej Vsi, Dúbravky a Karlovej Vsi.
„Vylietavajú najmä podvečer, keď zachádza slnko," hovorí Stanislav Duba z regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Ako značne zamorené označil okolie Železnej studienky, Petržalku, Čunovo a Rusovce.
Magistrát ešte náklady na postrek nezverejnil s tým, že budú známe až po ich skončení. Hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy povedal, že postrek si síce mestská časť robí sama, ale náklady - asi 19-tisíc eur - si bude nárokovať od mesta.
Správne načasovanie
Samosprávy by podľa Dubu mali vystihnúť správny moment, kedy s postrekmi začať. „V najviac dotknutých oblastiach začali už teraz. Postrekovanie bude trvať týždeň."
Problémy s premnožením sú aj v Petržalke, tá striekala už v piatok a sobotu. Najviac zamorené sú tradične Sad Janka Kráľa, Tyršovo nábrežie, Chorvátske rameno a Veľký a Malý Draždiak.
Mesto začalo včera napoludnie, prvá prišla na rad Partizánska lúka, povedala Beatrice Szabóová, hovorkyňa primátora.
Lokality
Na území mesta sa strieka v tomto poradí:
Petržalka
Partizánska lúka
Karlova Ves
Jarovce
Čunovo
Nové Mesto
Devín
Postreky za vlastné
Mesto tvrdí, že postrek si vo vlastnej réžii zabezpečia Petržalka, Rusovce, Vrakuňa a Ružinov. Podunajské Biskupice a Záhorská Bystrica vraj zatiaľ zvýšený výskyt komárov nezaznamenali.
Zo Starého Mesta okrem okolia Horského parku ani z Vajnôr problémy nehlásia. Podľa Dubu je však možné, že komáre sa rozšíria aj týmto smerom. „Komár má denný dolet okolo desať kilometrov, môže sa šíriť pomerne rýchlo." Najlepšie je preto kombinovať plošné letecké spolu s miestnymi pozemnými postrekmi. Účinná látka sa rozkladá v prostredí počas asi dvoch hodín, na komáre však má takmer okamžitý účinok.
Alergológ Boris Hruškovič tvrdí, že od poštípania komárom alergické reakcie nehrozia. „Reakcia je podobná alergickej reakcii, no nie je alergiou ako takou."
Ak je reakcia výraznejšia, pomáhajú aj antihistaminiká v tabletkovej forme a gél. Môže vzniknúť aj zápalová reakcia. Ak trvá viac ako 24 hodín, sú dobré chladivé obklady. V prípade, že zápal pretrvá dlhšie, môžu pomôcť aj antibiotiká.
Hygienici: postreky sú opodstatnené
V niektorých lokalitách sa začínajú množiť komáre, ktoré obyvateľom znepríjemňujú život. Hoci komáre ľudí výrazne obťažujú, bezprostredné nebezpečenstvo prenosu ochorení vraj nehrozí.
„Komáre u nás infekčné ochorenia neprenášajú. Aj keď miestami sa malarické komáre vyskytujú, nepredstavujú zdravotné ohrozenie," tvrdí Jindra Holíková z regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Ľudia sa môžu naďalej chrániť prípravkami proti komárom, no ak sú premnožené, účinnosť prípravkov sa znižuje.
Hygienici oznámili, že vyhlásenie kalamity nemá náležitosť rozhodnutia, ale odborného odporúčania. Postreky v týchto dňoch sú podľa nich opodstatnené. Aby bol postrek účinný, mal by sa podľa odborníkov robiť v teplom a bezveternom počasí.
„Kalamitnú situáciu nedefinuje žiadny predpis, potreba zásahu sa posúdi na základe terénnych prieskumov a podnetov od obyvateľstva," povedala Holíková. Komárom sa podľa nej darí najlepšie v teplom a vlhkom počasí s nočnými teplotami okolo 15 stupňov. Ak teploty klesnú pod 15 stupňov, komáre útočia v menšom rozsahu. Zdrojom komárov sú veľké mláky, ktoré sa vysúšajú.
Postrekovať však nie je možné v niektorých územiach s vyšším stupňom ochrany. Mesto tvrdí, že podľa zákona o ochrane prírody požiadalo krajský úrad životného prostredia o súhlas na udelenie výnimky na pozemnú aplikáciu chemických látok.
Podľa magistrátu krajský úrad životného prostredia povolil postreky aj na niektorých chránených územiach. Ide o chránený areál Horský park a okrajovú časť chránenej oblasti Devínske alúvium Moravy v Devíne a v Devínskej Novej Vsi, okrajovú časť chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy, Partizánska lúka v chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, okrajové časti územia európskeho významu Bratislavské luhy a územia európskeho významu Bratislavské luhy, lokalita Ostrovné lúčky.
Stanislav Duba z regionálneho úradu verejného zdravotníctva si myslí, že pre zvýšenie účinnosti by sa mal postrek robiť v dvoch vlnách s nejakým odstupom. "Vlani však výrazne pomohol už prvý postrek. Vďaka nemu sa radikálne znížila početnosť komárov a už sa neobnovila."
Pri aplikácii sa používa účinná látka Kontakt, ktorá neobsahuje zdraviu škodlivé a prírodu zaťažujúce organické rozpúšťadlá.
Michaela Kadvanová