Tretina odpadu z Bratislavy putuje na ilegálnu pezinskú skládku. Napriek tomu, že o nezákonnosti skládky rozhodol Najvyšší súd, naďalej sa zaváža odpadom.
BRATISLAVA, PEZINOK. Komunálny odpad z Bratislavy od 15. mája sa počas odstávky spaľovne vozí aj na regionálnu skládku v Pezinku. Kontroverzná skládka spájaná so stranou Smer je len pol kilometra od centra mesta a smeti z Bratislavy tam ľudia nechcú.
Primátor Andrej Ďurkovský (KDH) pritom ešte v roku 2008 po stretnutí s pezinským primátorom pre médiá vyhlásil, že Bratislava odpad na skládku vyvážať nebude a uloženie odpadu vyrieši tak, aby to nebolo na úkor obyvateľov Pezinka.
Ďurkovský, ktorý je na 13. mieste na kandidátke KDH do parlamentných volieb, podľa hovorkyne Beatrice Szabóovej svoj osobný postoj nezmenil. „Hlavné mesto si však službu objednáva u organizácie Odvoz a likvidácia odpadu. Tá je zodpovedná za nakladanie s odpadom," povedala Szabóová. Stopercentným akcionárom firmy OLO je pritom hlavné mesto.
Morálne hľadisko
Primátor Pezinka Oliver Solga (nez. s podporou pravice), tvrdí, že podľa prísľubu úradov mala byť skládka regionálna a mala slúžiť Pezinku a okolitým obciam. „Je mi z toho smutno. Myslím si, že aj z morálneho hľadiska Bratislava nemala voziť do Pezinku, mala to riešiť len v Zohore a Senci," hovorí Solga.
Obyvatelia Pezinka sa obávajú, že sa skládka zavezie veľmi rýchlo a v Pezinku zostane ďalšia ekologická záťaž. Prekážajú im zdravotné riziká i zápach. Proti zavážaniu skládky odpadom opakovane protestovali tisíce Pezinčanov, naposledy pred pár dňami pred Úradom vlády.
Spory okolo skládky ani po niekoľkých rokoch nie sú definitívne rozhodnuté. „Stále nemá právoplatné povolenie," povedala Zuzana Čaputová, právnička občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta. „Stále je právoplatný rozsudok Najvyššieho súdu, ktorý zrušil povolenia na skládku pre nezákonnosť."
Ústavný súd teraz preskúmava, či rozhodnutie Najvyššieho súdu neporušilo ústavné práva prevádzkovateľa Jána Mana.
Kauza skládka
1996: starú skládku v Pezinku sprivatizoval Ján Man starší
2002: Pezinok skládku v územnom pláne zakázal
2007: krajský stavebný úrad, kde za Smer šéfoval Ján Man mladší, vydal územné rozhodnutie
2007: skládku začali povoľovať
2009: začal sa voziť odpad
2009: stavebné povolenie na skládku Najvyšší súd zrušil
2009: Ústavný súd odložil rozhodnutie Najvyššieho súdu
2010: Jána Mana ml. vylúčili zo Smeru
Ekonomický záujem
Čaputová tvrdí, že ju rozhodnutie hlavného mesta vyvážať odpad na pezinskú skládku prekvapuje.
„Ak si chcela firma OLO vybrať na ukladanie odpadu skládku, mala si vybrať takú, ktorá má právoplatné povolenie, a teda ktorá nie je právne sporná." Právnička si myslí, že v tomto prípade zvíťazil ekonomický záujem.
Roman Achimský, technicko-investičný riaditeľ firmy OLO povedal, že zmluvne sú dohodnuté skládky v Zohore, Pezinku a Senci. „Odpad na jednotlivé skládky rozdeľujeme na základe princípu čo najmenšej vzdialenosti od miesta poslednej nakládky odpadu do zberového vozidla."
Odstávka spaľovne komunálneho odpadu je podľa Achimského bežnou a nutnou súčasťou prevádzky. Táto má trvať asi do konca júna.
Autor: mp