BRATISLAVA. Desiatka aktivistov bratislavskej skupiny Amnesty International (AI) Slovensko dnes takmer dve hodiny blokovala čerpaciu stanicu firmy Shell na Karloveskej ulici v Bratislave. Týmto spôsobom, ktorý zvolili potom, ako sa s nimi odmietol stretnúť zástupca firmy na Slovensku, chceli upozorniť na porušovanie ľudských práv touto spoločnosťou v delte rieky Niger v africkej Nigérii.
"Rozdali sme všetky letáky, ktoré sme mali, upozornili sme na tento problém. Jediným konfliktom bolo, že na nás personál pumpy zavolal políciu, no my sme sa preukázali povolením uskutočniť toto verejné zhromaždenie," uviedol pre TASR Peter Weisenbacher z AI. Podľa vlastných slov bol prekvapený, že mnohí ľudia o tomto probléme chceli rozprávať.
Aktivisti AI zároveň odkázali vedeniu firmy, že ak s nimi nebude komunikovať, tak sa vrátia na niektorú z jej čerpacích staníc. "Takto ich chceme donútiť, aby prehodnotili svoje správanie pri ťažbe ropy," dodal Weisenbacher.
Oblasť Delty Nigeru patrí podľa AI k jedným z najdôležitejších ekosystémov v Nigérii, kde momentálne žije okolo 31 miliónov ľudí. Ide o miesto s obrovským ropným bohatstvom, ktoré paradoxne prináša jeho obyvateľom ešte väčšiu biedu. Zahraničné ropné koncerny od začiatku ťažby v 60. rokoch svojím bezohľadným ťažením znečisťujú okolité vodné toky, pôdu, ako aj vzduch, čím dochádza k otráveniu a ničeniu základných životných plodín týchto ľudí. "Celé osady následne trpia zdravotnými problémami, násilným vysťahovávaním a konfliktmi, pričom zo strany vlády im nie je poskytnutá žiadna pomoc. Obrovské finančné zisky ropných spoločností, ako aj štátu stoja v protiklade so stále viac trpiacim obyvateľstvom Delty Nigeru," upozorňuje organizácia.
Amnesty International preto žiada ropné spoločnosti, aby akceptovali svoju zodpovednosť za znečisťovanie a tieto územia vyčistili. "Pôvodné obyvateľstvo Ogoni žijúce v Delte Niger, ktoré je znečistením najviac postihnuté, má právo na odškodnenie za chýbajúce základné životné suroviny, ako aj právo byť informované o všetkých účinkoch ťažby ropy vo svojom okolí," tvrdí AI. Organizácia zároveň žiada nigérijskú vládu, aby príslušnými zákonmi dohliadala na dodržiavanie ľudských práv zo strany ropných spoločností.