Hudobné školy v centre majú problém – rušia svoje okolie. Nie každý je ochotný denne počúvať, ako študenti cvičia na klavír alebo dychové nástroje.
STARÉ MESTO. Zatvorte okná, spúšťame výuku - tak fungujú dve hudobné školy v centre mesta.
Ide o konzervatórium na Tolstého ulici a Vysokú školu múzických umení na Zochovej. Obe už majú negatívne skúsenosti s tým, ako na ľudí vplýva fakt, že bývajú v susedstve hudobnej školy.
Výchova k tolerancii
„Sťažovali sa susedia, že sme ich vyrušovali. Dá sa to spraviť tak, aby sa cvičilo pri zatvorených oknách, no ideálne by bolo, keby sme ich nemuseli zatvárať," vysvetľuje riaditeľ konzervatória Peter Čerman. On však v opatrení vidí aj istý výchovný efekt. „Učíme žiakov tolerancii, na Slovensku tolerancia veľmi chýba," povedal.
Jedna z pedagogičiek povedala, že nechcú robiť problémy, ale v lete sa v miestnostiach idú zadusiť. „Jedna zo susediek dokonca zbierala podpisy na protest. Je to nepríjemné, boli by sme radi, keby sa na nas ľudia nesťažovali," hovorí. Iným - starým Prešpurákom, sa to ale podľa nej naopak páči: „Jedna pani vždy, keď počula Čajkovského, plakala."
Konzervatórium teraz sprísnilo a hoci aj doteraz bolo skúšanie s otvorenými oknami zakázané, vylepili aj na bránu oznam, v ktorom dôrazne všetkým toto opatrenie pripomínajú.
Župa, pod ktorú konzervatórium patrí, nepotvrdila, že by sa niekto oficiálne na hluk sťažoval. Hovorkyňa Iveta Tyšlerová povedala, že problém bol skôr s fajčiarmi. „Mali sme sťažnosť na nečistotu v okolí," povedala. Aj to by ale už vraj malo byť v poriadku. Na vývesnú tabuľu pred budovou vyvesilo konzervatórium zákaz fajčenia.
Presunuli hlasných
Podobnú skúsenosť ako konzervatórium má s nespokojnými susedmi aj VŠMU. Ako povedal Jozef Zsapka z Katedry strunových a dychových nástrojov, hlasnejšie nástroje museli presunúť na opačnú stranu budovy, kde sú okná do dvora. „Vyriešili sme to šalamúnsky, na druhej strane, chápal som tých ľudí," povedal. Raz si tu podľa neho našli aj prestrelené okno.
Aj na VŠMU už dlhšie platí zákaz cvičiť pri otvorených oknách, čo sa ale v lete nie vždy dodržiava.
„Predstavte si, že cvičíte hodinu s dychovým nástrojom pri zatvorenom okne. Teraz to riešime tak, že sa intenzívne vyvetrá a okno sa zatvorí," povedal Zsapka.
Ľudia: My už nepočujeme
V minulosti sa sťažovali na hluk z hudobnej školy aj obyvatelia Konventnej, kde sa nachádza ďalšia z budov konzervatória. Dokonca sa súdili. „Bývala som presne oproti a takmer do postele mi pozerali huslisti. O siedmej ráno začali fidlikať stupnice," hovorí jedna z obyvateliek.
Náhodne oslovenej dôchodkyni hluk neprekáža, lebo už dobre nepočuje a druhý oslovený naopak hudbu vítal a počas rekonštrukcie konzervatória mu chýbala.