BRATISLAVA. Mesto vlani ušetrilo 6,9 milióna eur, ako ale vyplýva zo záverečného účtu Bratislavy, financovanie mesta nebolo bezproblémové.
Kríza sa v hlavnom meste prejavila najmä tak, že chýbali peniaze na jeho rozvoj. Mesto to celý rok riešilo šetrením bežných výdavkov a tieto peniaze potom dávalo na priority mesta. To by ale nestačilo.
Rezervný fond
Veľké akcie ako rekonštrukcia štadióna O. Nepelu pre hokejový šampionát šli hlavne z rezervy. Vyčleniť odtiaľ sumu a previezť ju do príjmov rozpočtu je teraz možné vďaka vládnej zmene. Platí len prechodne - v čase krízy. Mesto takto previedlo minulý rok 88,6 milióna eur - v rezervnom fonde teda ostalo už len asi 24,1 milióna.
To sa nepáči oponentovi súčasného vedenia mesta, kandidátovi na primátora Milanovi Ftáčnikovi, ktorý je petržalským starostom. Pri prerokúvaní záverečného účtu mesta sa pýtal, kam sa podelo 50 miliónov eur, našetrených na električku do Petržalky.
Mesto: Neprejedlo sa to
Námestník primátora Milan Cílek s tvrdením „prejedania rezervy" nesúhlasí. Podľa neho na štadión šlo približne 22 miliónov eur. Okrem zimného štadióna však smerovali podľa Cíleka peniaze aj na ďalšie priority mesta - napríklad Zoologickú záhradu, dopravné stavby či opravu ciest.
Zároveň však Cílek hovorí, že mesto bude musieť pravdepodobne v tomto roku niektoré naplánované priority prehodnotiť.
O napätom financovaní mesta už v minulosti hovoril aj primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský (KDH).
Havarijný stav mosta
Mesto má na tento rok vyčlenených šesť miliónov eur na električku do Petržalky, ale len na projekt. Okrem toho bude treba riešiť havarijný stav Starého mosta, ktorý už museli v polovici mája úplne uzavrieť.
Ako potvrdila firma Metro, ktorá most opravuje, nemôžu garantovať, že nespadne.
Prebytok, ktorý mesto ušetrilo, by sa mal prerozdeliť na bežné výdavky. Mesto tiež plánuje ďalšie státisíce z rezervy dať na opravu električkového tunela.
Podľa Cíleka, ušetriť sa mestu minulý rok podarilo len vďaka úsporám z minulých rokov a vďaka zostatku úveru z roku 2004.