Zvýšený výskyt hmyzu trápi najmä obyvateľov Devína, Devínskej Novej Vsi, Dúbravky a Karlovej Vsi.
BRATISLAVA. Po minulotýždňových intenzívnych dažďoch sa premnožili komáre. Citeľné problémy sú hlavne v okolí Moravy, v miestach, kde boli záplavové vody. Hoci hygienici komáriu kalamitu zatiaľ nevyhlásili, Beatrice Szabóová, hovorkyňa primátora, povedala, že mesto je už pripravené na ich postrekovanie.
Značný počet pobrežných mlák a podmáčanej zelene v inundačných oblastiach dolného Pomoravia a výskyt útočiacich dospelých imág komárov potvrdil podľa Szabóovej aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva. „Zariadime sa podľa ich pokynov." Postrek sa očakáva v najbližších dňoch, takisto ako vlani ho bude robiť firma Chemix-D.
Regionálny úrad ako oblasti najviac zamorené komármi označil Devín, Devínsku Novú Ves, Karlovu Ves a Dúbravku. Mesto už podľa hovorkyne upozornilo mestské časti, aby sa na postreky pripravili finančne i materiálne. „Postrek si budú zabezpečovať mestské časti vo vlastnej réžii, magistrát bude koordinátorom prác."
Komárom sa darí najlepšie v teplom a vlhkom počasí s nočnými teplotami okolo 15 stupňov. „Teraz ešte komária kalamita nie je, ale pre teplé počasie môže byť rozvoj počas niekoľkých dní pomerne veľký," povedala Jindra Holíková z regionálneho úradu. Podľa nej kalamitnú situáciu nedefinuje žiadny predpis, potreba zásahu sa posúdi na základe terénnych prieskumov a podnetov od obyvateľstva.
Zdrojom komárov sú veľké mláky, ktoré sa vysúšajú. Najviac komárov je zatiaľ v Devíne, Devínskej Novej Vsi a v lesoparku. „Určite to bude mať vplyv na centrum mesta aj na Dúbravku," tvrdí Holíková. Aby bol postrek účinný, mal by sa podľa nej robiť v teplom a bezveternom počasí, až keď budú mláky vysušené. Najvhodnejší spôsob dezinsekcie odporučia odborníci po preskúmaní terénu.
Niektorí prevádzkovatelia, napríklad mestská pláž, v minulosti robili postreky aj za vlastné, ale postrek na malom území nemá veľký význam.