BRATISLAVA. Zastavenie predaja piatich zrekonštruovaných budov v centre hlavného mesta žiada približne 500
občanov, ktorí podpísali petíciu Zastavme predaj rodinného striebra Bratislavy - Starého Mesta. Budovy sú majetkom staromestskej samosprávy. TASR o tom informoval člen petičného výboru Miroslav Vetrík (KDH).
Podľa Vetríka sa tak má stať prostredníctvom predaja 100-percentného podielu Starého Mesta v spoločnosti R.B.I. za 5.170.000 eur firme Schondorf, s.r.o, víťazovi verejnej súťaže. Staromestskí poslanci majú materiál o predaji na programe v utorok 8. júna. Podľa Vetríkových informácii spoločnosť domy vlastní.
O predaji (budov, pozn. TASR) sa rozhoduje v čase krízy, ktorá má výrazný negatívny vplyv na ceny nehnuteľností, a počas ktorej nie je možné dosiahnuť pre MsČ výhodnú kúpnu cenu," uvádza sa okrem iného
v petícii. Vetrík dodal, že prenájom budov ročne prináša približne milión eur.
Občania v petícii žiadajú miestnych poslancov, aby predaj neschválili, a starostu Andreja Petreka, aby materiál stiahol. Ďalšími členmi petičného výboru sú Peter Reiner a Dagmar Valuchová. Vetrík tvrdí, že petíciu podporuje staromestská organizácia KDH a vystúpi s ňou počas rokovania zastupiteľstva o tomto bode. Zatiaľ
ju podpísalo približne 500 občanov.
Budovy, ktoré vlastní uvedená spoločnosť, neboli zrekonštruované z peňazí daňových poplatníkov, ako sa uvádza v petícii, ale z úveru od rakúskych bánk, uviedla v reakcii staromestská hovorkyňa Alena Kopřivová. Firma spláca úver, ktorý v súčasnosti predstavuje ešte asi 7,3 milióna eur. Podľa zmluvy by mal byť splatený do konca roka 2031. Dovtedy sa všetky príjmy z prenájmu priestorov spoločnosti použijú na úhradu úveru a nákladov spojených s prevádzkou budov. Staré Mesto z nich nedostane do roku 2031 ani cent, zdôraznila.
Ďalej uviedla, že v posledných rokoch príjmy z tohto prenájmu poklesli natoľko, že nestačia pokryť ani náklady na prevádzku budov.
MsČ sa rozhodla odpredať svoj 100-percentný majetkový podiel práve pre nepriaznivé výsledky hospodárenia, a to bez ohľadu na krízu. Samospráva odmieta tvrdenie, že proces predaja spoločnosti bol netransparentný. Informovala v troch tlačených médiách, na úradnej tabuli a stránke MsČ. "Od roku 1990 som nezaregistroval, že by sa o odpredaji obecného majetku na území Slovenska verejne diskutovalo. Nie sú mi známe dôvody, prečo by to tak malo byť práve v tomto prípade," uviedol starosta Petrek.
"Neviem, na základe čoho považuje Miroslav Vetrík, kandidát KDH na staromestského starostu v novembrových
komunálnych voľbách, tieto budovy za lukratívne. Možno je to z nedostatku informácií. Aby si ich mohol doplniť, zverejní MsČ na svojej stránke prehľad o hospodárení spoločnosti od roku 2001 až po súčasnosť," uviedol Petrek.
S najväčšou pravdepodobnosťou sa dá očakávať, že ambasády Japonska a Grécka, ako aj reštaurácie a kaviarne sídliace v objektoch vo vlastníctve R.B.I., tam ostanú aj po odpredaji. Zmení sa len to, že peniaze z predaja umožnia MsČ napríklad dať do poriadku základné a materské školy, uzavrela staromestská hovorkyňa.