
FOTO SME – PROKOP SLOVÁČEK

Jozef Felix a Jana Valentová boli jedinými slovenskými zástupcami v hlavnom turnaji Slovakia Open 2002 v Petržalke. Náš reprezentant sa spoločne zo svojím partnerom vo štvorhre dostal až do finále, čo je dosiaľ jeho najväčším úspechom na turnaji najvyššieho rangu.
Začiatok mája je už deväť rokov za sebou v Bratislave vyhradený pre hendikepovaných tenistov – vozičkárov, ktorí sa stretávajú v Petržalke na dvorcoch Slávie Právnik na medzinárodnom turnaji Slovakia Open 2002. Od štvrtka do nedele bojovalo o najvyššie pocty 79 tenistov zo 14 krajín na turnaji, ktorý sa prvý raz dostal medzi šestnásť najvýznamnejších podujatí série ITF s dotáciou 10 000 dolárov.
„V tomto roku je naplánovaných viac ako 100 turnajov v 30 krajinách. British Open a US Open majú rovnaký význam ako štyri grandslamové turnaje pre zdravých tenistov. Ďalšie v hierarchii sú turnaje CS1 a my sme tento rok zorganizovali turnaj kategórie CS2, vďaka čomu sa u nás predstavilo mnoho hráčov a hráčok z prvej desiatky svetového rebríčka. V Bratislave sme začínali úplne od začiatku, najprv bolo treba založiť tradíciu a podporiť ju tvrdou prácou organizátorov,“ zaspomínal riaditeľ turnaja František Pisarčík.
„Turnaj je veľmi dobre bodovo ohodnotený, a tak si najlepší tenisti nenechali ujsť príležitosť v prípade úspechu zlepšiť si svoje postavenie vo svetovom rebríčku. Poradie v ňom bude rozhodujúce pri nominácii hráčov na paralympijské hry v Aténach v roku 2004.“ V hlavnej súťaži sa predstavilo 24 hráčov a hráčok, súbežne prebiehali aj turnaje pre výkonnostne slabších hráčov a turnaje útechy.
Medzi najväčšie hviezdy patrili Holanďan Ricky Molier, svetová jednotka, a jeho krajan Robin Ammerlaan, kedysi nádejný tenista, ktorý sa už ako paralympionik stal v Sydney v roku 2000 olympijským víťazom vo štvorhre.
Pravidlá pre hendikepovaných tenistov sú úplne rovnaké ako u zdravých. Jediným rozdielom je, že hráč môže odohrať loptu po prvom, ale aj po druhom odskoku. Hráč sedí na vozíku, ktorý má dve hlavné kolesá s veľkým sklonom, takže pri pohľade spredu vytvárajú tvar písmena obráteného V a jedno či dve prídavné kolieska, ktoré pomáhajú udržiavať stabilitu.
Tenis vozičkárov patrí k relatívne mladým športom, ktorému sa venujú členovia Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov. Chýbajú najmä vozíky, ktorých cena sa pohybuje od 150– do 200-tisíc korún. Naša špička je zatiaľ priúzka na to, aby dokázala konkurovať najlepším na svete. Na Slovensku však máme kvalitný systém práce s mládežou, ktorý dáva záruku do budúcnosti. „V Bratislave na Mokrohájskej ulici v domove sociálnych služieb pracujeme v juniorskom tíme so siedmimi tenistami. Trom starším a výkonnostne lepším sa venujem ja a ostatným Ondrej Mačák,“ povedal nám Martin Gabko. „V zime trénujeme v telocvični a teraz sme prešli konečne už na otvorené dvorce na Patrónke. Metodika tréningu je iná ako u zdravých tenistov. Juniori alebo začínajúci tenisti musia zvládnuť hlavne pohyb na vozíku a iná je aj technika úderov. Vozičkári napríklad hrajú výlučne jednoručný bekhend. Každý si musí zvyknúť na svoj vozík, robený na mieru, a musí dostať, ako mi hovoríme, dvorec do ruky.“
Vo finále mužskej dvojhry dominoval Holanďan Amerlaan, ktorý porazil Poliaka Kruszelnického 6:4, 6:2. Najlepšou spomedzi žien bola Holanďanka Van Marumová po výhre nad krajankou Walrevenovou 6:7, 6:1 a 6:4. Vynikajúcu úroveň malo aj mužské finále štvorhry, v ktorom slovensko-česká dvojica Felix – Stefanu prehrala až po veľkom boji s rakúsko-holandským párom Legner – Amerlaan 3:6, 5:7.