BRATISLAVA. Španielski diplomati a holokaust. V stredu 9. júna ju otvoria v Slovenskom národnom múzeu (SNM) - Výstavnom pavilóne Podhradie na Žižkovej 16 v Bratislave.
Až do 11. júla si návštevníci budú môcť pozrieť multimediálnu putovnú panelovú výstavu na počesť a pamiatku humanitárnej pomoci ľudí, ktorí sú príkladom toho, že vždy je možné postaviť sa na odpor nespravodlivosti a barbarstvu. Agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM.
Expozícia zoznámi verejnosť so španielskymi diplomatmi, ktorí v rokoch 1939 až 1945 zachránili životy obetiam rasových nacistických zákonov. Urobili tak z vlastnej iniciatívy a za rozličných okolností na územiach pod nemeckou správou alebo kolaborujúcimi vládami okupovaných krajín - Eduardo Propper de Callejón a Bernardo Rolland de Miota vo Francúzsku, Santiago Romero Radigales v Grécku, Julio Palencia v Bulharsku, José de Rojas v Rumunsku, Ángel Sanz Briz a Jorge Perlasca v Maďarsku. Všetci konali veľmi odvážne a využili priateľské španielsko-nemecké vzťahy na to, aby rozšírili svoje pole pôsobnosti a pomohli prenasledovaným Židom. Veľvyslanectvá a zastúpenia Španielska v zahraničí majú totiž popri úlohe reprezentovať a chrániť záujmy štátu aj úlohu ochraňovať slobodu a bezpečnosť španielskych občanov. Konanie diplomatov sa preto sústredilo najmä na ochranu Židov sefardského pôvodu, ale niekedy aj na prenasledovaných Židov, ktorí nemali takýto status.
Výstavu pripravilo Veľvyslanectvo Španielskeho kráľovstva v Bratislave v spolupráci s Casa Sefarad-Israel a Slovenským národným múzeom v Bratislave v rámci španielskeho predsedníctva EÚ. Výstavu už videli v Európskom parlamente v Štrasburgu, v Národnom múzeu Bosny a Hercegoviny v Sarajeve, v Múzeu Diaspory v Tel-Avive a v španielskych mestách Madrid, Melilla, Valencia, Córdoba a Tarragona.
Casa Sefarad-Israel je konzorcium, ktoré tvoria Ministerstvo zahraničných vecí a spolupráce Španielska, Autonómna oblasť Madrid a madridská radnica. Vytvára most medzi Španielskom a židovskou kultúrou a jej cieľom je prehlbovať štúdium sefardského kultúrneho dedičstva ako živej súčasti španielskej kultúry. Podporuje lepšie spoznávanie židovskej kultúry a rozvoj priateľských vzťahov a spolupráce medzi španielskou a izraelskou spoločnosťou. Poskytuje tiež priestor na spoločné stretnutia židovských komunít Španielska a celého sveta.
Výstavný pavilón Podhradie je otvorený denne okrem utorka od 10:00 do 17:00 a posledný vstup je o 16:30.