
V zóne Pribinova od Starého mosta po most Košická by mali vyrásť objekty ako v londýnskych dokoch.
Zónu Pribinova chce kúpiť írska spoločnosť Ballymore Properties, ktorá sa podpísala pod premenu londýnskych dokov. Za pozemky ponúka 550 miliónov, za výstavbu inžinierskych sietí 380 miliónov, plus by hradila vybudovanie protipovodňového systému. Pre Ballymore Properties je charakteristické, že stavia pri vode, najmä výškové budovy. Investície do Pribinovej zďaleka presiahnu napríklad aktivity našich dvoch investorov v podhradí, ktoré sa považuje v bratislavských pomeroch za veľký projekt.
Medzi dvoma mostami
Zámer predať pozemky v zóne Pribinova uverejnilo mesto pred rokom v Obchodnom vestníku a v médiách. Ide o plochu vo výmere 10,5 hektára pri Dunaji ohraničenú Starým mostom a budúcim mostom Košická.
Prihlásili sa traja záujemcovia – Polus Investment, a. s., za meter štvorcový ponúkol od päť- do sedemtisíc korún s tým, že uhradí verejné investície (inžinierske siete, protipovodňová ochranná zóna). Druhým záujemcom bola v Bratislave už známa spoločnosť J and T Global (vlastní časť nábrežia a podhradia), ponúkala 11-tisíc korún za meter štvorcový s tým, že verejné investície bude hradiť čiastočne. Ballymore Properties zastúpený slovenskou firmou Realspektrum Dunaj, a. s., dal najvyššiu ponuku 13-tisíc korún za meter štvorcový a zaviazal sa, že verejné investície uhradí. Tým mu cena za meter štvorcový vystúpi až na 20-tisíc korún.
Rozhodnú poslanci mesta
Tento štvrtok budú poslanci mesta schvaľovať predaj pozemkov a lákavej ponuke pravdepodobne neodolajú. „Mesto má potvrdenie banky Anglo Irish Bank Corporation plc. so sídlom v Londýne o schopnosti plniť predmetný záujem. Spoločnosť má pripravené prostriedky vo výške 100 miliónov libier,“ povedal vedúci oddelenia predaja nehnuteľností na magistráte Juraj Kočan.
Pochybnosti po zverejnení ponuky vyvolalo fungovanie spoločnosti Realspektrum Dunaj, a. s., jej pozadie a taktiež spôsob garancie. V Obchodnom registri totiž figuruje Červeňova ulica a meno bývalého priateľa dcéry veľkopodnikateľa Jozefa Majského Ladislava Hrneka.
Ako pre SME potvrdil Roman Grmela, predseda predstavenstva Real spektrum, a. s., českého partnera Ballymore, spomínaná slovenská akciová spoločnosť pripravovala vstup zahraničného partnera na Slovensko. Po odkúpení pozemkov sa spoločnosť stáva majetkom Írov. Aby sa vylúčili akékoľvek pochybnosti, v súčasnosti sa vraj pripravuje zmena v orgánoch Realspektrum Dunaj. Bude v nej fungovať aj zástupca priamo z Anglicka, spoločnosť zmení aj sídlo.
Na vítanie majstrov sveta Námestie republiky
Český partner Real Spektrum, a. s., sa bude na projekte tiež podieľať. Po vystavaní sa postará o využiteľnosť územia, jeho holdingové spoločnosti aj o správu. Od Romana Grmelu sme sa dozvedeli, čo všetko by v zóne Pribinova malo stáť. Ústredným motívom budúcnosti územia by mal byť oddych, zábava, administratíva a bývanie. Dunaj by mal k tomu dotvoriť neopakovateľnú atmosféru a pocit príjemna. Naplánované nové námestie – Námestie republiky by sa mohlo stať miestom zhromažďovania sa ľudí pri rôznych príležitostiach, nahradilo by terajšie Námestie SNP, ktoré je malé. A stalo by sa komerčným a obchodným centrom zóny. Stavať sa musí v dvoch etapách, pretože časť pozemkov bude slúžiť ako stavenisko pre most Košická. V projekte zámeru predpokladajú skončenie prvej etapy v roku 2004, druhej v roku 2008.
Ako povrdil Juraj Kočan, je zámerom hlavného mesta použiť príjem z prevodu pozemkov na splatenie časti dlhu voči Nomure.
INGRID DROZDÍKOVÁ
Ballymore Properties má meno po írskej dedine Ballymore Eustace, kde bola spoločnosť v roku 1982 založená. V prvých troch rokoch spoločnosť zastavala 100 nehnuteľností, do roku 1970 ich počet vzrástol na 700. V začiatku 90. rokov patrila medzi najúspešnejšie írske spoločnosti podnikajúce v oblasti výstavby a expandovala do Anglicka. Stavia výškové budovy až okolo 30 poschodí.